Susedky puknú od ZÁVISTI: Ešte stíhate, v marci vysaďte hľuzy ISKERNÍKOV!
15. 3. 2025, 14:00

Zdroj: shutterstock
Ak sa na pestovanie iskerníkov necítite, poradíme vám, kde ich slovenskí kvetinoví farmári pestujú a čo spraviť, aby vám vo váze vydržali čo najdlhšie.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Zdroj: Katarína KOPÁLOVÁ KOMŽÍKOVÁ
Galéria k článku

„Pre mňa osobne sú iskerníky jedny z najobľúbenejších kvetov. Vždy keď ich zberám skoro ráno zo záhonu do kytíc, zastavím sa a obdivujem ich krásu. Lebo viete, práca v záhrade nie je len o tom – rýchlo porobiť, čo treba, a utekať ďalej. Mňa kvety učia trpezlivosti a tomu, že všetko má svoj čas. Záhrada ma učí vďake za krásne kvety či chutnú zeleninu a ovocie. Lebo dobrá úroda nie je samozrejmosťou, je to dar,“ dodáva pestovateľka kvetov Monika BLAŠKOVÁ.
Stavte na hľuzy
Hľuza iskerníka pri predaji vyzerá ako malá zosušená chobotnička. V tejto podobe ťažko uveriť, že by bola životaschopná, nieto ešte že by mala vykvitnúť. Takéto hľuzy bežne ponúkajú na predaj záhradné centrá, ale aj naši domáci pestovatelia prostredníctvom internetových obchodov. Odporúčam kupovať ich od spoľahlivých lokálnych pestovateľov, u ktorých si ľahko overíte, že vedia, čo predávajú, pretože ich pestujú aj oni sami.
Zdroj: shutterstock
Životaschopné hľuzy sú pilierom budúcej rastliny. Nepodceňujte ich výber a radšej odolajte podozrivo lacným ponukám. Lokálni pestovatelia zaručujú pravosť odrody, pretože hľuzy sami pestujú.
Pozor na mrazy
Iskerník v podmienkach Slovenska nie je celkom mrazuvzdorná rastlina. To ovplyvňuje aj termín vysádzania na vonkajšie stanovište. Ak máte skleník alebo fóliovník, kde teplota neklesne nižšie ako na -5 °C, môžete ich vysadiť už na jeseň. Rastliny sa dajú pred mrazom dodatočne ochrániť aj vrstvou netkanej textílie, ale jesenná výsadba je vždy tak trochu rizikom, že vám rastliny v prípade tuhšej zimy vymrznú. U nás na farme vysádzame iskerníky radšej až na jar, a to napriek tomu, že dedinka Bardoňovo, kde ich pestujeme, patrí k južnému okresu Nové Zámky.
Zdroj: Monika Blašková
Hľuzy saďte špičkami nadol. Keď začnú rásť listy, je dôležité zabezpečiť im veľa svetla, aby neboli vytiahnuté. Umiestnite ich preto buď na okenný parapet, alebo ich môžete prisvetľovať pomocou pestovateľských lámp.
Úspešný štart
Hľuzy je potrebné pred výsadbou naštartovať. Robí sa to tak, že ich namočíte na 3 hodiny do ideálne okysličovanej vody. Po tomto kúpeli krásne napučia. Následne navlhčené hľuzy zabaľte do vlhkej handričky a dajte na miesto s izbovou teplotou. Pravidelne ich kontrolujte a na pár minút denne vetrajte. Handričky treba občas premyť, aby sa na nich nemnožili baktérie a hľuzy nezačali hniť. Musia byť neustále mierne vlhké. Po pár dňoch sa na hľuzách objavia púčiky s korienkami. Vtedy je ideálny čas vysadiť ich do sadbovačov so substrátom na predpestovanie.
Zdroj: Monika Blašková
Po pár týždňoch v sadbovačoch ich začnite postupne otužovať vonku. Ak by ste dali mladé rastliny na záhon, silné jarné slnko by im spálilo listy a mohli by uhynúť. Na pár hodín denne ich vykladajte von počas dvoch týždňov.
Bezpečné pestovanie
Po výsadbe je dôležitá najmä pravidelná zálievka a ochrana pred prípadnými neskoršími jarnými mrazmi a škodcami. Iskerníky s obľubou obžierajú najmä slizniaky, pred ktorými je dôležité ochrániť najmä čerstvo vysadené rastliny. Na našej farme pestujeme iskerníky v nízkych tuneloch prekrytých agrofóliou, ktorá ich ochráni jednak pred mrazmi, ale aj neskôr kvety pred kvapkami dažďa, ktoré na kvetoch nechávajú nepekné fľaky.
Zdroj: Monika Blašková
Otužené priesady vysádzajte priamo na záhon do vzdialenosti 20 cm medzi rastlinami. Odolajte pokušeniu vysadiť ich bližšie k sebe. Časom narastú, zbytočne by si konkurovali v raste a ohrozili by ste ich výskytom múčnatky.
Riadia sa teplotou
Každá rastlina má určité časové obdobie kvitnutia. Treba rátať s tým, že iskerník na to, aby zakvitol, potrebuje 120 dní rastu a každá rastlina kvitne 2 až 3 týždne. Preto treba časovanie jednotlivých prác okolo iskerníkov dôkladne naplánovať a prispôsobiť vašim klimatickým podmienkam. Je dobre, ak viete, kedy vo vašom regióne nastupujú obvykle horúčavy nad 30 °C. Keď sa totiž príliš oteplí, pre iskerník je to signál, že je čas odkvitnúť. Od tohto obdobia musíte odrátať približne 120 dní a dostanete orientačný termín, kedy máte začať s predpestovaním rastlín.
Zdroj: Monika Blašková
Iskerník (Ranunculus) patrí do čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae), ktorú tvorí približne 550 druhov. Jeho latinský názov sa skladá zo slov rana (žaba) a ununculus (malý), keďže mnohé z druhov rastú v mokradiach.
Presun živín
Po odkvitnutí si začne hľuza z listov sťahovať živiny. V tomto momente je kľúčové ponechať listy, aby úplne zožltli a zaschli. Ak by ste listy zrezali skôr, znemožnili by ste hľuze vyživenie a v ďalšom roku by nemusela vôbec zakvitnúť. Po tom, ako všetky listy zaschnú, je čas vybrať hľuzy z pôdy a očistiť ich. Iskerník si veľmi ľahko tvorí dcérske hľuzy a tie po očistení môžete pekne oddeliť, čím získate veľa základov pre ďalšie rastliny. Hľuzy do ďalšej výsadby skladujte na chladnom a suchom mieste.
Zdroj: shutterstocl
V chladnejších oblastiach hľuzy iskerníkov pred príchodom mrazov vyberte z pôdy a uskladnite v rašeline v miestnosti bez mrazu.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.