Trávnik bez námahy ZELENÝ NEBUDE! Na jeho udržanie potrebujete NAJVIAC ČASU
26. 4. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Ak sa zamýšľate nad trávnikom ako nad bezúdržbovou časťou záhrady, musíte si najskôr ozrejmiť, ktoré spomedzi dostupných informácií sú viac či menej zavádzajúce.
Zdroj: pinterest/diynetwork.com
Zdroj: pinterest/Barbara Borg
Zdroj: Michal Šebeňa, Martin Domok
Galéria k článku

Zdroj: idafurik
Pri trávniku si treba v prvom rade položiť dve otázky: Aké má mať využitie a koľko času ste ochotní skutočne venovať jeho údržbe? Realita je totiž taká, že na udržanie pekného trávnika potrebujete v okrasnej záhrade najviac času.
Nesprávny výber zmesi
Ide pritom o najdôležitejší krok pred sejbou. Existuje však veľmi veľa druhov a výrobcov, preto berte do úvahy:
- na čo bude trávnik slúžiť (okrasný, športový),
- aká je jeho poloha (plné slnko, polotieň, tieň),
- aké sú podmienky pestovania (závlaha, výživa),
- aké máte možnosti údržby (trávnik intenzívne udržiavaný alebo extenzívny).
Zdroj: shutterstock
Dôležité je vyhnúť sa vysievaniu v období vysokých teplôt, keď je náročné udržať plochu neustále zavlaženú.
Najčastejšie sa v trávnych zmesiach nachádza mätonoh trváci (Lolium perenne), ktorý rýchlo vzchádza (3 až 5 dní), dobre znáša zaťaženie a používa sa v športových zmesiach. Lipnica lúčna (Poa pratensis) vzchádza približne za 21 až 28 dní, dobre zapĺňa prázdne miesta a využíva sa aj v trávnikoch zaťažených športom. Kostrava červená (Festuca rubra) a jej poddruhy vzchádzajú za 14 dní, majú užšie listy a dobre obstoja aj v suchých a tienistých podmienkach. Kostrava ovčia (F. ovina) a kostrava trsteníkovitá (F. arundinacea) sú trávne druhy, ktoré dobre znášajú sucho. Jedným z častých mýtov je však tvrdenie, že ak ich vysejete do suchej pôdy, budú vzchádzať rovnako dobre aj pri nedostatku vody. Je to veľký omyl, ich výhodou je však schopnosť rýchleho zregenerovania a zazelenania. Nevýhodou oproti ostatným druhom sú pomerne hrubšie listy.
Prečo nesmiete zanedbať úpravu terénu? --->>>
Zanedbanie úpravy terénu
Či už budete trávnik vysievať, alebo pokladať trávny koberec, príprava pôdy je úplne rovnaká. Terén by mal byť vyrovnaný, bez hrúd a kameňov. V prípade, ak bola urobená navážka hliny, treba počkať, aby takzvane sadla, inak dôjde k nerovnomernému zvlneniu terénu. Dôležité je aj odstránenie nežiaducich burín.
Zdroj: shutterstock
Pri zakladaní trávnika je dôležitá príprava pôdy. Odstráňte z nej všetky zvyšky organického pôvodu – korene, burinu, kamene, ale aj stavebný materiál.
Pri navážke môžu buriny vzchádzať postupne, podľa toho, ako sa pôda otepľuje. Niekedy je nutné postrek zopakovať, podľa stavu zaburinenia. Herbicídy najlepšie účinkujú pri aplikácii na mladé rastliny a pri teplotách pôdy nad 5 až 8 °C. Z hľadiska kontroly zaburinenosti je lepší jesenný termín sejby, pretože nebudú vzchádzať teplomilné druhy tráv (ježatka kuria, prstnatec obyčajný, prstovka krvavá, mohár zelený).
Zdroj: shutterstock
Pri opakovanom používaní chemických prípravkov vzniká rezistencia a neskôr môžu byť neúčinné.
Kedy je najlepšie trávnik založiť? --->>>
Zakladanie v obmedzenom termíne
Trávnik môžete zakladať nielen na jar a v jeseni, ale aj v inom termíne, no bez závlahového systému to nemá príliš veľký zmysel. Súvisí to priamo s klíčením jednotlivých druhov trávnych osív. Ak máte napríklad trávnu zmes s obsahom mätonohov a lipníc v pomere 50 : 50, je dôležité udržať osiatu plochu neustále vlhkú v lehote najmenej štyroch týždňov. Hoci po 3 až 5 dňoch môžete vidieť klíčiť jednotlivé rastliny, ide len o mätonohy. Lipnice vám kompletne vzídu až po 21 až 28 dňoch. Pri nerovnomernom vzchádzaní osiva sa objavujú trsy, ktoré sa však nespájajú.
Zdroj: shutterstock
Vysiaty trávnik sa lepšie prispôsobí pôdnym a klimatickým podmienkam daného miesta. Osivo sa ľahko prenáša a uskladnené vydrží niekoľko rokov.
Ak sa chystáte zavlažovať plochu ručne, treba si uvedomiť, že ju budete musieť polievať 3- až 4-krát denne. Samozrejme, čím sú teploty vyššie a pôda ľahšia a priepustnejšia, frekvencia sa bude zvyšovať. Výhodnejší je preto automatický závlahový systém, ktorý trávnik zavlažuje viackrát denne, čím zabezpečí dostatok vlahy na ideálne vzídenie rastlín.
Zdroj: shutterstock
Udržiavaný trávnik vyžaduje aj vyvážené hnojenie, ideálne kombináciou organických (udržia pôdu v dobrej kondícii) a minerálnych (dodajú zaťažovaným trávnikom dostatok živín) hnojív.
Viete trávnik správne pokosiť? --->>>
Neskráťte ho príliš nízko
Prvú kosbu si naplánujte po 4 až 5 týždňoch, keď už výška trávnika dosiahla minimálne 10 cm. Chyba je skosiť plochu prvýkrát príliš nízko. Takisto sa môžete stretnúť s problémom, keď spolu s trávou vzídu aj buriny. Netreba panikáriť a hneď siahať po selektívnom herbicíde. Môžete ním narobiť viac škody ako osohu. Ak chcete vykonať postrek, musíte počkať, kým vzídu všetky trávne druhy, a následne až po tretej kosbe použiť určený prípravok.
Zdroj: shutterstock
Každý trávnik vyzerá spoza plota zelenšie a hustejšie než pri pohľade zhora, keď sa po ňom prechádzate.
Lepším riešením je intenzívne kosenie, ktoré väčšina dvojklíčnolistových burín neznáša. Takisto je dôležité vedieť, že trávnik po vysiatí nezahustíte ničím iným, len pravidelnou kosbou (ideálne každý druhý až tretí deň), za čo sa vám odmení hustým porastom.
Zdroj: shutterstock
Platí základné pravidlo, že steblá sa vždy skracujú maximálne o jednu tretinu listovej plochy.
Viete, bez ktorej veci trávnik neprežije? --->>>
Bez vody neprežije
V našich podmienkach už nie je možné udržať sýtozelený trávny koberec bez doplnkovej závlahy. Priemerná týždenná potreba vody je 25 mm/m², v závislosti od podmienok stanovišťa (typ pôdy, poveternostné podmienky a iné). Pre trávnik platí, že vždy je lepšie polievať menej často, ale výdatne.
Zdroj: shutterstock
Automatická závlaha je síce nákladnejšia, hlavne čo sa týka počiatočnej investície, no určite najefektívnejšia a časovo najúspornejšia.
Pri zavlažovaní sa dostáva voda do potrebnej hĺbky, v ktorej podporuje rozvoj koreňového systému. Naopak, ak budete polievať často, ale menšími dávkami, trávnik zakorení plytko. Vodný režim tiež úzko súvisí s výskytom chorôb.
Zdroj: Shutterstock
Pri nedostatočnej závlahe sa konce položeného trávnika zvyknú točiť smerom nahor a vysychajú.