Rozmýšľate, akú výsadbu na HROBY? Toto sú top rastliny vhodné na DUŠIČKY!
15. 10. 2024, 9:50 (aktualizované: 15. 10. 2024, 10:04)

Zdroj: Shutterstock
Živé kvety sú najkrajšou ozdobou hrobov. Plasty, umelé kvety či jednorázové kahance, to už dávno vyšlo z módy, Čo zvoliť na výsadbu? Toto sú naše rady...

Chryzantémy
Cintorínové evergreeny, ktoré k Dušičkám a jeseni neodmysliteľne patria, sú chryzantémy. Tieto rastliny si však svoju krásu zachovajú len v jeseni. Vysádzajte ich len do črepníkov, aby ste ich po sviatkoch pred príchodom zimy z hrobov odniesli a zazimovali. Drobnokveté chryzantémy zvládnu teploty asi do -1 až -3 °C. Aj farba kvetu vypovedá o jeho odolnosti. Najcitlivejšie sú biele odrody, najodolnejšie žlté a tmavé, napríklad purpurové.
Zdroj: Shutterstock
Vresy
Dobrou voľbou sú určite aj vresy, ktorých ponuka je naozaj pestrá. Sú plne mrazuvzdorné ale len ak sú vysadené priamo v zemi. Korene vresov v črepníkoch je potrebné v zime chrániť pred mrazmi. Pozor ale na pôdu, ide o kyslomilné rastliny.
Zdroj: Shutterstock
Brečtan
Nenáročná a vždyzelená rastlina, ktorá sa na hroby hodí, je brečtan. Vďaka svojej popínavosti pokryje aj časti, v ktorých nemáte nič vysadené.
Zdroj: Shutterstock
Hosty
Ich sezóna síce pomaly končí, avšak počas roka sú veľmi vhodnými rastlinami na hroby, a to preto, že ide o tieňomilnú rastlinu. Ak hrob, o ktorý sa staráte, podobne ako veľká časť hrobov, sa tiež nachádza pod korunami stromov, určite ich vysaďte.
Zdroj: Shutterstock
Okrasné kapusty
Sú krásne ale zároveň stále decentné. Príchodom mrazov sa stredné časti ružíc sfarbujú do biela, ružova až cyklaménova. Pestovanie okrasnej kapusty (Brassica oleracea) nie je zložité a je veľmi podobné s pestovaním bežnej kapusty. Hlúboviny patria k rastlinám s dlhším vegetačným obdobím. Preto, ak sa chcete na jeseň tešiť z okrasnej kapusty je vhodné semienka vysiať v júni.
Zdroj: Shutterstock
Rozchodník
Medzi rastliny, ktorým sa darí na suchých stanovištiach, patria rozchodníky. Nedostatok vlahy zvládajú vďaka pevným dužinatým listom. Podľa vzrastu ich môžeme rozdeliť na mohutnejšie, vzpriamene rastúce a na nízke, plazivé a vankúšovité druhy, ktoré sa najčastejšie používajú do skaliek a črepníkov. Vyhovuje im chudobná, suchá pôda na skalnatých, slnkom zaliatych miestach. Sú úplne mrazuvzdorné a ich ďalšia výhoda je, že netrpia chorobami ani škodcami.
Zdroj: Shutterstock
Krušpán
Krušpán, košatý a pekný ker, ktorý je veľmi obľúbenou súčasťou hrobov. Nevýhodou je, že sa v poslednom čase stretáva s novodobým strašiakom, ktorý si pochutnáva na jeho listoch. Je ním vijačka krušpánová, ktorá dokáže úplne zničiť aj staršie kríky.
Zdroj: Shutterstock
Skalničky
Mrazuvzdornými a nenáročnými na pestovanie sú aj skalničky. Horúčavy a dlhé obdobia bez vody výborne znášajú sukulentné rastliny, ako sú Delospermy, skalnice, rozchodníky či opuncie. K nim môžete vysadiť niektoré cibuľoviny, napríklad nízke druhy tulipánov, modrice, okrasné cesnaky, skalkové irisy (Iris reticulata), šafrany.
Zdroj: Shutterstock
Drôtik
Tento kríček vyzerá, akoby ho počas celého roka pokrýval srieň. Vytvára nádherné kombinácie s vresmi, vresovcami, či okrasnými kapustami. Neznáša premokrenie, ale to v prípade hrobových miest nehrozí. Má rád slnečné stanovištia a potrebuje dobre priepustný substrát. Nepotrebuje prihnojovanie, avšak pri výsadbe mladých rastlín je dobré použiť hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Naštartuje to rastlinku a ona sa vám odvďačí svojou krásou.

Zdroj: Lenka Hanzelová, Pusté Úľany (Kvety a Darčeky)
Konifery
Konifery sa veľmi ľahko kombinujú s ostatnými druhmi rastlín. Dobre sa vynímajú aj s brečtanom, s ktorým tvoria príjemné a pokojné zákutia. Ihličnany sa vysádzajú na jeseň, aby stihli zakoreniť.