Reklama

Starý a suchý substrát v ČREPNÍKOCH? Stačí urobiť TOTO a môžete ho použiť aj budúci ROK

Na terasách a balkónoch začnú s príchodom jesene zívať prázdnotou črepníky s odumretými letničkami. Väčšina ľudí premýšľa, čo s použitým substrátom.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Prečo recyklovať starý substrát? Okrem úspory peňazí vám to ušetrí čas aj energiu – žiadne ďalšie nákupy a ťahanie vriec s novou zeminou. Navyše tak znižujete zbytočný odpad.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Ako prepariť výsevný substrát jednoducho doma v rúre?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Hrubé nečistoty

    Použitý substrát väčšinou končí na záhone alebo v komposte. Lopatkou alebo motyčkou rozbite substrát, odstráňte z neho korene, prípadný hmyznechajte ho preschnúť na suchom a slnečnom mieste. Potom ho preosejte cez sito s priemerom ôk 5 mm, ktoré zachytí všetky nežiaduce zvyšky. Keďže v pôde môžu byť prítomné mikróby a choroboplodné zárodky, je potrebné ju sterilizovať. To možno dosiahnuť viacerými spôsobmi.

    Zdroj: shutterstock

    Starý substrát je často prerastený koreňmi, ochudobnený o živiny a môže obsahovať choroby či škodce, ktoré len čakajú na novú výsadbu, aby sa mohli opäť šíriť.

    Sterilizácia substrátu

    • Mikrovlnná rúra: Substrát vložte do nádoby s vekom, do ktorej urobte otvor na odvádzanie pary. Rúru nastavte na maximálny výkon a substrát zohrievajte približne 90 sekúnd. Ideálne je spracovávať menšie množstvá, pričom táto doba platí pre približne kilogram zeminy. Po vybratí nechajte substrát úplne vychladnúť.
    • Klasická rúra: Nastavte rúru na 70 až 100 °C a substrát rozprestrite na plech. Pečte približne 30 minút a substrát počas tejto doby priebežne kontrolujte. Majte však na pamäti, že sa po byte môže šíriť zemitá aróma.
    • Slnko: Na solarizáciu budete potrebovať slnečné žiarenie, ideálne na jar, keď slnko svieti každý deň. Substrát vložte do uzatvárateľných nádob alebo čiernych vriec a vystavte ich priamemu slnku na 4 až 6 týždňov. Vytvorené teplo zničí hmyz aj patogény.

    Zdroj: shutterstock

    Ak väčšinou použitý substrát z črepníkov končí na záhone alebo v komposte, tak verte, že ho možno recyklovať a použiť aj v nasledujúcej sezóne.

    Jarné využitie

    Na jar substrát prekyprite vo väčšej nádobe. Primiešajte nový substrát a pridajte hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Ak preferujete čisto prírodné hnojivo, zmiešajte približne 70 percent starého substrátu s 30 percentami kompostu. Dôkladne všetko premiešajte a vytvoríte kvalitný substrát, ideálny na výsadbu nových rastlín.

    Zdroj: shutterstock

    Dôkladne všetko premiešajte a vytvoríte kvalitný substrát, ideálny na výsadbu nových rastlín.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.