Ste zúfalí zo zničeného TRÁVNIKA? Existuje viac možností, ako ho spevniť na PARKOVANIE
11. 9. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: shutterstock
Ak potrebujete prechádzať po trávnatej ploche či na nej parkovať a chcete sa vyhnúť rozjazdenému trávniku pri nepriaznivom počasí, určite oceníte niektorú z nasledujúcich možností.

Zdroj: canva
Najdostupnejším spôsobom spevnenia povrchu trávnika bola ešte donedávna betónová zatrávňovacia dlažba. V súčasnosti sa však stávajú trendom skôr alternatívne plastové zatrávňovače, a to vďaka jednoduchšiemu, lacnejšiemu a rýchlejšiemu kladeniu. Plastové materiály zabezpečujú prirodzené presakovanie dažďovej vody do zeme na rozdiel od betónových a asfaltových plôch, kde je voda odvádzaná väčšinou priamo do kanalizácie.
Rýchle a lacné
Plochy, po ktorých nárazovo chodíte alebo jazdíte autom, môžete dočasne, ale hlavne rýchlo spevniť zatrávňovacími rohožami. Sú vhodné na inštaláciu pozdĺž plotov v rámci prevencie, aby cestičky neboli vyšliapané od domácich miláčikov, alebo ako dočasné parkovacie miesto.
Zdroj: shutterstock
Zatrávňovacie rohože sa dajú umiestniť na už existujúci povrch bez toho, aby ste sa museli zbavovať trávnej mačiny.
Pred kladením rohoží je vhodné trávnik pokosiť. Rovnako dobre ich využijete aj pri zakladaní novej trávnatej plochy. Nemusíte však vykonávať žiadne výkopové práce alebo navážať zeminu na zhutnenie povrchu.
Zdroj: www.rworava.sk
Rohože je samozrejme možné použiť aj na zatiaľ nezatrávnených plochách. V takomto prípade sa plocha pripraví ako pri zakladaní trávnika výsevom.
Dokonca plnia funkciu siete proti krtom, ktorým zamedzujú vytláčať hlinu na povrch a tým zabraňujú poškodeniu zatrávneného pozemku. V prípade potreby môžete rohož ľahko demontovať a odstrániť bez toho, aby v mieste inštalácie zanechala znateľnejšie stopy.
4 výhody zatrávňovacích rohoží
- Lacné riešenie na spevnenie zaťažovaných plôch.
- Vhodné na vytvorenie prírodne vyzerajúcich chodníkov alebo na ochranu dvorov.
- Inštalácia je možná bez namáhavej prípravy povrchov.
- Vo vhodných podmienkach prerastie trávnik rohože za jeden až dva týždne.
Zdroj: shutterstock
Zásadný problém pri betónovej zatrávňovacej dlažbe je ten, že v letných mesiacoch vám trávnik oveľa rýchlejšie vyschne, pretože nie je správne zapojený.
Dlhodobé a odolné
Ak budete daný úsek zaťažovať dlhodobo, napríklad pravidelným prejazdom osobných automobilov, vhodnejším riešením je zatrávňovacia (vegetačná) dlažba, ktorá zaisťuje dlhodobé spevnenie povrchu. Na rozdiel od betónových tvárnic ponúka viac ako 80-percentnú mieru zatrávnenia a je vhodnejšia aj do miernych svahov (so sklonom 10 stupňov).
Zdroj: shutterstock
Betónové zatrávňovače disponujú vyššou hmotnosťou, takže sa s nimi horšie manipuluje. Ak tvoria veľkú časť pozemku, už na prvý pohľad to nevyzerá veľmi dobre.
Občas sa môžete stretnúť s pochybnosťami, či zatrávňovacie dlaždice nedegradujú, a to najmä počas zimy, keď teploty klesajú pod bod mrazu. Pri kvalitnej dlažbe udáva výrobca na základe vykonaných testov odolnosť v rozmedzí od mínus 50 až do plus 90 °C.
Zdroj: shutterstock
Trávniková mriežka je alternatívou betónových dlažieb alebo dlažobných kameňov. Vytvára biologicky aktívny povrch s možnosťou výsevu a pestovania trávy
A ak sa obávate šmýkania pneumatík na zamrznutej ploche, nemusíte sa. Ak pri kladení vysypete bunky dlaždíc dostatočným množstvom zeminy (ideálne až k hornému okraju steny bunky), kĺzanie nehrozí.
Zdroj: shutterstock
Ak patríte medzi tých, ktorí by radi parkovali auto na pozemku, ale nechcete ho deliť akýmkoľvek typom viditeľnej cesty, môžete použiť zatrávňovacie rohože.
4 dôvody, prečo si vybrať plastovú dlažbu
- Trvanlivé, účinné a ekologické spevnenie zaťažovaných plôch.
- Vhodné aj do mierne svahovitého terénu.
- Prepúšťa vodu do pôdy a neobmedzuje vegetáciu v raste.
- Odoláva UV žiareniu, dažďu, vetru aj mrazu.
Zdroj: shutterstock
Vybudovaním parkovacej trávnatej plochy zlepšíte pórovitosť a priepustnosť pôdneho profilu, ktorý v prípade prívalových dažďov vodu bezpečne odvedie.