Reklama

Väčšina otravných burín v našich záhradách má v skutočnosti liečivé účinky! Poznáte ich?

Zistite, ako na jednotlivé druhy buriny

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Burina medzi jahodami či na záhonoch vie byť poriadne otravná. Jeden deň ju vytrháte a za pár dní je tam opäť. Čo ak by ste sa ale na túto vec pozerali z úplne opačného uhla? Väčšina z tých burín má v skutočnosti liečivé účinky. Načo ju teda kynožiť, keď sa dá využiť?

Pupenec roľný (Convolvulus arvensis)

Táto ovíjavá trváca burina často zdobí nielen ploty, ale aj opory pripravené na tyčovú fazuľu. Rozmnožuje sa semenami, ale hlavne koreňovými výhonkami. Ťažko sa ničí, pretože jej sústava koreňov môže siahať do hĺbky 3 až 5 metrov.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0.00%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

       

      Liečivé účinky má vňať a koreň rastliny. Vňať zbierame počas kvitnutia. Tieto časti rastliny obsahujú triesloviny an ďalšie látky, ktoré majú silné laxatívne účinky. Bylinu preto používajte veľmi opatrne vtedy, ak máte problémy so zápchou, nafukovaním alebo pri tráviacich ťažkostiach.

      Zdroj: pinterest/blumen-natur.de

      Pupenec je plazivá rastlina. Dokáže za relatívne krátky čas obrásť aj celý ploty.

      Pýr plazivý (Elytrigia repens)

      Táto burina je častý záhradkársky problém. Zbaviť sa pýru nie je ľahké. Pomôžu vám napríklad zemiaky, ktoré ho zatienia. Zaberá aj hustá sejba rastlín na zelené hnojenie.

      Zdroj: Profimedia

      Ak sa potrebujete zbaviť pýru, jar je na to najvhodnejšia doba. Mechanické odstraňovanie je dobré, keď je pýr ešte mladý.

      Pýr plazivý však môžete využiť pri broskyniach napadnutých kučeravosťou. Kompost z pýru nasypte do okolia koreňov drevín a prikryte ho nastielkou zo zelených rastlín. 

      No pýr nepomáha len broskyniam, ale aj človeku. Na liečebné účely sa zberá podzemok, ale pozor, bez bočných korienkov! Môžete ho vysušiť a odvar z neho vám pomôže pri problémoch s močovým ústrojenstvom, s obličkami a napomôže aj pri vyplavovaní piesku či pri problémoch s kameňmi. Rovnako účinný je pýr aj pri zápaloch prostaty a pomáha na žalúdočné problémy či pri podporovaní trávenia. Odvar z podzemku pýru čistí krv a podporuje vstrebávanie vitamínov skupiny B.

      Zdroj: Shutterstock

      Pýr nie je len burina, ale má aj liečivé účinky.

      Stavikrv vtáčí (Polygonum aviculare)

      Túto burinu ste už istotne videli. Objavuje sa pri chodníkoch, v okolí vyšľapaných cestičiek alebo pri múroch domu či terasy. Ľudovo sa nazýva aj truskavec. Ide o jednoročnú bylinu, ktorá je ťahavá a dokáže vytvoriť až celé koberce porastu.

      Vňať stavikrvu obsahuje triesloviny, flavonoidy a ďalšie látky. Napomáha pri liečení zápalu priedušiek, zápalu pľúc a tiež proti kašľu. Sušená vňať má močopudné účinky, napomáha pri vyplavovaní odpadových látok z tela a má hojivé účinky vrátane účinkov proti reumatizmu a problémoch s kĺbami.

      Zdroj: facebook/Čarovné dary zeme

      Stavikrv rastie pri chodníkoch či múroch domov.

      Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

      Ako burina sa objavuje v trávnatých porastoch, no vďaka jej krásnym žltým kvetom a neskôr krásnej nažke s padáčikmi nám v našich záhradách až tak neprekáža. Zbaviť sa jej je aj tak veľmi náročné, preto je možno lepšie naučiť sa s ňou žiť a využiť všetky jej liečivé účinky.

      Zdroj: pinterest/Uložiť naturallivingideas.com

      Na prípravu čaju môžete použiť lyžičku sušenej drogy alebo menšiu hrsť čerstvých listov na pohár vriacej vody. Podporuje činnosť pečene, žlčníka i sleziny.

      Púpavu využijete celú od kvetov cez púčiky, listy až po koreň. Listy je ideálne zberať, keď nekvitne, koreň na jar a na jeseň, hoci jeseň je predsa len vhodnejšia, lebo vtedy sú v ňom najviac koncentrované všetky prospešné látky.

      Rastlina je bohatým zdrojom vitamínu A, C, D a niektorých vitamínov skupiny B. Obsahuje draslík, vápnik i železo, ktorého zdrojom sú práve čerstvé listy. Med i sirup pomáhajú pri liečbe kašľa, keďže podporujú vykašliavanie. Je výborná tiež pri podpore trávenia, stimuluje tvorbu tráviacich štiav a pomáha pri zápche. Celá rastlina dobre vplýva na funkciu čriev a môže pomôcť aj pri ich zápale.

      Zdroj: shutterstock.com

      Koreň púpavy ukrýva veľkú silu.

      Peniažtek roľný (Thlaspi arvense)

      Táto rastlina je v skutočnosti divo rastúca odroda horčice, ktorá obľubuje všetky druhy pôd. Často sa vyskytuje pri cestách, na poliach aj vo viniciach. Jednoročná rastlina sa rýchlo šíri semenami a najlepšie je, keď ju zo záhrad likvidujeme mechanicky.

      Zdroj: pinterest/PK van Pommeren

      Peniažtek roľný je známa burina našich záhrad.

      Je bohatá na vitamíny a minerály a obsahuje tiež veľké množstvo antioxidantov. Jedlé sú listy, stonky, kvety aj plody. Listy zbierame čo najskôr, keď sú ešte malé, pretože majú veľmi intenzívnu chuť. Spetria váš šalát, ale aj jedlá pripravované vo woku.

      Peniažtej roľný pôsobí protizápalovo a antibakteriálne. Dokáže prečisťovať krv a v minulosti sa používal ako súčasť zmesy pre znižovanie horúčky a na zmeirňovanie bolesti hrdla.

      Zdroj: pinterest/rolv.no

      Peniažtek roľný