TRVALKY okrasné listom kvety nepotrebujú a aj tak vyniknú
7. 2. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Pinterest/naturehills.com
Väčšinou si pod pojmom trvalkový záhon predstavíte nádherne kvitnúcu skupinu trvaliek. Vôbec to však nemusí byť pravidlo.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Po období sterilných vždyzelených výsadieb sa trvalkové výsadby konečne dostávajú naspäť do záhrad. Pri zakladaní záhona je dobré riadiť sa nielen veľkosťou a nárokmi rastlín, ale aj časom a farbou kvitnutia jednotlivých trvaliek. V priemere totiž trvalky, na rozdiel od dlho kvitnúcich letničiek, kvitnú tri až šesť týždňov.
Zdroj: Shutterstock
Srdcovité listy s bielymi škvrnami má pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis). Má aj liečivé kvety a mladé listy môžete dať do šalátu.
Ide to aj inak
Na preklenutie období kvitnutia jednotlivých druhov môžu slúžiť práve trvalky zaujímavé farebnými listami. Zaujmú sivou až striebornou, tmavofialovou až čiernohnedou, žlto-zelenou až žltou farbou listov. Do tejto skupiny možno zaradiť aj rastliny s viacfarebnými či panašovanými listami. Pri výsadbe do nádoby voľte rastliny s rovnakými nárokmi na stanovište.
Zdroj: Michal Sedláček
Funkie (Hosta) nájdete v rozmanitých farebných a tvarových prevedeniach. Na pestovanie sú nenáročné a vďačne vyplnia tienisté zákutia záhrad.
Pestrý výber
- Odrody s tmavými listami (fialové až čiernohnedé) dodajú záhonu hĺbku a pekne vyniknú pri trvalkách so striebornými listami, ako sú typické stredomorské rastliny (levanduľa úzkolistá, šalvia lekárska, santolina cypruštekovitá…).
- Naopak, žlto-zelené až žlté listy rozžiaria polotienisté až tienisté zákutie. Panašované odrody spestria záhon viacfarebnými listami.
- Sfarbenie môže trvať celú sezónu alebo počas vegetačného obdobia mení svoj odtieň. Sfarbenie listov nie je pre daný druh konštantné. Intenzita sfarbenia sa môže meniť v závislosti od množstva svetla, živín, vody.
- Všeobecne platí pravidlo, že čím je list bledší, tým viac tieňa potrebuje. Väčšina trvaliek so žlto-zelenými, žltými a tiež panašovanými listami je veľmi citlivá na slnko. Vysaďte ich preto radšej pod koruny stromov.
Ako ich kombinovať? Čítajte na ďalšej strane! ►►►
Ako ich kombinovať?
Dodržujte staré známe pravidlo – menej je viac. Výrazné farebné odrody rozhodne nepatria do prírodných záhrad, do vidieckych záhrad a predzáhradok, nevyzerajú pekne ani v spoločnosti drevín s farebnými listami. Pekne však vyniknú ako akcenty. Dodajú výsadbe potrebný dôraz, nevtieravo zaujmú, oživia sadovnícku kompozíciu. Samy osebe sú veľmi nápadné, preto ich vysádzajte naozaj opatrne. Vysaďte ich v susedstve menej nápadných rastlín. Vhodnými susedmi sú vždyzelené rastliny, paprade, nekvitnúce alebo nenápadne kvitnúce rastliny.
Zdroj: Pinterest
Tienisté miesta pod stromami spestria trvalky okrasné farbou a tvarom olistenia.
Bohatý sortiment
Medzi najčastejšie používané druhy s farebnými a panašovanými listami nepochybne patrí funkia (Hosta), heuchera (Heuchera) a tiarela (Tiarella) a ich vzájomný hybrid heucherella (Heucherella). Upúta aj pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis), alebo trvalky, ktorých sfarbenie sa v priebehu vegetačného obdobia mení. Patrí sem napríklad mliečnik mnohofarebný ‘Purpurea’ (Euphorbia polychroma), ktorý prechádza z jarnej tmavofialovej postupne do tmavozelenej. Nepochybne si vyberiete aj medzi rozchodníkmi (Sedum) a skalnicami (Sempervivum), známymi pod názvom skalná ruža. Nezaostávajú ani okrasné trávy, kde je výber naozaj široký. Od kostráv (Festuca) cez ostrice (Carex), proso (Panicum) až po mnohé iné.