TOTO chce mať každá z nás v záhradke. Voňavé kvety potešia nejeden nos
23. 6. 2023, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
Keď si budujeme záhradu, tak zvyčajne si vyberáme kvety podľa ich farby. Čím pestrejšie, tým lepšie. Niektoré kvety nás okrem svojho nádherného sfarbenia potešia aj svojou príjemnou vôňou.
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Jarné vône
Zdroj: Canva
Tulipány nádherne vyniknú v záhradke.
Ak si myslíte, že spraviť si v záhrade parfumériu kvetov je náročné, ste na omyle. Je to podstatne veľmi jednoduché. Medzi voňavými kvetmi nájdeme aj letničky, trvalky, ale i dvojročnými rastlinami. Dokonca v čase kvitnutia má svoju arómu aj niektoré druhy drevín. Pokiaľ nie ste alergik, tak sa môžete tešiť z vôní po celý rok. Sezóna vôní začína už na jar, kedy začnú rásť cibuľoviny. Zväčša ide o malé kvietky, ktoré najlepšie ucítite, ak ich vysadíte na väčšej ploche. Jemnú vôňu majú modrice, šafŕan alebo aj snežienky. Výraznejšiu vôňu majú hyacinty, menej nápadnú vôňu majú narcisy a tulipány. V máji vás svojou arómou omámia fialky a konavlinky.
Zdroj: Canva
Vistéria upúta svojou vôňou
Aj kry dokážu upútať
Okrem kvetov určite stoja za zmienku aj voňavé kry. Jedným z nich je hamamel, zimovec včasný, kalina bodnanská alebo voňavá, magnólia, lykovec alebo drevité pivonky. V neskoršom období nemusíte zúfať, dreviny striedajú iné dreviny. Medzi ďalšie voňavé elementy v našej záhrade môžeme zaradiť pajazmín s výraznými bielymi kvetmi a azda ten najznámejší voňaví ker ORGOVÁN. Z popínaviek je to vistéria, akébia, plamienok horský. Najviac vyniknú, keď ich necháte rásť po pergolách alebo altánkoch, kde budú vyzerať výnimočne. Medzi ďalšie kry môžeme zaradiť aj levanduľu či ruže, ale aj budleja.
Zdroj: Canva
Ľalie nie śu len voňavé, ale i krásne na pohľad
Leto je tu
A s ním sa nám spájajú ďalšie výrazné vône tabaku alebo nocovky. Tá posledná najviac vonia podvečer. Okrem nich tu môžeme zaradiť aj skrutec, rezeda či hrachor popínavý. Z dvojročných rastlín sú to chejrant voňavý, z trvaliek sú to kosatce, ľaliovky, klinčeky, večernice, floxy, monardy a najme nádherné ľalie.
Zdroj: Canva
Ak chcete mať bylinky, zasaďte ich na suchom a slnečnom mieste.
Na bylinky nesmieme zabudnúť
Samozrejme, voňavé bylinky majú svoje čestné miesto. Pri vysádzaní nezabúdajte na to, že najviac budú voňať na suchom a slnečnom mieste. V záhrade dbajte na to, aby ste ich rozmiestnili rovnomerne a to tak, aby vzadu rástli väčšie rastliny a v popredí tie nižšie. Je možné ich zasadiť aj pod listnaté dreviny, ide však iba o skoro kvitnúce druhy byliniek.
Zdroj: Canva
Ak nemáte muškáty na balkóne, zmeňte to.
Môžeme ich pestovať aj na balkóne
Už tých voňavých rastlín sme si vymenovali až-až. Vedeli ste, že takmer všetky sa dajú pestovať aj v nádobách na terase alebo na balkóne? Medzi tie azda najtypickejšie patria muškáty, durmany a oleandre. Keď ich budete sadiť, môžete k nim pridať aj plektrant, ktorý spoľahlivo odpudzuje hmyz. Aj tu platí, že každá rastlinka by mala mať svoju nádobu a nemala by sa deliť o ňu s ďalšími rastlinami. Nie je to vhodné ani pre rastliny, ani pre nás. Jednotlivé vône sa môžu navzájom miešať a môže vzniknúť čudná aróma pre naše nosy.