Reklama

Voňavé FIALKY: Prečo sa oplatí tento liečivý ZÁZRAK nazbierať?

fialky

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Fialka voňavá je jeden z prvých kvietkov, ktoré symbolizujú príchod jari. Okrem toho má blahodarné účinky na naše zdravie, ktoré by bola veľká škoda nevyužiť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Úžasný jednoduchý FIALKOVÝ MED: Zázrak pre vaše zdravie
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Fialka voňavá (Viola odorata) je liečivá vytrvalá bylinka, ktorá kvitne od marca do apríla a ľahko ju nájdete na vlhkým miestach v lesoch, pri múroch i v záhrade. Dorastá do výšky 10 až 15 cm. Rastliny tvoria prízemnú ružicu, z ktorej vyrastajú srdcovité listy. Kvety sú zvyčajne fialovej farby. Čo ste o nej nevedeli?

    Zdroj: Shutterstock

    Fialka voňavá (Viola odorata) je jeden z prvých kvietkov, ktoré symbolizujú príchod jari. Patrí medzi liečivé vytrvalé bylinky. Jej účinky poznal už staroveký grécky lekár Dioscoridos a používal ju pri bolestiach hlavy. Fialka kvitne od marca do apríla, ľahko ju nájdete na vlhkým miestach v lesoch, pri múroch i v záhrade. Pekne vynikne v naturálnych a vidieckych záhradách ako podrastová a pôdopokryvná trvalka.

    Má bohatú históriu

    Jej medicínske vlastnosti si cenili už v antickom Grécku. Homér, najstarší známy grécky básnik, zaznamenal, že Aténčania používali fialky na zmiernenie hnevu. Rovnako fialky neunikli ani pozornosti Hippokrata, ktorý vo svojej zbierke lekárskych textov odporúčal používať ich na zmiernenie mnohých zdravotných ťažkostí. O zrode fialky existujú aj rôzne mýty. Jeden z nich hovorí o tom, že fialku stvoril Zeus na počesť krásy Ió (je po nej pomenované aj Iónske more), do ktorej bol zamilovaný. V gréckom jazyku znamená slovo ío fialová. Legenda pôvodných obyvateľov Ameriky zas hovorí o tom, že fialka je dieťaťom zrodeným z neba a zo zeme, a preto ju považujú za symbol harmónie. V Spojenom kráľovstve počas viktoriánskeho obdobia obyvatelia verili, že keď budú so sebou vo vrecku nosiť fialky, odoženú od seba zlých duchov.

    Zdroj: shutterstock

    Pri liečbe môžete využiť všetky druhy fialiek, dokonca aj fialku lesnú, známu svojou nebesky modrou farbou a prenikavou vôňou.

    Obľúbená bylina Hildegardy z Bingenu

    Hildegarda von Bingen žila na prelome 11. a 12. storočia. Bola nemecká lekárka, prírodovedkyňa a botanička. Je autorkou niekoľkých prác, ktoré sa zaoberali liečiteľskou a prírodovednou tematikou. Okrem popisov rastlín sa zachovali aj jej texty o liečení bylinkami. Jej obľúbenou bola práve fialka voňavá, z ktorej pripravovala krémy na hojenie rán a jaziev, ale ju používala aj proti bolestiam hlavy.

    Zdroj: generationentandem.ch

    Fialka voňavá (Viola odorata) bola obľúbenou bylinkou liečiteľky Hildegardy z Bingenu

    Fialka pre zdravie

    Dnes vďaka pokroku vedy a biochémie už nepotrebujete veriť mýtom a legendám. Stačí sa bližšie pozrieť na zložky tejto byliny a hneď zistíte, že ľudoví liečitelia neboli ďaleko od pravdy. Na liečivé účely sa zberajú kvety a vňať v čase kvitnutia, teda v marci a apríli. Na zber podzemku a koreňa je vhodným obdobím september a október.

    Zdroj: Shutterstock.com

    Čaj, sirup, aj limonáda z fialkových kvetov majú dokonalú fialovú farbu

    Toto všetko obsahuje jedna fialka...

    • alkaloidy violín a odoratín,
    • glykozidy gaulterín a saponín napomáhajú pri detoxikácii a uľahčujú vylučovanie hlienov,
    • metylsalicylát tlmí bolesti a opuchy, zahrieva šľachy a svaly,
    • flavonoid rutín má pozitívne účinky na kardiovaskulárny systém, regeneráciu a spevnenie ciev a kvercetín má protizápalové a pozitívne účinky pri čistení pokožky,
    • triesloviny majú antibakteriálne vlastnosti, ktoré navyše znižujú tlak, podporujú imunitný systém a pomáhajú proti nadmernému poteniu,
    • karotenoidy majú výrazné antioxidačné účinky,
    • kyselinu salicylovú, ktorá pôsobí proti vzniku akné, má protizápalové a antibakteriálne účinky,
    • vitamín C napomáha pri hojení rán a jaziev, posilňuje krvné cievy, kožu a väzivá, zabraňuje vzniku stresových hormónov, stimuluje činnosť štítnej žľazy a prispieva k zosilneniu kostí,
      zubov a chrupaviek,
    • vitamín A spomaľuje proces starnutia, zlepšuje imunitu, pomáha udržiavať zdravú pokožku
    • železo ovplyvňuje kožu, svaly, vlasy, nechty a sliznice,";i:10;s:101:"vápnik je nenahraditeľný pre zrážanie krvi, svaly a prenos nervových impulzov.

    Ako vyrobiť z fialiek macerát, sirup či med? Čítajte na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: Jana Jarabincová

    Fialka voňavá (Viola odorata) je liečivá vytrvalá bylinka.

    Macerát z fialiek

    Vyrobíte veľmi jednoducho zo sušených kvetov, ktoré zalejete olivovým olejom. Nechajte ich v ňom niekoľko týždňov až mesiacov. Takýto olej je ideálny na pleť, proti akné a na drobné rany. Podobne si môžete vyrobiť fialkovú vodu, ktorá je ideálna na čistenie pleti.

    Zdroj: shutterstock

    Fialkový esenciálny olej pomáha na upokojenie a navodenie spánku, je účinným pomocníkom pri príznakoch bežného nachladnutia, pomáha pri bolestiach kĺbov a svalov.

    Tinktúra z fialiek

    Prospešné látky z fialky uchováte aj v tinktúre. Čerstvé kvety pridajte do 80-percentného konzumného liehu. Nechajte ich lúhovať v uzavretej nádobe na tmavom mieste minimálne mesiac za občasného pretrepania. Po precedení sa takáto tinktúra užíva pri bolestiach hrdla, hlavy alebo pri problémoch s pleťou.

    Zdroj: pinterest/thekitchn.com

    Fialkový sirup je nielen vynikajúci, ale aj zdravý.

    Fialkový sirup

    Obľúbený je fialkový sirup, ktorý si pripravíte z 2 hrnčekov kvetov, 0,5 litra vody a 500 g cukru. Vodu odporúčame zohriať na 50 °C, vložiť do nej kvety fialky a lúhovať minimálne 24 hodín. Výluh bude mať krásnu fialovú farbu. Potom doň stačí primiešať cukor a mierne zahriať, až kým sa nerozpustí. Horúci sirup nalejte do skleneného pohára, uzatvorte a skladujte v chladničke.

    Zdroj: pinterest/fareisle.com

    Fialkové víno zaháňa vraj smútok

    Uplatní sa aj v kuchyni

    Z čerstvých alebo zo sušených kvetov fialiek je výborný čaj s prenikavou vôňou a mnohými pozitívnymi účinkami pre zdravie vrátane dýchacích ciest. Ak podrvené sušené kvety fialiek zmiešate s kryštálovým cukrom, vznikne vám voňavý fialkový cukor, ktorý sa hodí na zákusky alebo do čaju.
    Kvety môžete pridať aj do šalátu alebo nimi ozdobiť jedlá. Dajú sa piecť, použiť na prípravu zmrzliny a zákuskov. Skúste ich naložiť do cukru – kandizovať a spraviť si tak obľúbenú pochúťku cisárovnej Sissi.

    Zdroj: Jana Jarabincová

    Fialkové kvety môžete tiež využiť ako trendovú ozdobu zákuskov, jogurtov a tort, dať ju do šalátu alebo smoothies.

    Vedeli ste,že…?

    • ... semená fialiek rozširujú mravce?
    • ... na výrobu 30 g silice je potrebných 1 000 kg kvetov?
    • ... fialka je vhodná proti chrápaniu?
    • .... jej zloženie je podobné aspirínu?
    • ... svätá Hildegarda z Bingenu z nej pripravovala krém na hojenie rán a jaziev?

    Ako pripraviť med, čítajte na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: Jana Jarabincová

    Úžasný jednoduchý FIALKOVÝ MED: Zázrak pre vaše zdravie

    Ako si vyrobiť fialkový med?

    Nie je nič jednoduchšie a určite oceníte jeho nenáročnú prípravu.

    BUDETE POTREBOVAŤ:

    • Čisté poháre
    • 2 hrste čerstvých kvetov fialiek
    • Kvalitný domáci med

    POSTUP:

    Poháre naplňte fialkovými kvetmi a zalejte medom. Poriadne uzavrite a nechajte odpočívať 2 až 4 týždne. Aby ste predišli kvaseniu, raz za dva dni poháre otáčajte. Používajte na sladenie čaju. Fialky určite nevyhadzujte, môžete ich kľudne zjesť.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.