Reklama

V symbióze so zrážkami: Aha, ako si šikovná architektka poradila s návrhom záhrady vo svahu

Záhrada vo svahu býva výzvou nielen pre majiteľov, ale aj pre záhradného architekta. Zároveň však ponúka väčšiu možnosť pracovať s terénom a výškovým členením priestoru.

Zdroj: Ida Furiková

Reklama
Ida Furiková

Ida Furiková

Záhradná architektka

Záhrada vo svahu býva výzvou nielen pre majiteľov, ale aj pre záhradného architekta. Zároveň však ponúka väčšiu možnosť pracovať s terénom a výškovým členením priestoru.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Dokonalá premena MALEJ ZÁHRADY v radovej zástavbe

    Na pozemkoch s prudkým stúpaním je nevyhnutné poznať tok spadnutej zrážkovej vody. Treba ho upraviť tak, aby voda v čase výdatných dažďov neohrozovala bývanie a majetok vlastníkov. Zrážky sú však zároveň výborným zdrojom vody, preto je výhodné vodu na pozemku zadržať. V nádrži alebo v pôde.

    Voda z vedľajších pozemkov

    Záhrada sa nachádza vo svahu pod križovatkou asfaltových ciest, ktoré sú vyspádované smerom na riešený pozemok. V obci zatiaľ nie je vybudovaná kanalizácia, a tak stekajúcu vodu nemožno odviezť preč. Pred posuvnou bránou je preto navrhnutý odvodňovací žľab s filtrom, ktorý zachytáva stekajúcu vodu. Vyvedená je do takzvaného svejlu v okrasnom záhone za plotom. V záhone tak vznikne prirodzená závlaha, o ktorú sa majitelia nemusia takmer vôbec starať. Nepravidelná nárazová závlaha spôsobí, že rastliny budú hlbšie koreniť a budú odolnejšie. Druhý svejl je navrhnutý v ploche trávnika.

    Predzáhradka hrá farbami

    Prírodne pôsobiaca výsadba dopĺňa pôvodné staré brezy. Pod nimi sú vysadené svíby biele ‘Sibirica’ – nenáročné, rýchlo rastúce kry sú cenené najmä pre výrazne červené mladé konáriky, ktoré oživia zimnú záhradu. V kombinácii s bielymi kmeňmi briez pôsobia veľmi dekoratívne. Každoročný rez svíbov podporí ich rozkonárenie a umocní výrazný farebný efekt. V ploche trávnika nad svejlom je na žiadosť majiteľov vysadený červenolistý buk. Tvorí tak nádhernú dominantu celého priestoru pred domom.

    Zdroj: Ida Furiková

    V záhrade bolo potrebné vyriešiť niekoľko zložitých skutočností – skĺbiť potrebu pohodlného a praktického parkovania s funkčným vsakovaním zrážkovej vody zo spevnených plôch a zároveň vody stekajúcej z okolitých pozemkov.

    Veľké parkovisko

    Vstup do záhrady je priamo v križovatke, takže nie je možné na pozemok cúvať ani cúvať pri vyparkovávaní. Taktiež nemožno vozidlo odstaviť pred pozemkom. Jednou z požiadaviek majiteľov bolo preto vytvorenie veľkého dláždeného parkoviska na pozemku. V čase zamerania záhrady majitelia testovali plochu, ktorá má slúžiť na parkovanie a otáčanie vozidiel. Táto plocha bola vysypaná lámaným štrkom. Výsledný návrh vychádza z tvaru testovanej plochy. Na parkovisko bola použitá dlažba s veľkými medzerami umožňujúca vsakovanie zrážkovej vody. Dlažba musí byť z tohto dôvodu osadená do štrku a nie do betónového lôžka. Zároveň typ dlažby ladí s dlažbou použitou pri dome. Okraj parkoviska tvorí kamenný chodníček. Vedie od bránky ku vchodu do domu. Tvorený je žulovými kockami, ktoré sú osadené v betónovom lôžku kvôli lepšej stabilite. Dlažba zo žulových kociek sa v záhrade opakuje na viacerých miestach.

    Oplotenie ladiace s opornými prvkami

    Celková rekonštrukcia záhrady zahŕňala aj návrh oplotenia. Keď­že oporné prvky okolo domu sú zhotovené z gabionu, výber materiálu bol pomerne jasný. Gabionové ploty však nemusia byť nutne zhotovené zo širokých gabionových košov. Na trhu sú dostupné plotové dielce – skladačky určené na naplnenie vybratým druhom kameňa. Takýto plot má hrúbku okolo dvadsať centimetrov. Vyrába sa v niekoľkých výškach a dielce možno ľubovoľne skracovať. Aby plot nepôsobil príliš mohutne, striedajú sa v ňom plné a prázdne segmenty. Plné segmenty sú nepriehľadné, prázdne tvorí iba jedna mreža a umožňuje výhľad do záhrady a z nej. Ten je však limitovaný zeleňou rastúcou v záhone.

    Samonosná alebo s koľajnicou?

    Kvôli pohodlnému vjazdu bola do návrhu zakomponovaná veľká posuvná brána. Posuvné brány sú obľúbené vďaka svojej praktickosti a efektívnemu využitiu priestoru. Dnes sú už temer bežnou záležitosťou. Používajú sa všade tam, kde to nadväzujúce oplotenie záhrady dovoľuje. Existuje niekoľko typov posuvných brán. Najčastejšie sa používajú dva:

    1. Samonosná posuvná brána sa pohybuje vo vzduchu nad zemou, pričom je upevnená na nosnom vozíku. Musí byť na konci vyvážená, čo vyžaduje ďalší priestor za bránou. Krídlo samonosnej brány je preto v porovnaní s koľajnicovou približne o 1/3 dlhšie. Nemá kontakt so zemou, takže nepotrebuje vodiacu koľajnicu. Výhodná je v miestach s nerovným terénom, neprekáža jej sneh a iné nečistoty na zemi.
    2. Koľajnicová posuvná brána sa pohybuje po vodiacej koľajnici, ktorá je upevnená na zemi. Koľajnica určuje presný smer pohybu brány. Je určená pre veľké a ťažké brány a je stabilnejšia. Nevýhodou je potreba občasného čistenia pojazdovej koľajnice a tiež pri inštalácii musí byť terén pod koľajnicou dokonale rovný.

    Prechod do zadnej časti záhrady

    Dom je umiestnený približne na pozdĺžnej osi pozemku, takže z každej strany ho možno obísť. Majitelia chceli jednu stranu nechať voľnú pre prípad potreby vjazdu mechanizácie do zadnej časti záhrady. Zároveň žiadali optické oddelenie od susedných pozemkov. Prejazd tvorí trávnik po ľavej strane domu, ktorý môže byť v prudšom spáde spevnený plastovou rohožou. Pri plote je vysadený voľne rastúci živý plot z rododendronov a vajgélií. Po pravej strane prechod tvorí úzky a zvlnený trávnik lemovaný okrasným záhonom. V záhone je umiestnené napájadlo pre vtáky a zaujímavý smrekovec opadavý ‘Diana’, ktorý bol jednou z požiadaviek majiteľky. Vysadený je práve tu, pretože na túto časť záhrady je výhľad cez veľké francúzske okno v obývačke.

    Za domom

    Zadná – pobytová časť záhrady je určená na relax a aktívny oddych. Trávnik je obkolesený zmiešanými záhonmi, ktoré vytvárajú optickú bariéru od susedných pozemkov, čím sa umocňuje pocit súkromia. Všetky pôvodné dreviny sú zachované s výnimkou preschnutej starej tuje, ktorá bola nahradená magnóliou. Pod terasou bola navrhnutá kamenná plocha na umiestnenie veľkého korténového grilu s policou na drevo. Korténové prvky dopĺňa napájadlo pre vtáky z rovnakého materiálu umiestnené pred oknom z obývačky. Z druhej strany terasy je navrhnutý slnečný kvetinový záhon. Opticky zjemňuje veľkú vyvýšenú terasu a zakrýva jej spodnú nosnú konštrukciu.

    Pôvodný smrek

    Zadnej časti záhrady dominuje starý smrek. Spodné konáre má ohnuté až po zem a celkový priemer tejto majestátnej dreviny dosahuje okolo desať metrov. Smrek sme v záhrade zachovali a doplnili sme ho podrastom z rododendronov, ktorým sa v tejto oblasti darí mimoriadne dobre. Prirodzene kyslú pôdu ešte okysľuje opadávajúce ihličie. Pod rododendronmi sú vysadené pôdopokryvné vždyzelené heuchery v kombinácii s astilbami a funkiami.

    Okrasné trávy

    Rôzne druhy okrasných tráv s rozdielnymi výškami príjemne dopĺňajú kvitnúce trvalky, záhradu zjednocujú a v záhone vytvárajú nádherný celoročný efekt. Použité boli nenáročné druhy ako perovec, metlica a ostrica. Trávy sa okrem trvaliek výborne kombinujú s jarnými cibuľovinami. Skoré cibuľoviny vyrašia ešte v čase, keď sú na záhone zoschnuté steblá tráv z minulej sezóny. Po zrezaní tráv sa záhon uvoľní pre bohaté skupinky tulipánov. Zaťahujúce tulipány a ich vädnúce listy sú postupne prekryté novo rašiacimi steblami okrasných tráv.

    Voda pod zemou

    Majitelia v čase výkopových prác pri stavbe osadili vedľa domu veľkú plastovú nádrž na uskladnenie dažďovej vody zo strechy. Dostatočný objem umožňuje zachytenie vody aj počas dlhšie trvajúcich zrážok. Vodu potom distribuujú po záhrade pomocou čerpadla a záhradnej hadice.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS