Reklama

Záhradná architektka radí: Použitiu TEXTÍLIE sa v okrasných záhonoch radšej vyhnite!

Textília či fólia nemá pod nástielkou čo hľadať.

Zdroj: Janka Bieliková

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Nastielanie pomocou textílie nie je vhodné v žiadnych typoch záhradných úprav, nakoľko väčšinou narobí viac škody než úžitku. Na čo si treba dávať pozor?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Krásna záhrada bez námahy alebo zalievania

    Aj keď presvedčivým argumentom výrobcov mulčovacej textílie je eliminácia výskytu burín či spoľahlivá priepustnosť vody a vzduchu, v konečnom dôsledku si jej použitie v záhrade dobre rozmyslite.

    Zdroj: Jana Bieliková

    Burina si pod textíliou či fóliou cestu k rastu nájde. Horšie je to už s trvalkami, ktoré nemajú šancu v takomto prostredí prosperovať.

    Platí to pre všetky typy výsadieb, či už sa jedná o okrasný záhon na slnku alebo v tieni. Nezabúdajte na to, že rastliny pod textíliou korenia plytko, sú teda náročnejšie na vlahu a vyžadujú doplnkovú závlahu. „Diametrálne sa mení štruktúra pôdy, zostáva buď tvrdá ako betón na suchých miestach, v tienistých častiach záhrady sa zas často mení na smradľavú hmotu bez života. Pôdny edafón prestáva správne pracovať, a hoci sa prvé sezóny môžu rastliny javiť v poriadku, postupne prichádzajú problémy,“ vysvetľuje záhradná architektka Ing. Janka BIELIKOVÁ a pokračuje: „Burina sa nakoniec aj tak na textílii usadí, a dokonca niektoré trvalky ju začnú prerastať po povrchu v snahe rozrastať sa do okolia. Časom sa póry v textílii upchajú a ku koreňom sa dostáva minimum kyslíka.“ Navyše, čerešničkou na torte je, keď sa po pár rokoch začne textília rozpadať a zo záhonov trčia len zvyšky plápolajúce vo vetre.

     

    Negatíva pri použití textílie:

    • 100 % ropný produkt, tvorený polypropylenovými vláknami.
    • Použitá pod nastielací materiál zabraňuje rozkladu a uvoľňovaniu organických látok.
    • Počas veterného počasia suchá kôra na textílií narobí po záhrade zbytočný neporiadok.
    • Hubí užitočné dážďovky.
    • Braní rastlinám rozrastať sa.
    • V dôsledku obmedzenia výmeny vzduchu a zníženého vyparovania dochádza k anaeróbnym procesom.
    • Výsledkom je mŕtva zapáchajúca utlačená zemina bez mikroorganizmov, v ktorej rastliny len ťažko prežívajú.

    Aké je riešenie? Čítajte na ďalšeja strane! ►►►

     

    Dôsledné odburinenie a prípravu plochy pre trvalkový záhon určite nepodceňte. V budúcnosti sa vám to mnohonásobne vráti. Shutterstock

    Aké je riešenie?

    Ak sa chcete vyhnúť použitiu textílie v okrasných záhonoch, dôležitá je správna príprava pôdy, dôsledné odburinenie plochy a výber správnych rastlín na správne miesto. „Radšej si dopredu veľmi dobre premyslite skladbu záhona, overte si, či sa daná rastlina naozaj na miesto hodí a či tam bude prosperovať. Radšej premýšľajte pár mesiacov navyše, nenakupujte pod tlakom emócií, a ak si neviete rady, tak si zavolajte na pomoc odborníka. V konečnom dôsledku môžete ušetriť napriek počiatočnej investícii za poradenstvo či kompletný návrh nemalé peniaze, ktoré by ste inak minuli za nevhodne zvolené rastliny,“ radí Janka.

    Ak si dáte na odburinení poctivo záležať, v budúcnosti sa vám to mnohonásobne vráti. https://i.pinimg.com/564x/b7/e2/d7/b7e2d7e9d94d2bf6d90f640b4e00eb0c.jpg

    Čo urobiť, aby ste ju nemuseli použiť?

    • Dobre si premyslite výsadbový plán a druhovú skladbu záhona podľa pestovateľských nárokov jednotlivých rastlín.
    • Nepodceňte dôsledné odburinenie plochy v dostatočnom časovom predstihu. Je to veľmi dôležité!
    • Vylepšite vlastnosti pôdy podľa nárokov vysádzaných rastlín. Ak budú mať vhodné podmienky, bude zaručené ich rozrastanie a burinám nedajú šancu.
    • Ak musíte, namiesto textílie siahnite po jej ekologických náhradách, ako sú rohože zo slamy, z juty, kokosových vlákien alebo z recyklovaného papiera či kartónu.
    • Na prekrytie pôdy použite pôdopokryvné druhy alebo vysejte letničky, ktoré vyplnia prázdne miesta pokým sa trvalky nerozrastú.
    • Záhon nastielajte pomocou dostatočne hrubej vrstvy štrku, kôry alebo kompostu.
    • Ak sa z času na čas nejaký plevel v záhone objaví, včas zasiahnite a ekologickým spôsobom sa ho zbavte.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.