Reklama

Všestranné AKSAMIETNICE! 10 dôvodov, prečo ich pestovať

leto - záhrada - kvety - aksamietnica - aksamietnice - motýľ - babôčka pávooká

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Afrikánky, smraďošky či fajrušky, takto sú známe aksamietnice, ktoré sa určite oplatí mať v záhrade či v črepníku na balkóne.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Výborný a jednoduchý! Sirup z MEDOVKY budete zbožňovať

    1. Dlhé obdobie kvitnutia

    Kvitnú celé leto a kvitnutie môžete ešte podporiť tým, že budete odstraňovať suché kvety. Navyše ponúkajú širokú paletu tvarov a veľkostí. Môžu byť jednofarebné aj dvojfarebné.

    2. Nové rastlinky zadarmo

    Navyše si z odkvitnutých kvetov môžete nasušiť semená na ďalšiu výsadbu. Semienka si pri dobrom uskladnení vedia zachovať klíčivosť až na dobu 3-4 rokov. 

    3. Dobré pre pôdu

    Svojím zložením majú priaznivý vplyv na pôdu. Preto ich zoschnuté časti pridajte do kompostu. 

    4. Ochrana pred škodcami

    Vysaďte ich k zelenine! Pomôžu vám v boji s voškami, molicami a háďatkámi. Určite bude v ich okolí menší výskyt týchto obávaných škodcov. 

    5. Proti otravnému hmyzu

    Obsahujú pyretrín a práve táto látka odpudzuje viaceré druhy hmyzu. Rastliny pokojne skombinujte s bylinkami či inými obľúbenými balkónovkami a majte ich ako ochranu na balkóne či terase. Taktiež aj v záhrade. Vôňa týchto kvetiniek nie je dvakrát príjemná ani pre ľudí, ale možno vás prekvapí, že aksamietnice sú tradičnou zložkou pri výrobe parfémov. V zložení ich nájdete pod označením tagette. 

    Zdroj: Canva

    Aksamietnice majú množstvo výhod. Potešia dlhým obdobím kvitnutia, majú liečivé účinky a ich kvety sú jedlé. Navyše sa oplatí vysadiť ich do zeleninových záhonov, kde pomôžu s bojom proti škodcom.

    6. Kvety sú jedlé

    Konzumujú sa z nich okvetné lístky, ktoré majú jemnú korenistú chuť a výborne sa tak hodia do šalátov, ale aj do zemiakov, omáčok či ozdoba dezertov.

    7. Prírodné farbivo

    Sušené kvety vám pomôžu s farbením potravín na žlto. Napríklad ako náhrada za šafrán alebo do ryže pre krajšiu farbu. Farbivo sa využíva najmä v potravinárskom priemysle na farbenie zmrzlín, sirupov a podobne. 

    8. Pre zdravie

    Aksamietnice ponúkajú aj vynikajúce liečivé účinky. V skratke treba spomenúť ich upokojujúci účinok na žalúdok. Stačí, keď si z kvetov pripravíte čaj a ten podráždený žalúdok upokojí. Pomáhajú aj proti hnačke.
    Olej alebo kúpeľ z nich je účinný pri bolesti kĺbov. Olej si pripravíte tak, že sušené kvety aksiamietnic zalejete kvalitným rastlinným olejom a necháte 3-4 týždne macerovať.
    Rastlinka pomôže aj pri bolesti hlavy. Prospievajú aj k upokojeniu nervového systému. 

    Zdroj: Canva

    Rastlinky pochádzajú z Mexika a je ich viac druhov.

    9. Liek na opicu

    Ak ste to prehnali na nejakej oslave, tak aj tu ponúkajú super pomoc. Nevoľnosť a nepríjemnú bolesť hlavy utopte v šálke čaju, ktorý si pripravíte zo sušenej či čerstvej rastlinky. 

    10. Pre krásu

    Rastlinky môžete použiť aj na prípravu domácej kozmetiky. Obľúbená je pleťová voda. Stačí, že si pripravíte výluh z kvetov aksamietnice a ten necháte vychladnúť a pleťová voda je hotová. Skladujte ju v chladničke.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.