Reklama

Voňavý EUKALYPTUS: Oplatí sa ho pestovať v záhrade?

Eukalyptus

Zdroj: thejoyofplants.co.uk

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Väčšinou sa pestuje ako interiérová rastlina, no podľa nás sa oplatí vysadiť si ho aj do záhrady. Čo robiť, aby sa mu darilo?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:16
Remaining Time 0:16
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Zbožňujete HORTENZIE? Tak si ich rozmnožte práve teraz!

    Pestovanie eukalyptu v exteriéri stojí hlavne v teplejších oblastiach Slovenska prinajmenšom za vyskúšanie. A to najmä vtedy, ak máte niekoľkoročnú rastlinu, ktorá vám už v črepníku svojou veľkosťou doslova prerastá cez hlavu. Treba však počítať s tým, že každý pokus vysadiť u nás eukalyptus do záhrady je niečo ako malá prípadová štúdia. Pestovateľský úspech je silne ovplyvnený špecifikami stanovišťa. Pretože ide o neopadavú drevinu, udávaná hraničná teplota mrazuvzdornosti konkrétneho druhu, respektíve odrody je len orientačná a silne závislá od mikroklímy, pôdnych podmienok, aktuálnej vzdušnej vlhkosti, sucha a trvania mrazov počas zimného obdobia.

    Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/b6/3b/3e/b63b3ec33816de925d3a01fe1d9d7d35.jpg

    Svieža vôňa eukalyptu pripomínajúca mentol a jemná striebristá farba listov si získali nielen pozornosť floristov, ale aj záhradkárov.

    Správny výber

    Výber druhu pri pestovaní v exteriéri je, samozrejme, kľúčový. Menej odolné druhy, používané ako interiérové rastliny, nie sú na pestovanie v záhrade vôbec vhodné. Ponúkaný sortiment menej náročných druhov sa však aj u nás v poslednom období značne rozrástol. Za vyskúšanie stojí eukalyptus Gunnov ‘Azura’ (Eucalyptus gunnii), eukalyptus málokvetý (E. pauciflora), jeho podddruh eucalyptus niphophila či eukalyptus maličký (E. parvula) alebo eukalyptus Dalrymple-Hayov (E. dalrympleana Maiden).

    Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/92/6e/4f/926e4fbc23e8175fb391679f351edcd1.jpg

    Výbornou možnosťou je aj umiestnenie eukalyptu v záveternej časti záhrady v blízkosti posedenia, pretože eukalyptová vôňa s obsahom silíc spoľahlivo odpudzuje dotieravý hmyz.

    Čo robiť, aby prosperoval?

    Ak sa rozhodnete pre menší experiment s pestovaním eukalyptu v záhrade, vybrať odolný druh je stále iba polovicou úspechu. V záhrade mu preto vyberte dostatočne chránené miesto, napríklad blízko domu alebo múru. Ideálne je záveterné, slnečné stanovište orientované na juh a chránené proti severným vetrom. Eukalypty slnko doslova milujú a potrebujú ho aspoň šesť hodín denne.

    Eukalypty nie sú až také náročné na pôdne podmienky, no dokonale priepustná pôda a drenáž by mali byť samozrejmosťou. Dobre sa im darí v piesčitohlinitej pôde bohatej na živiny s mierne kyslým pH, najlepšie v rozmedzí 5,5 až 6,5. Dostatok vody zabezpečte hlavne po vysadení, pokým sa rastlina dobre nezakorení. Dlhšie obdobie sucha zvládne lepšie ako trvalé zamokrenie, ktoré môže spôsobiť zahnívanie koreňov a postupné odumretie celej rastliny. Priveľa pôdnej vlahy indikuje žltnutie listov, jej nedostatok sa zas prejaví ich postupným vysychaním a opadávaním. Počas horúcich dní eukalyptu doprajte dodatočnú zálievku. S hnojením si starosti robiť nemusíte, pri pestovaní vo voľnej pôde nie je potrebné.

    Kedy sadiť?

    Tak ako pri väčšine chúlostivejších drevín, je lepšie zvoliť výsadbu na jar, aby mala rastlina dostatok času vytvoriť bohatý koreňový systém a pripraviť sa na podmienky počas zimy. S pestovaním v záhrade počkajte, ak je rastlina slabá alebo príliš mladá. Radšej ju počas prvých troch rokov pestujte ako črepníkovú, kým zmohutnie. V takom prípade eukalyptus s príchodom chladného počasia premiestnite na svetlé, chránené miesto, najlepšie do skleníka alebo zimnej záhrady s teplotou 2 až 10 °C. Hoci ide o mrazuvzdorný druh či odrodu, plusové teploty zaistia na jar bezchybný stav a rýchlu regeneráciu. Samozrejme, pretože ide o vždyzelenú drevinu, počas zimy ju nezabudnite občas mierne zaliať.

    Zdroj: Jana Jarabincová

    Eukalyptus zo záhrady pri Topoľčanoch.

    Ako sa o neho postarať?

    Počas prvých rokov po vysadení je vhodné eukalyptu dopriať zimnú ochranu v podobe nástielky, prípadne ho zabaliť do geotextílie. Pozitívnou správou však je, že aj po prípadnom namrznutí sa vyznačuje veľmi dobrou regeneračnou schopnosťou. Poškodené výhonky stačí koncom jari zrezať a väčšinou zakrátko spoľahlivo obrastú.

    Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/ad/91/f3/ad91f376fa6aca2797875c7c28edfbde.jpg

    Rez je spravidla nevyhnutný, ale i veľmi žiadaný, nakoľko vetvičky sú obľúbené najmä na aranžovanie.

    Rez je spravidla nevyhnutný, pretože väčšina druhov sa vyznačuje rýchlym rastom, niektoré aj trojmetrovými ročnými prírastkami. Keďže typické okrúhle listy sa vyskytujú iba na začiatku výhonkov a neskôr sa ich tvar mení na podlhovastý, rez je dôležitý aj z estetického hľadiska, najmä ak ich chcete využiť na aranžovanie.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.