Reklama

Vysoký ŽIVÝ PLOT: Skúste zaujímavú alternatívu v podobe VYPLETANEJ steny

Stromy s plocho tvarovanou korunou sa síce môžu sadiť aj jednotlivo, ale najviac vyniknú v radoch, kde vytvoria kontinuálny pás a zaručia súkromie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Šikovní záhradkári si môžu vypletanú stenu na spôsob špaliera jednoducho vypestovať aj sami. Obrňte sa však poriadnou dávkou trpezlivosti.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:15
Remaining Time 0:15
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nenechajte si ujsť ekologické rady a tipy v špeciálnom vydaní časopisu Záhradkár

    Na vypletanie živých stien použite naše domáce dreviny, ako sú lipy, hraby a buky, hoci sa dá povedať, že je naň vhodná väčšina stromov, ktoré znášajú rez. Zaujímavá štruktúra konárov vynikne aj počas zimného obdobia po opade listov.

    Zdroj: Pinterest/cjhole.co.uk

    Špaliere v záhrade tvoria neprehliadnuteľný dizajnový prvok a často pokračujú vo výškovom členení už existujúceho betónového alebo dreveného plota.

    Správna konštrukcia

    Pokým sa rad stromov nezapojí, bude potrebná silná a správna konštrukcia. Pri hraboch a bukoch to môže trvať aj 15 rokov. Dostatočne vysoký oporný stĺpik umiestnite pri každý strom a zatlačte ho najmenej 60 až 90 cm do zeme. Priestor medzi stĺpikmi by mal byť asi 2,5 m. Posledné stĺpiky kvôli stabilite musia byť od prvého a posledného stromu bližšie. Horizontálne laty alebo drôty pevne napnuté medzi kolíkmi tvoria horizontálnu konštrukciu, ku ktorej sa upevňujú bočné konáre. Pri každý oporný stĺpik vysaďte troj- až štvorročný stromček so silným vzpriameným stredným výhonom a bočnými výhonmi do výšky najnižšieho drôtu. Stromy koncom jesene alebo počas zimy správne zrežte. Zostávajúce bočné výhony priviažte pozdĺž lát alebo drôtov. Ak je husto prepletená stena zapestovaná, môže sa zastrihávať ako obyčajný živý plot.

    Zdroj: Pinterest/katherineroper.co.uk

    Špaliere v podraste poskytnú dostatok miesta pre pestrofarebné kompozície okrasných rastlín.

    Špaliere sú v podstate vretená, ktorých bočné konáre rastú len dvoma smermi. Teplomilné druhy ovocných stromov v tvare kordónu sa tradične s obľubou pestovali vedľa domových múrov, keď nebolo dostatok miesta.

    Ako vytvoriť vypletanú stenu, zistíte na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

    Zaujímavá alternatíva v podobe vypletanej steny - rez v prvom roku po vysadení.

    Rez v prvom roku po vysadení

    1. Zostrojte si hlavnú opornú konštrukciu a vysaďte troj- až štvorročné stromčeky na vzdialenosť asi 2,5 m. Nezabudnite na dostatočne pevný, hlavný oporný kolík, o ktorý upevníte stredný výhonok.
    2. Bočné konáre priviažte rovnobežne s konštrukciou.
    3. Všetky bočné výhonky mimo konštrukcie odstráňte.
    4. Zo spodnej časti zrežte všetky bočné výhonky, čím sa vytvaruje kmeň stromu.

    Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

    Zaujímavá alternatíva v podobe vypletanej steny - rez v druhom roku

    Rez v druhom roku

    1. Keď hlavný výhonok dosiahne požadovanú výšku, ohnite ho do strany. Takisto pokračujte aj na druhej strane a vedľajšie výhonky veďte horizontálne.
    2. Zrežte všetky bočné výhonky, ktoré prerastajú konštrukciu na 2 až 3 púčiky. Podporíte tým vitálny rast.
    3. Počas vegetácie vyštipujte výhonky rastúce do strán a nechajte len tie, ktoré sú vhodné na vypletanie. Kým sú mäkké, priviažte ich ku konštrukcii.
    4. Odstraňujte výhonky na kmeni stromu.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.