Reklama

Vstúpte do očarujúceho sveta SUKULENTOV: Tieto NENÁROČNÉ rastliny budete milovať!

Pestrofarebná krása sukulentov naplno vynikne v prírodných terakotových alebo betónových črepníkoch. Vyrobte si zaujímavú nádobu v tvare rúk, ktorá podčiarkne jedinečnosť vašej záhrady. Latexové rukavice naplňte hotovou betónovou zmesou, dookola podložte kameňmi a nechajte vytvrdnúť. Potom pomocou nožníc latex odstráňte a do substrátu vysaďte obľúbené sukulenty.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Exotický vzhľad, rozmanitá škála farieb i tvarov a najmä nenáročnosť sú dobré dôvody, prečo si táto skupina rastlín podmanila srdcia pestovateľov po celom svete. Právom sa stávajú štýlovým dizajnérskym doplnkom nielen interiérov, ale niektoré pokojne aj záhrad.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Krása bez námahy: TOP nápady ako vysadiť SUKULENTY
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Sukulenty, fascinujúce rastliny s  pestrofarebnými mäsitými listami a stonkami, už dávno nie sú prvou voľbou len pre začínajúcich milovníkov rastlín. V  dnešnom uponáhľanom svete na ne nedajú dopustiť ani zaneprázdnení vorkoholici, scestovaní alebo zábudliví záhradkári či tvorivé duše, pre ktoré sú cenným artiklom pri vytváraní živých umeleckých diel. Sú nenahraditeľnou súčasťou nízko údržbových záhrad, krásne vyniknú v  spoločných črepníkových výsadbách či vo vertikálnych minizáhradkách. Mnohé druhy majú liečivé vlastnosti a po stáročia sa využívajú v tradičnej medicíne. Ak ste im ešte neprišli na chuť, možno je čas zmeniť to.

    Zdroj: Shutterstock

    Nechajte sa očariť sukulentmi a prebuďte v sebe pestovateľskú vášeň! Vytvorte si na parapete či stole kúsok zelenej oázy, ktorá bude lahodiť oku a do vašich dní prinesie radosť.

    Každý kaktus je sukulent, ale nie každý sukulent je kaktus

    Viete, aký je rozdiel medzi kaktusom a sukulentom? Samotná skupina sukulentných rastlín sa člení na kaktusy, ktorých zdužinatená stonka preberá funkciu fotosyntézy, a na ostatné sukulenty s dužinatými stonkami a listami, pričom pri niektorých druhoch môžu listy chýbať a stonka sa podobá stonke kaktusov. Navyše, kaktusy majú charakteristické areoly, z ktorých rastú tŕne.

    Zdroj: Shutterstock

    Drobné sukulenty sú nenahraditeľnou súčasťou kreatívnych výtvorov. Na ich výsadbu možno použiť aj zaujímavé kusy starého dreva. Stačí doň vyvŕtať otvory na vysadenie rastlín a v prípade potreby ho ošetriť netoxickým ochranným olejom alebo voskom.

    Keď menej je viac

    Sukulenty dokážu vo svojich listoch alebo v stonkách zadržiavať vodu, čo im umožňuje prežiť aj veľmi dlhé obdobia sucha a nadbytok vody doslova neznášajú. Pochádzajú totiž z  púštnych a  polopúštnych oblastí, kde niekedy neprší dlhé mesiace, a tak prílišná opatera v podobe nadpriemernej zálievky je absolútne tabu. Dožičte im slnečné stanovište, prípadne polotieň s dobre priepustnou a na živiny chudobnou pôdou a budú ideálnymi adeptmi na južne a západne orientované stanovištia. Dajte však pozor, nie všetky druhy majú rovnaké nároky na svetlo, skúšaním najlepšie zistíte, kde sa im bude dariť. Dlhé pretiahnuté listy indikujú jeho nedostatok, žltnutie, naopak, nadbytok.

    Článok pokračuje na ďalšej strane...

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      DIY: Vysaďte si florárium so SUKULENTMI: Moderný doplnok každého interiéru
      Zdroj: NMH/Záhradkár

      Zdroj: Shutterstock

      Vďaka bohatej farebnej palete sukulentov ľahko naaranžujete spoločnú výsadbu s maximálnym efektom. Aby vám radosť robili dlho, použite dobre priepustný substrát, nádobu s otvorom na odtok vody a dostatočne hrubú drenáž.

      Efektné v nádobách

      Sukulenty vysadené v  črepníku budú krásnym a elegantným doplnkom každého priestoru. Dodajú mu moderný šmrnc, útulnosť a  bezpochyby sa stanú originálnou dekoráciou. V  prvom rade určite nepodceňte výber nádoby, dajte prednosť prírodným materiálom, ako je napríklad terakota, a plastu sa určite vyhnite. Použite plytké a široké črepníky, najlepšie s  otvorom na odtok prebytočnej vody. Pri moderných variantoch však odtok býva rarita a vtedy treba rastlinám zabezpečiť drenážnu vrstvu v  hrúbke asi 1/3 výšky nádoby. Ako drenáž môžete použiť keramzit, jemný alebo hrubý riečny štrk. Na výsadbu použite substrát na kaktusy a  sukulenty alebo si namiešajte vlastný. Stačí zmiešať záhradnú zeminu, rašelinu a  hrubý piesok v  rovnakom pomere (1 : 1 : 1). Keďže listy niektorých sukulentov pri styku so substrátom často zhnednú a hnijú, na povrch nasypte drobný štrk. Zálievku rastlinám doprajte vždy až po preschnutí substrátu. Sukulenty nie sú vôbec náročné na živiny, menšie stačí prihnojiť raz na jar, väčším doprajte dávku hnojiva viackrát za sezónu. Opätovne ich presaďte až po dvoch rokoch.

      Zdroj: Shutterstock

      Obraz zo sukulentov je hotové živé umelecké dielo.

      Prezimovanie

      Zima je pre sukulenty prirodzene obdobím odpočinku. Väčšina z nich v tomto období spomaľuje rast a vyžaduje si menej starostlivosti. Aby ju mohli prežiť v zdraví a kráse, je pri ich zazimovaní dôležité dodržiavať určité pravidlá. Úplne nevhodná je kombinácia tmavej miestnosti, vysokej teploty a pravidelná zálievka. Preto pre ne vyberte vzdušné, chladné, ale svetlé miesto bez priameho slnka. Vhodná teplota sa líši v závislosti od druhu, ale vo všeobecnosti sa pohybuje medzi 10 až 15 °C, pričom niektoré druhy znesú aj nižšie teploty, okolo 5 °C. Znížte zálievku na minimum a priebežne kontrolujte ich zdravotný stav. Na jar ich privykajte na slnko postupne a umiestnite ich najskôr do polotieňa. Inak by sa mohli spáliť listy.

      Zdroj: shutterstock.com

      Nízke rozchodníky Patria sem druhy, ktoré počas kvitnutia nepresahujú výšku 15 cm (rozchodník prudký, rozchodník biely, rozchodník šesťradový). Ideálne sú na ozelenenie vegetačných striech, pokrytie pivnice alebo altánu. Darí sa im aj v nádobách. Starostlivosť o ne sa obmedzuje len na vytrhávanie burín v čase tesne po vysadení, kým sa porast zapojí do súvislého koberca. V nasledujúcich rokoch stačí dbať na to, aby sa rastliny nerozrástli tam, kde si ich prítomnosť neželáte.

      Zdroj: shutterstock

      Trávnik na suchých a extrémne slnečných stanovištiach treba často a výdatne zalievať. Na takýto priestor zvoľte kombináciu plazivých skalničiek a suchomilných nízkych tráv. Nenáročné a vďačné sú skalničky zo skupiny rozchodníkov.

      Vyniknú v záhrade

      Aj medzi sukulentnými rastlinami nájdete mrazuvzdorné druhy, ktoré bezpečne prežijú zimu a naplno zažiaria v záhrade. Oceníte ich všade tam, kde ostatné rastliny budú živoriť. Sú ideálne na výsadbu na slnečných miestach s chudobnou kamenistou pôdou, oživia skalky či suché múriky. Mnohé sú nenahraditeľnou súčasťou extenzívnych strešných záhrad. V  trvalkových záhonoch vyniknú vzpriamene rastúce, vyššie rozchodníky (Sedum). Počas sezóny očaria väčšími plochými listami v  zelených i  bordových odtieňoch a na jeseň prekvapia plochými súkvetiami. Nízke, plazivé a  vankúšovité rozchodníky sa väčšinou vysádzajú do skaliek či na okraj záhonov, no dajú sa úspešne pestovať aj v  črepníkoch či závesných nádobách. K  najznámejším druhom patrí rozchodník Sieboldov (S.  sieboldii), pochybný (S. spurium), kamčatský (S. kamtschaticum), prudký (S. acre), šesťradový (S.  sexangulare) či biely (S. album).

      Zdroj: Shutterstock

      Kombináciou skalníc rôznych veľkostí a farieb môžete v nádobách vytvoriť zaujímavé zostavy a spestriť si tak priestor na balkóne či terase. Ich krása najviac vynikne na slnečnom mieste.

      Okrem skalníc môžete na extrémne suchých miestach v  záhrade pestovať skalničník guľovitý (Jovibarba sobolifera), ktorý im je vzhľadom veľmi podobný. Vytvára zhluky drobných 3 až 5 cm ružíc, so svetlozelenými až ružovkastými listami. Pôsobením chladu sa sfarbujú do bordovočervených odtieňov. Počas leta zakvitá žltými až svetloružovými kvetmi. Skalničník toleruje úplné sucho a je schopný rásť takmer bez substrátu.

      Autor článku

      Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.