Reklama

Vavrínovec je v kurze, možností je ale ďaleko viac: TOP 10 DREVÍN vhodných na živý plot

Čoraz viac majiteľov záhrad odmieta nevzhľadné betónové ploty a prikláňa sa k prírodnejším riešeniam aspoň na časti svojho pozemku. Živé ploty k nim rozhodne patria.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Čo sa ukrýva za zeleným plotom? To nikto nemusí tušiť a vy si môžete užívať svoje súkromie. 24 Stačí si len vybrať správne dreviny, s čím vám spolu s odborníkom poradíme.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER - Mimoriadne obľúbená ČERVIENKA! 9 dôvodov, prečo sa OPLATÍ mať ju v záhrade

    Na výrazné zníženie hlučnosti, ale i prašnosti z frekventovanej cesty sa výborne hodia živé ploty zo vždyzelených druhov. Poslúžia aj ako protiveterná ochrana a spoľahlivo zakryjú nevzhľadné záhradné zákutia, ako je kompostovisko, smetný kôš či stará kôlňa.

    Zdroj: Shutterstock

    Vavrínovec

    Zo vždyzelených listnáčov sa bežne používa vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus). Jeho odrody ‘Caucasica’, ‘Herbergii’ a  ‘Rotundifolia’ majú vzpriamenejší a vyšší vzrast. Živý plot z nich vyniká hustotou, no vyžaduje dostatok priestoru.

    Zdroj: Shutterstock

    Cezmína

    Prakticky na každom stanovišti sa bude dariť cezmíne ostrolistej (Ilex aquifolium). Vytvára bezpečnú a hustú bariéru, okrasnú napríklad aj panašovanými listami a  červenými plodmi počas zimných mesiacov. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti mrazu až do -40 °C . Na živé ploty sú vhodné odrody ‘Golden van Tol’ a ‘Alaska’.

    Zdroj: Shutterstock

    Vtáčí zob

    Plot zo zobu vtáčieho (Ligustrum vulgare) rýchlo rastie, dobre znáša nepriaznivé podmienky a  je mrazuvzdorný, no opadavý. Lepšie je preto siahnuť po vtáčom zobe vajcolistom (L. ovalifolium), ktorý je len čiastočne opadavý.

    Zdroj: Shutterstock

    Tuja

    Spomedzi ihličnatých druhov sa často využíva tuja západná (Thuja occidentalis). Je plne odolná proti mrazu, rýchlo rastie, veľmi dobre znáša hlboký rez. Najpredávanejšia je odroda ‘Smaragd’ so žiarivozeleným ihličím, ktorá výborne odolá záťaži snehu. Nehnedne ani odroda ‘Malonyana’ a  obľúbené sú aj rýchlorastúce ‘Brabant’ či ‘Holmstrup’.

    Zdroj: Shutterstock

    Cypruštek

    Cypruštek Lawsonov (Chamaecyparis lawsoniana) má jemnejšie ihličie. Vybrať si môžete oceľovomodré odrody ‘Ellwoodii’, ‘Columnaris Glauca’ a  ‘Alumii’, či zlatožltú ‘Ivonne’. Cyprušteky sú však náročnejšie na pestovanie. Nehodia sa do mrazových kotlín a oblastí so silnými vetrami.

    Zdroj: Shutterstock

    Tis

    Tisu obyčajnému (Taxus baccata) sa bude dariť na slnku aj v tieni. Má veľmi dobrú omladzovaciu schopnosť a  znáša silný rez. Vyhnite sa veterným stanovištiam a  mrazovým kotlinám. K citlivejším odrodám patrí ‘Fastigiata’ a ‘Hybernica’. V  porovnaní so vždyzelenými druhmi, ktoré sa počas roka prakticky nemenia, sú opadavé dreviny oveľa zaujímavejšie. V jarnom období očaria žiarivozelenými mladými lístkami, jeseň im dodá farebný šmrnc a počas zimy zostane zaujímavá spleť konárikov.

    Zdroj: Shutterstock

    Hrab

    Jednou z najvďačnejších opadavých drevín vhodných na výsadbu živých plotov je hrab obyčajný (Carpinus betulus). Tvorí takmer nepreniknuteľnú stenu a udržuje si listy skoro až do jari. Na jeseň sa vyfarbia dožlta a dooranžova.

    Zdroj: Shutterstock

    Buk

    Aj domáci buk lesný (Fagus sylvatica) sa hodí na tvarované živé ploty. A hoci väčšina listov na jeseň opadne, časť červenohnedých zostáva na konároch až do vypučania nových. Buk má rád slnko aj polotieň a výživnú priepustnú pôdu.

    Zdroj: Shutterstock

    Javor

    Tmavozelené listy mrazuvzdorného javora poľného (Acer campestre) sa na jeseň vyfarbujú dožlta. Vďaka pravidelnému rezu dokážete už o štyri roky dopestovať husto zalistenú živú stenu. Vďaka pružným výhonkom odoláva silnému vetru.

    Zdroj: Shutterstock

    Zdroj: Shutterstock

    Drieň

    Drieň obyčajný (Cornus mas) tvorí pevný hustý živý plot. Počas skorej jari kvitne žltými kvetmi, v  lete tvorí jedlé červené plody. Rez znáša dobre, nesmie byť však príliš radikálny, preto je vhodnejší do voľne rastúcich živých plotov.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.