Reklama

Tušili ste, že kvety ORGOVÁNU sú jedlé? Naše babky dobre poznali jeho silu

Orgován bol kedysi prirodzenou súčasťou každej vidieckej záhrady. Zaslúži si svoj návrat.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Mesiac lásky je z hľadiska estetiky bezkonkurenčný. Príroda predvádza, čo všetko dokáže, a vy si to v našej malebnej krajine môžete užiť skutočne naplno.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Správna príprava BYLINKOVÉHO ČAJU v štyroch krokoch: TOTO asi robíte zle aj vy!

    Tento „zaľúbený“ mesiac je priam stvorený na potulky prírodou. Okrem zberu byliniek môžete vyrobiť zopár produktov, ktoré bezpochyby využije celá rodina vrátane domácich miláčikov. V tomto mesiaci si pripravte repelent pre domáce zvieratá a orgovánovú soľ vhodnú ako darček pre rodinu a priateľov alebo pre vlastné potešenie.

    Zdroj: Shutterstock

    Orgován bol kedysi prirodzenou súčasťou každej vidieckej záhrady. Zaslúži si svoj návrat.

    Orgovanetta

    „Až umriem raz, nech je to v máji, keď kvitne biely orgován,“ píše Ján Smrek. Aj vy sa vždy, keď kvitne orgován, cítite ako v tropickom raji? Orgován zapája naše zmysly – zrak, čuch a hmat. Je dokonalým fytoopiátom. Stráviť jeden celý deň pod orgovánom a čítať si básne Jána Smreka – nádherná predstava. Ale keď nie je čas pod ním vysedávať, zakonzervujte si pár orgovánových chvíľ do soli a užívajte si orgovánové snenie vo vani.

    Zdroj: Shutterstock

    Orgován má jedlé kvety. Okrem výroby aromatického cukru ho použite aj do relaxačnej kúpeľovej soli. Doprajte si voňavú chvíľku.

    Tento tradičný ker známy zo záhrad starých mám obsahuje echinakozid (vyskytuje sa napríklad aj v echinacei) a ten je skvelý v boji proti baktériám. Jeho zloženie sa prekrýva vo viacerých latkách s eleuterokokom ostnatým, tak­zvaným sibírskym ženšenom. Orgován zvyšuje potenie, znižuje teplotu, čistí krv, je protizápalový, protireumatický, fungistatický a podporuje imunitu.

    Relaxačná soľ do kúpeľa

    Budete potrebovať:

    • soľ z Mŕtveho mora alebo himalájsku soľ
    • sušené kvety orgovánu a iné lúčne kvety (sedmokráska, hluchavka biela, hluchavka purpurová), kvety ruže, pivónie
    • esenciálny olej podľa vlastného výberu (odporúčame kvetinovú vôňu)

    Postup je jednoduchý. Pred samotnou výrobou soli nezabudnite kvety zbaviť stoniek a dobre ich usušiť. Soľ spolu s kvetmi postupne vrstvite do skleného pohára. V polovici vrstvenia soľ pokvapkajte esenciálnym olejom podľa vlastného výberu a pokračujte až do naplnenia pohára.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Odmalička som sa v prírode cítila akosi lepšie a v ranej mladosti som rozoznávala veľké množstvo liečivých bylín a rastlín. Spolu s Jankou Strmeňovou okrem výletov do prírody robíme tvorivé dielne zamerané na výrobu prírodných produktov, píšeme e-knihy (nielen) pre mamy o zaujímavých bylinkových témach.