Túto TRVALKU musíte mať! Neúnavne KVITNE a zo záhrady odplaší HADY či KLIEŠTE
23. 5. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/3c/ad/df/3caddf208226210e666cb4ed271608ed.jpg
Možno by ste si ho ani nevšimli. Nenápadná trvalka, pre niekoho úplne obyčajná a všedná... Nedajte však na prvý dojem. Kocúrnik vás prekvapí vo viacerých smeroch.

Kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria) – v podstate bežná, ale stále tak trochu nedocenená trvalka sa kedysi pestovala najmä v okolí talianskeho mesta Nepete, odkiaľ pochádza aj jeho latinský názov. Prirodzene sa vyskytuje aj u nás v teplejších oblastiach. Naši predkovia ju pestovali na odplašenie hadov či iných nepríjemných živočíchov. Doteraz sa rastlina odporúča na odpudenie kliešťov.
Zdroj: GAP Photos/Elke Borkowski
Kocúrnik sa zvykne vysádzať k ružiam, pretože údajne odpudzuje škodce a zlepšuje tak ich zdravotný stav.
Často sa pestuje kocúrnik Mussiniho (N. racemosa) a kríženec N. racemosa a N. nepetella kocúrnik záhradný (N. x faassenii). Príjemne citrónovo vonia Nepeta cataria var. citiodora. Kvietky rozkvitajú postupne od mája až do mrazov. V závislosti od odrody sú biele, ružové, modré či fialové. Listy kocúrnika sa trochu podobajú medovke alebo mäte. Výrazná je však ich aróma jemne pripomínajúca škoricu.
Zdroj: Strauss, Friedrich
Kocúrnik je naozaj veľmi nenáročná rastlina vhodná aj na pestovanie v nádobe. Keďže mu vyhovuje slnko, ale znesie aj tieň, kombinovať ho môžete so širokým spektrom druhov.
Čo potrebuje?
Kocúrniku sa najviac darí na slnečnom stanovišti a v priepustnej pôde, čo ho predurčuje na odolanie súčasným podmienkam otepľujúcej sa klímy. Rastie bujne, na čo treba myslieť pri vysádzaní. Jednotlivým rastlinám pokojne doprajte rozstup až 30 cm. Odkvitnuté kvety môžete zrezať už na jeseň. Ak tak neurobíte, na jar pokojne zostrihajte celý trs – nové výhonky rastú naozaj rýchlo. Rastlina sa na jar veľmi jednoducho rozmnožuje delením trsov. Mladé kocúrniky však môžete vypestovať aj zo semien. Sejte ich do pareniska v marci. Vyklíčia približne o 14 až 21 dní.
Zdroj: MakMedia/GAP Photos
Keď po odkvitnutí rastlinu zrežete, za krátky čas sa vám odmení opätovným kvitnutím, ktoré potrvá až do neskorej jesene.
Aby neprestal kvitnúť
Najčastejšie sa v záhradných centrách stretnete s kocúrnikom Mussiniho a kocúrnikom záhradným. Sú obľúbené najmä pre dĺžku kvitnutia. Po odkvitnutí prvých kvietkov rastlinu zrežte. Zakvitne zase a kvety vydržia naozaj až do neskorej jesene. Kocúrniky sú medonosné, preto okolo nich takmer celú sezónu poletujú včely. Neodporúčame ich tak vysádzať priamo k terase či inému miestu určenému na odpočinok v záhrade.
Pokračovanie článku na ďalšej strane...>>>
Zdroj: MakMadia/GAP Photos
Kocúrnik kvitne takmer neprestajne a alchemilka má dekoratívne aj samotné listy. Spolu tvoria dokonalú obrubu kvetinového záhona.
Výnimočná liečivka
Kocúrnik obyčajný sa okrem iného používa najmä pri liečbe tráviacich problémov, ako je nafukovanie a plynatosť, pri hnačkách, hemoroidoch, ženských problémoch či pri bronchitíde. Funguje ako anestetikum a má protireumatické účinky. Pomôže aj pri bolesti zubov, doprajte si ho pri nachladnutí a horúčke, uvoľňuje upchatý nos. Zberá sa kvitnúca vňať.
Zdroj: pinterest.com/etsy.com
Kocúrnik na mačky pôsobí doslova ako afrodiziakum.
Mačacia „droga“
Kocúrnik je doslova opojný. Tušíte pre koho? Áno, sú to mačky a všeobecne mačkovité šelmy. Z toho pramení aj jeho anglický názov catmint. Preto sa nečudujte, že raz denne (iba toľkokrát totiž údajne rastlina na mačky pôsobí) sa v ňom váš alebo susedov domáci miláčik doslova vyváľa alebo si rovno zdriemne.
Zdroj: Compulsory Credit/GAP Photos
Lifting self seeded Nepeta 'Walkers Low' - Catmint
Aby vám neprerástol cez hlavu
Ľahko sa rozmnožuje samovýsevom, čo môže v určitých prípadoch pôsobiť až invazívne. Preto odporúčame po odkvitnutí (ešte pred dozretím semien) kvety ostrihať. Ak vám to však nevadí, každoročne na jar vás pod kocúrnikom a v jeho okolí prekvapí množstvo mladých semenáčikov. Presaďte ich na nové miesto a rozšírte si tak kvitnúce záhony alebo darujte susedom.