Reklama

Viete, prečo prvé jarné kvety NEZAMRZNÚ? Toto je tajomstvo SNEŽIENOK

Snežienky sú krehké, no zároveň nesmierne odolné rastliny.

Zdroj: shutterstock.com

Reklama

Snežienka je našou domácou cibuľovinou prirodzene sa vyskytujúcou na lúkach, v lesoch, hájoch. Kvitne už od februára a kvitnutie trvá približne do apríla.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Rozmnožovanie SNEŽIENOK už nemôže byť jednoduchšie!

    Snežienka jarná (Galanthus nivalis) patrí do čeľade amarylkovitých (Amaryllidaceae). Traduje sa o nej, že bohyňa jari Vesna ju používala na zahnanie zimy.

    Kde sa im páči?

    Ak ju chcete pestovať v záhrade, vyberte miesto v polotieni, ideálne pod listnatým stromom. Vyžaduje vlhkú, kyprú záhradnú zeminu. Na dostatočnú vlahu myslite najmä počas suchej jari.

    Zdroj: pinterest/gardenia.net

    Vo výsadbe ich môžete kombinovať s inými skorými jarnými druhmi, ako sú napríklad šafrany, tavolíny, veternice, čemerice či záhonové cyklámeny.

    Vynikne aj pred skupinou listnatých kríkov či na okrajoch trávnika. Nemusíte sa báť, skôr ako začnete trávnik kosiť, snežienky zatiahnu odpočívať späť do pôdy.

    Zdroj: profimedia.sk

    Snežienky vyniknú vo veľkých skupinách. Nepohrdnú spoločnosťou tavolínov.

    Pretože sú však snežienky naozaj veľmi drobné a krehké, aby vynikli, saďte ich vo veľkých skupinách. Či už budú rásť v modernej záhrade pod viackmennými stromami a medzi okrasnými trávami, alebo ich ledabolo postrkáte do typických vidieckych záhonov.

    Prečo v snehu nezamrznú? Odpoveď nájdete na ďalšej strane --->>>

    Tajomstvo kvitnutia

    Tajomstvo úžasnej odolnosti snežienok sa skrýva v postupnom uvoľňovaní energie. Z látkovej premeny totiž hromadia teplo, vďaka čomu dokážu svoje bezprostredné okolie zohriať až na 10 °C. Tým roztápajú okolitý sneh a vytvárajú si priaznivé podmienky na život a kvitnutie. Preto hoci zapadnú snehom, roztopia ho a vzniknutú vlahu využijú vo svoj prospech.

    Zdroj: pinterest/thespruce.com

    Snežienka bola u nás zákonom chránená do roku 2003.

    Ako sa chránia pred mrazom? Zistite na ďalšej strane --->>>

    Ochrana pred mrazom

    Snežienky majú jedinečný koreňový systém, ktorý im umožňuje prežiť v zamrznutej pôde. Korene sú schopné rásť a rozširovať sa cez malé trhliny v pôde, čo umožňuje rastline prístup k vode a živinám, aj keď je pôda zamrznutá.

    Rastlinky sú vybavené ochranným obalom, ktorý pomáha izolovať cibule pred chladom. Cibule sú pokryté papierovou vrstvou, ktorá zabraňuje prenikaniu mrazu do rastlinného pletiva.

    Zdroj: profimedia.sk

    Bunky rastlín sú schopné vydržať mrazivé teploty vďaka produkcii špeciálnych proteínov.

    Náš tip: Ak chcete snežienky rozmnožiť alebo presadiť na iné miesto, nečakajte na zatiahnutie listov tak ako pri iných jarných cibuľovinách. Urobte to hneď po odkvitnutí. Vhodným spôsobom rozmnožovania snežienok je vysádzanie „z pôdy priamo do pôdy“.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Rozmnožovanie SNEŽIENOK už nemôže byť jednoduchšie! Získajte zadarmo viac NOVÝCH rastlín

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.