S týmito kvetmi nesmiete zdobiť TORTY! Radšej ich dajte do vázy, kde krásne VYNIKNÚ
22. 3. 2025, 9:00

Zdroj: shutterstock
Iskerníky sú vďačné aj ako rezané kvety. Vo váze vydržia krásne aj 14 dní. Rezať ich treba v záhrade skoro ráno, a pokiaľ možno, hneď dať do vody.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Zdroj: Katarína KOPÁLOVÁ KOMŽÍKOVÁ
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Iskerník (Ranunculus) patrí do čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae), ktorú tvorí približne 550 druhov. Jeho latinský názov sa skladá zo slov rana (žaba) a ununculus (malý), keďže mnohé z druhov rastú v mokradiach. Vo voľnej prírode u nás sa môžete stretnúť najmä s iskerníkmi s jednoduchým, prevažne žltým kvetom, ako je iskerník hľuznatý (R. bulbosus), roľný (R. arvensis) či prudký (R. acris). „Väčšina z iskerníkov je jedovatých, obsahujú látky, ktoré môžu dráždiť pokožku a pôsobia tlmivo na nervovú sústavu. Preto napríklad nie je vhodné zdobiť pomocou ich kvetov torty, ako je to trendom hlavne v svadobnom biznise“, upozorňuje pestovateľka kvetov Monika BLAŠKOVÁ.
Pobyt vo váze
Iskerníky sú vďačné aj ako rezané kvety. Vo váze vydržia krásne aj 14 dní. Rezať ich treba v záhrade skoro ráno, a pokiaľ možno, hneď dať do vody. Rez má byť šikmý, čím sa kvetu uľahčí príjem vody. Tú treba meniť denne a vždy kúsok zo stonky odrezať, opäť šikmo. Vázu neumiestňujte na slnko, k zdroju tepla, ako sú radiátory, ani k mise s ovocím. To totiž vylučuje etylén, ktorý urýchľuje odkvitnutie.
Zdroj: shutterstock
Na to, ako dlho vám iskerníky vo váze vydržia, má vplyv aj to, odkiaľ ich máte. Ak si ich neviete dopestovať, kupujte ich od lokálnych pestovateľov. Meňte im pravidelne vodu a režte stonky.
V rukách nevesty
Kvet roka 2025 je veľmi obľúbený aj u neviest, ktoré sú na radosť kvetinárov čoraz odvážnejšie a neboja sa ani farebných svadobných kytíc. Iskerník vynikne spolu s ďalšími kvetmi, ktoré kvitnú na prelome mája a júna. Kytice sa vtedy viažu takmer samy. Veď si to predstavte. Kombinácia iskerníka s jemnými kvetmi alchemilky a rebríčka, svieže ostrôžky, klinčeky i omamne voňajúce fialy s anglickými ružami. Ženíchovu lásku isto potvrdia margarétky, rimbaba a strapatý nádych dodajú vykukujúce zvončeky s chrastavcom. Čo poviete, skúsite si takú uviazať?
Zdroj: Monika Blašková
Pestovatelia ich zbožňujú pre nenáročnosť, floristi pre výdrž v rezanom stave a zákazníci, špeciálne nevesty, pre širokú paletu farieb a štruktúru kvetov.
Od slovenských pestovateľov
S nadšením a láskou ich pestujú kvetinoví farmári na malých lokálnych farmách po celom Slovensku. Viete teda, koho konkrétne kúpou takýchto kvetov podporujete. Vo väčšine prípadov sú iskerníky pestované ekologicky, prírode blízkym spôsobom. Neváhajte sa aj vo vašich klasických kvetinárstvach spýtať, či predávajú aj kvety od lokálnych pestovateľov. Že neviete, kde vo vašom okolí je nejaká kvetinová farma? Na internete existuje mapa kvetinových fariem aj samoobslužných kvetinových stánkov, ktoré sú na mnohých miestach na Slovensku i v Česku.
Zdroj: Monika Blašková
Ak sa na pestovanie iskerníkov necítite, poradíme vám, kde ich slovenskí kvetinoví farmári pestujú a čo spraviť, aby vám vo váze vydržali čo najdlhšie.
Ako si vybrať zo širokej ponuky?
Riaďte sa srdcom a vyberajte také, ktoré sa vám najviac páčia. V princípe bývajú v ponuke väčšinou hľuzy iskerníka ázijského (R. asiaticus), a teda hlavne jeho plnokveté odrody. Sú to presne tie, ktoré si niektorí mýlia s pivonkami či ružami. Floristicky najvyhľadávanejšie sú najmä odrody ‘Clooney’, ktoré dokážu vytvoriť kvety veľké ako dlaň. Osobne zbožňujem bledoružový ‘Clooney Hanoi’ a aj nevesty za ním doslova šalejú. Je to však licenciovaná odroda a k hľuzám sa dostáva ťažšie. Ak ste fanúšikmi pastelových farieb, určite vás očaria odrody ‘Amadine’ či ‘Elegance’, ktoré ponúkajú farebnú škálu od bledoružových ‘Amadine Marshmallow’ cez lososové ‘Amadine Pastel’ až po snehobielu či citrónovožltú. Veľmi obľúbené sú aj dvojfarebné odrody ‘Striato’. Nájdete medzi nimi bielofialové, ružovocyklámenové či žltoružové druhy. Zvláštne sú druhy odrôd ‘Reinette’. Ich kvety majú strapatý zelený stred, okolo ktorého sú usporiadané lupene žltej, oranžovej, červenej, ružovej alebo zelenej farby.
Tip od pestovateľky: Horúcimi novinkami posledných rokov sú iskerníky motýlie, ktoré boli vyšľachtené v Japonsku. Majú pomerne dlhé kvetné stonky a nesú niekoľko jednoduchých kvetov jemných ako krídla motýľov. Na ich pestovanie vám musia šľachtitelia udeliť povolenie a podlieha prísnym pravidlám a kontrole.
Zdroj: Monika Blašková
Iskerník (Ranunculus) patrí do čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae), ktorú tvorí približne 550 druhov. Jeho latinský názov sa skladá zo slov rana (žaba) a ununculus (malý), keďže mnohé z druhov rastú v mokradiach.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.