Reklama

Veľký prehľad pestovania LETNIČIEK + praktický kalendár sejby na stiahnutie ZADARMO

Pri letničkách platí, že jar prináša rozkvitnuté leto, preto pri ich predpestovávaní neotáľajte.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Nech už letničky pestujete z akýchkoľvek dôvodov, ich čaro je nezameniteľné. Spoznajte najväčšie hviezdy letných záhonov a ako bonus vám ponúkame prehľadný kalendár pestovateľských termínov na stiahnutie v PDF úplne ZADARMO!

Na vrecúšku s osivom vždy nájdete informáciu o spôsobe dopestovania daného druhu. Niektoré letničky treba predpestovať, iné môžete vo vhodnom čase vysiať priamo na pripravené záhony. Všetko závisí od ich nárokov na teplotu či od času, ktorý potrebujú na vyklíčenie. Niektoré majú veľmi dlhé obdobie vývinu, preto by vás pri priamej sejbe v čase, keď to počasie v našich podmienkach dovolí, nestihli do konca vegetácie potešiť kvetmi. Iné zase neznášajú presádzanie, preto ich treba siať rovno na záhon.

Zdroj: profimedia.sk

Letničky nemusíte na záhonoch pestovať samostatne. Pokojne ich skombinujte s trvalkami a vytvorte si pestrofarebné kombinácie kvitnúce od jari do jesene.

Priama sejba do voľnej pôdy

Termínovo ide zvyčajne o obdobie apríla až mája, keď je už pôda prehriata a po zime dostatočne obschnutá. Na jej príprave si dajte záležať tak, ako keď sejete zeleninu. Osivo vysievajte do riadkov, podľa možnosti čo najredšie. Aj v prípade drobných semien letničiek si môžete pomôcť premiešaním osiva s trochou piesku. Výsevy si nezabudnite označiť menovkami a dobre zaliať. Ak neskôr budete musieť mladé rastliny pretŕhať (jednotiť), vyberajte ich z pôdy opatrne. Keď im nepoškodíte jemné korienky, budete ich môcť znova vysadiť buď na iný záhon, alebo do nádoby.

Anketa

Vysievate každoročne letničky?

Predpestovanie sadeničiek

Zdroj: profimedia.sk

Na predpestovávanie letničiek si pripravte kvalitný výsevný substrát, misky alebo zakoreňovače, ktoré sú ešte o niečo praktickejšie, lebo pri trpezlivom siatí nemusíte citlivé rastlinky pikírovať.

Pri siatí letničiek na predpestovanie platia takmer rovnaké pravidlá ako pri zelenine. Osivo niektorých druhov klíči na svetle, preto sa nezasýpa substrátom, ale len mierne utlačí doštičkou. Mladé rastlinky potrebujú dostatok svetla, aby sa nevyťahovali, a ich vysadeniu na záhon ‒ ideálne až v druhej polovici mája ‒ by malo predchádzať niekoľkodňové otužovanie. 

Letničky z pareniska

Zdroj: profimedia.sk

Vysiať si môžete aj také druhy letničiek, ktoré vydržia dlho vo váze. Aby ste mali kvety na naozaj pestré kytice, siahnite po semienkach so zmesou odrôd. Dostupné sú napríklad pri cíniách, hrachoroch, nevädziach, papuľkách, klinčekoch, fialách, slamienkach aj limonkách.

Ak máte parenisko, či už poloteplé, alebo studené, môžete ho využiť nielen na skoršie pestovanie reďkovky, ale aj na predpestovanie letničiek. Dôležité je, aby ste pôdu dobre spracovali. Na povrchu musí byť kyprá, drobivá, nesmie byť premokrená. Osivo sejte riedko do riadkov a neskôr podľa potreby jednoťte. Rastliny dopestované v parenisku budú pri správnej starostlivosti kvalitnejšie, husto olistené, pevnejšie a kompaktnejšie ako z výsevov na okennom parapete.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Letničky vhodné na sušenie: Prehľad 10 najlepších druhov

    Niektoré stačí vysiať raz

    Zdroj: profimedia.sk

    Suchokvet patrí medzi letničky, ktoré sa dobre rozmnožujú samovýsevom, sú vhodné na rez do vázy aj na sušenie.

    Pri dobrej starostlivosti sa už o ďalšie rozmnožovanie postarajú samy. Po tom, ako odkvitnú, vytvoria plody so semenami, ktoré po dozretí vypadnú na pôdu záhona. Suché rastliny môžete pri jesennom upratovaní záhrady odstrániť a zeminu opatrne plytko prekypriť. Na jar už povrch len urovnáte a po vzídení semenáčiky podľa potreby rozsadíte. Samovýsevom sa spoľahlivo rozmnožuje napríklad černuška alebo suchokvet.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS