Reklama

Záhrada v TOSKÁNSKOM štýle: Budete sa cítiť ako na dovolenke!

Toskánska záhrada.

Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/e8/8e/99/e88e999fc9b9c22ea04b7a5bcaa81c06.jpg

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Ak ste si obľúbili dovolenkovú atmosféru Toskánska, nemusíte za ňou cestovať stovky kilometrov. Stačí si jej šarm a teplo preniesť do štýlu svojej záhrady pomocou vhodne zvolených materiálov, doplnkov a najmä rastlín.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | 10 najkrajších POPÍNAVÝCH DREVÍN: Vyberajte z týchto rastlín!
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Vďaka svojej neopakovateľnej kráse, patrí táto malebná časť stredného Talianska medzi najvyhľadávanejšie regióny v krajine. Očarí nielen bohatou históriou, kultúrou a vynikajúcim jedlom, ale i malebnou scenériou a jedinečným štýlom bývania. Ak si vás Toskánsko získalo, vyčarovať si ho môžete jednoducho doma!

    Toskánska záhrada vyžaruje teplo, priestor je plný svetla a slnečných lúčov. Vyznačuje sa tiež rustikálnym štýlom s nádychom Stredomoria. Preto najideálnejšou možnosťou je orientácia pozemku na juh alebo juhozápad.


    Ak chcete svoj domov zaodieť do závanu Toskánska, stavte na príjemné teplé farby. Výrazným prvkom je olivová zelená. Tmavšie zemité odtiene ako tehlová, okrová až hnedá odkazujú na návrat k prírode, ktorý je tu veľmi silný.


    Z materiálov dominuje drevo, ktoré vytvorí útulný vidiecky efekt. Altánok či posedenie z masívu efektne doplnia schody alebo chodníky z trámov.


    Nemôže chýbať opracovaný kameň v podobe obkladov alebo okruhliaky či kamenná drť, ktorá je prirodzenou súčasťou suchomilných okrasných záhonov.

    Hrejivá nesmrteľná tehla prirodzene dopĺňa celkový kolorit. Záhrada tak pôsobí na pocit príjemne a útulne.

    Čierno sfarbený kov je pre toskánske záhrady tiež typický, jemne ho dopĺňa bronz či mosadz.

    Očarujúce Toskánsko je kombinácia antických a vidieckych prvkov. Pôsobí historicky až staro, no vyvažuje ho útulnosť priestoru vytvorená doplnkami. Svoje miesto tu majú starožitné predmety, otvára sa rozmer prepájania starého s novým.


    V záhrade s nádychom Toskánska nemôžu chýbať masívne terakotové kvetináče. Využijete ich najmä na pestovanie chúlostivejších rastlín, ako sú citrusy, oleandre, olivovníky, figy či granatovníky.

    Netreba zabudnúť ani na zimnú záhradu, ktorá poskytne útočište chúlostivejším rastlinám počas zimného obdobia.


    Taliani sú praví milovníci jedla s vycibrenými chuťovými pohárikmi, pre ktorých je varenie v každom ohľade gurmánskym zážitkom. Vonkajšia kuchyňa s posedením, vám preto v záhrade nemôže chýbať.


    Samozrejme k vareniu patria bylinky. Oregano, bazalka, tymian, šalvia či rozmarín sú pre taliansku kuchyňu typické. Bylinková záhrada v blízkosti záhradnej kuchyne je často nevyhnutným riešením. Ak priestoru nemáte nazvyš, vysaďte si bylinky do črepníkov.


    Priestor altánku osvetlia sviečky i lampáše, podlahu zútulní koberec z morskej trávy alebo juty. Na doladenie celkovej atmosféry poslúžia vankúše či deky, v neutrálnych farbách z rôznych materiálov.

    V prípade motívov vládne v toskánskom štýle jednoduchosť.  Tomuto kútu sveta je blízky vidiecky štýl, čo sa prejavuje aj pri typických ornamentoch a florálnych motívoch.


    Neoddeliteľnou súčasťou toskánskych záhrad sú strihané vždyzelené ploty, ktoré tvoria pohľadové línie a kontastujú s výsadbou trvaliek. Či už to je živý plot z krušpánu, vavrínovca, skalníka, cezmíny alebo cyprušteka, vždy pri nich treba počítať s vyššou mierou údržby.

    Nemôže chýbať ani voňavá levanduľa, ktorá svojou arómou a intenzívnou vôňou spríjemní letný pobyt v záhrade.


    Z vyšších stromov je vhodné do celkovej kompozície záhrady použiť cyprus vždyzelený (Cupressus sempervirens), kalinu vavrínolistú (Viburnum tinus), morušu (Morus), stálozelené magnólie (Magnolia grandiflora) či borovice (Pinus). V teplejších oblastiach sa bude dariť aj olivovníku európskemu (Olea europaea) alebo figovníku obyčajnému (Ficus carica).

    Z trvaliek využijete najmä tie suchomilné, ktorých potenciál sa v poslednom období plnom klimatických zmien značne prehlbuje aj u nás. Nemôžu chýbať aromatické rastliny ako už spomínaná levanduľa, ďalej echinacea, divozel, kocúrnik, alchemilka, šalvia, rozmarín, palina, rozchodníky či okrasné trávy ako pérovec či kavyľ.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.