Rez ruží už nemôže byť JEDNODUCHŠÍ! Záplavy kvetov sa dočkáte po jarnom ZÁSAHU
28. 2. 2024, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
Rez ruží je pomerne jednoduchý. Hlavný cieľ je vypestovať zdravú rastlinu, ktorá zakvitne množstvom zdravých a pekných kvetov. Odstraňovaním prestarnutých, slabých či odumretých výhonkov povzbudíte tvorbu nových, čo prospeje nielen bohatému kvitnutiu, ale i celkovému vzhľadu rastliny.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku

Skôr ako sa pustíte do rezu, mali by ste vedieť, do ktorej skupiny ruží daná odroda patrí a aký má rytmus kvitnutia – či kvitne iba raz, alebo opakovane.
Popínavé ruže
V prvých rokoch režte hlavné konáre len mierne, aby sa rastliny mohli rýchlo rozrásť a vyšplhať na oporu čo najrýchlejšie. Kvety sa vytvárajú na krátkych bočných výhonkoch vyrastajúcich z hlavných konárov. Bočné výhonky bývajú zväčša 30 až 60 cm dlhé a skracujú sa na 10 až 15 cm, t. j. na 3 až 4 púčiky.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
záhrada - ruža - ruže
V ďalšom roku z nich vyrastú kvitnúce výhonky, ktoré treba skrátiť v priebehu nasledujúcej zimy. Hlavné kostrové a dlhšie bočné výhonky vyviažte k opore, aby mohli v ďalších rokoch niesť násadu kvetov. Výhonky na hlavných konároch tvarujte pod uhlom tak, aby ste tým podporili rozkonárovanie a bohatú násadu kvetov.
Staršie ruže
REZ: Najvhodnejšie obdobie na rez je pred pučaním, keď už nehrozí nebezpečenstvo nočných mrazov. Zväčša to býva koncom marca, vo vyššie položených oblastiach až v polovici apríla. Pri skoršom reze veľké rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami nepriaznivo pôsobia na prebúdzanie rastliny, pri neskoršom reze sa zasa posunie kvitnutie rastlín.
Zdroj: Ida Furiková
Rez popínavej ruže: Celkom odstráňte celý nezdravý alebo vytiahnutý a bezlistý obrast. Ak stonky prerástli vymedzený priestor, skráťte ich.
Stromčekové ruže
Vznikajú navrúbľovaním akejkoľvek ruže na dlhý rovný podpník. Korunku režte podľa toho, do akej skupiny navrúbľovaná odroda patrí. Nedovoľte im príliš narásť, pretože sú náchylnejšie na polámanie vetrom. Stromčekové ruže sa režú o niečo hlbšie ako kríčkové ruže a vyrastajúce výhonky treba dôsledne prerieďovať.
Zdroj: Shutterstock
Stromčekové ruže sú záhradné ruže naštepené na kmienku divej ruže. Pestujú sa na kmienku rôznej výšky, od 40 do 140 centimetrov.
REZ: Vedľajšie výhonky zrežte k zdravému púčiku. Odstráňte mŕtve, poškodené, choré a križujúce výhonky. Hlavné výhonky skráťte k vhodne umiestneným púčikom a výhonkom.
Zdroj: Ida Furiková
Rez stromčekovej ruže: Vedľajšie výhonky zrežte k zdravému púčiku. Odstráňte mŕtve, poškodené, choré a križujúce výhonky. Hlavné výhonky skráťte k vhodne umiestneným púčikom a výhonkom.
Vyššie krovité ruže
Sú pomerne veľké kry a ich veľkosť závisí od toho, ako hlboko ich režete. Niektoré odrody majú tenké a husto rozkonárené výhonky, ktoré je nutné pri reze preriediť. V opačnom prípade bude ker prehustený a kvety nebudú také atraktívne a zdravé.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
záhrada - ruže - nožnice - strihanie
REZ: Z prehusteného kra odstráňte jeden alebo dva staré neproduktívne výhonky tesne pri pôde. Na udržanie tvaru a povzbudenia kvitnutia zrežte vrcholy vedľajších výhonkov po obvode kra.
Zdroj: Ida Furiková
Rez krovitej ruže: Z prehusteného kra odstráňte jeden alebo dva staré neproduktívne výhonky tesne pri pôde. Na udržanie tvaru a povzbudenia kvitnutia zrežte vrcholy vedľajších výhonkov po obvode kra.
Základné pravidlá rezu ruží
- Na rez používajte čisté a ostré nožnice, ktorými rýchlo a hlavne bezpečne odstránite nepotrebné výhonky ruží. Tým predídete šíreniu chorob a húb.
- Dbajte i na správne vedenie rezu. Výhonky režte vždy šikmo asi 3 až 5 mm nad očkom smerujúcim von z korunky. Bočné výhonky režte len asi 3 mm od hlavného výhonku.
- Namrznuté výhonky skracujte tak hlboko, až sa uprostred rezu objaví belavá dreň.