Reklama

Symbol ČISTOTY môžete pestovať aj vo vašej záhrade! Nie je to vôbec náročné

Lekná si vyberajte podľa toho, aké hlboké máte jazierko. Existujú aj trpasličie odrody, ktorým stačí hĺbka 30 cm.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Monika Fajdová

Monika Fajdová

Externá redaktorka

Pôvabný kvet lekna očarí každého! Nemusíte ho však pestovať výhradne v jazierku.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Podporte TRÁVNIK mykorízou! Nebudete veriť, čo sa s ním udeje

    Pôvabný kvet lekna sa vynára z kalného prostredia jazier a rybníkov a kvitne s neobyčajnou krásou. Napriek svojej ladnosti to však nie je taká krehká rastlina. Lekno má schopnosť regulovať teplotu kvetu tak, aby bola približne konštantná, podobne ako to dokážu vtáky a cicavce. To mu umožňuje optimalizovať určité metabolické procesy, čo je veľmi nezvyčajné pre rastliny. Listy lekna sú známe svojimi hydrofóbnymi vlastnosťami, čo znamená, že sú schopné odpudiť vodu. Tento jav pomáha listom, aby zostali čisté od nečistôt a spórov plesní. Lekno nie je len krásne, ale tiež poskytuje domov mnohým vodným organizmom. Jeho listy poskytujú tieň a úkryt pre ryby, zatiaľ čo medzi koreňmi nájdeme mnohé druhy bezstavovcov.

    Zdroj: profimedia.sk

    Lekno biele (Nymphaea alba)

    Pestovanie

    Existuje množstvo druhov lekna, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou a klimatickými požiadavkami. U nás rozšírené je európske lekno (Nymphaea alba). Tento druh je známy svojimi krásnymi bielymi kvetmi a je pôvodom z Európy. Je to chladnomilná rastlina, ktorá sa dobre darí v miernych klimatických podmienkach. Tropické lekná ako napríklad Nymphaea lotus (biely lotos) či Nymphaea caerulea (modré lekno), sú pôvodom z teplejších oblastí a majú tendenciu mať pestrejšie farby a dramatickejšie kvety.

    Zdroj: shutterstock

    Lotosy môžu mať množstvo farieb.

    Lekno, aj napriek tomu, že je vodná rastlina, nepotrebuje pre svoj rast obrovské množstvo vody. Ak ho však nechcete na zimu vyberať z jazierka alebo nádoby, v ktorej ho budete pestovať, mali by ste zvoliť hĺbku 60 až 120 cm. Táto hĺbka zabezpečí, že korene lekna budú pod úrovňou, kde by mohlo voda zamrznúť, a pomôže im tak prežiť nízke teploty. V oblastiach s miernejšími zimami možno bude stačiť menej vody. Lekná preferujú stojatú alebo len veľmi mierne kolísavú vodu. Silný prúd alebo pravidelné kolísanie hladiny vody môže rastliny stresovať a negatívne ovplyvniť ich rast a kvitnutie. Ak sa rozhodnete pre vodopád alebo fontánu, umiestnite ju ďalej od rastliny. Lekno potrebuje bohatú, ílovitú pôdu. Korene rastliny by mali byť zasadené v špeciálnych košoch pre lekno, ktoré sa potom umiestnia na dno nádrže. Aby kvetina dobre rástla, mala by byť umiestnená tak, aby bola najmenej časť dňa vystavená priamemu slnečnému žiareniu.

    Autor článku

    Monika Fajdová

    Externá redaktorka
    Najradšej píšem voňavé recepty zo sezónnych surovín, milujem vôňu byliniek, tulipány a pivónie! Záhradkárčenie mi bolo blízke už od detstva a neopustilo ma do dnešného dňa. Verím, že záhradkárom môže byť každý, stačí si len nájsť svoju cestu.