Toto vás dostane! Ruže majú účinky, o ktorých ste ani netušili
8. 7. 2020, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:25)

Zdroj: shutterstock.com
Milovala ich Kleopatra aj Sissi. Tieto panovníčky sa však netešili len z krásy kvetov. Vedeli, že v krehkých okvetných lístkoch sa skrýva oveľa viac.
Už začiatkom leta začínajú zdobiť záhradu farebnými a vznešenými kvetmi, ale aj vôňou. Tá je jedinečná a veľmi príjemná, preto sa bežne využíva pri výrobe kozmetiky, pri tvorbe parfumov aj v arómoterapii. Kytice ruží či len jeden samotný kvet je vždy krásnym a romantickým gestom. Navyše všetky ruže, ktoré nie sú chemicky ošetrované, môžete zaradiť medzi jedlé kvety, ktoré môžu poslúžiť ako ozdoba dezertov, šalátov či iných jedál. Takisto sa z nich pripravujú džemy, zmrzlina, želé a ďalšie pochutiny.
Úžasné účinky
Obzvlášť liečivá a aromatická je ruža damascénka (Rosa damascena), samozrejme, za predpokladu, že sa pestuje bez použitia pesticídov a chemických hnojív. Priama konzumácia lupeňov či voňavý čaj z nich pomôžu pri podpore imunitného systému, tráviacich problémoch, nervozite a strese, ale aj pri kašli a prechladnutí. Pomáhajú tiež znížiť horúčku, čistiť krv a posilňujú srdce. Majú mierne laxatívne účinky, a teda môžu byť vhodným riešením pri zápche.
Zdroj: shutterstock.com
Pozor, aby ruže neboli chemicky ošetrované.
Zvonku ich vôňa pôsobí upokojujúco a uvoľňujúco, čo je dobrým spojencom pri strese, melanchólii a depresii. Ružový olej i voda majú dezinfekčné a protizápalové účinky, ktoré dôkladne čistia pleť a pomáhajú pri akné. Ruža má skvelé regeneračné a hydratačné účinky a veľmi dobre prospieva starnúcej pokožke, pretože prispieva k vyhladzovaniu vrások. Využijete ju aj pri príprave ústnej vody, keďže pomáha hojiť zápaly ďasien.
Zber a sušenie
Nazberať a využívať lupene ruží môžete aj vy a z vlastnej záhrady je to najlepšie riešenie. Kvety na sušenie je ideálne zberať za suchého a slnečného počasia. Nečakajte však, kým budú ruže odkvitať, ale stihnite včasné obdobie plného kvetu, aby ste mali pekné lupene a kvety. Lupene sušte v tenkej vrstve na suchom, tmavom a vzdušnom mieste, kvety zavesené dole hlavou. Oboje však môžete sušiť aj umelým teplom v sušičke. Sušené lupienky skladujte v uzavretej nádobe na suchom mieste a nevystavujte priamemu slnku.
Tipy na domácu kozmetiku ---->>>
Olej
Voňavý ružový olej sa naozaj oplatí a jeho príprava je úplne nenáročná. Oplatí sa, pretože je dôležitou zložkou pre množstvo iných prípravkov, ktoré si ľahko vyrobíte doma. Jeden liter mandľového alebo slnečnicového oleja treba trošku ohriať – postačí na teplotu okolo 30 °C. Potom ho nalejte ho do skleneného pohára. Pridajte 30 g čerstvých alebo sušených lupeňov či púčikov ruží. Pri čerstvých však dbajte o to, aby neboli lupene mokré. Voda by mohla spôsobiť, že sa olej nepodarí. Premiešajte a nechajte odstáť 2 dni. Potom preceďte cez jemné plátno a olej nalejte späť do sklenenej fľaštičky. Skladujte v chladničke, kde vydrží pár mesiacov.
Zdroj: shutterstock.com
Pripravte si ružový olej pre zdravie aj krásu.
Hydratačný krém
Úplne jednoduchý recept na domáci krém, ktorý hravo zvládnete a potešíte svoju pokožku. Pripravte si 100 g kokosového oleja a 25 g avokádového oleja. Tie dajte do misky a rozpustite vo vodnom kúpeli. Primiešajte k nim lyžičku medu a dajte mimo kúpeľa. Zmes šľahajte a pridajte doň pár kvapiek ružového oleja. Šľahajte, až kým zmes zhustne. Uskladnite v sterilizovanej nádobe s vrchnákom, pretože takto vám krém vydrží až 12 mesiacov.
Zdroj: shutterstock.com
Inšpirujte sa tipmi na prírodnú kozmetiku.