Reklama

Do záhrady prináša nádych elegancie: TRVALKA ROKA 2024 vás dostane, pozrite na tú krásu! FOTO

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Česká botanická spoločnosť každoročne vyhlasuje rastlinu roka. Aktuálnym víťazom sa stal nežný kosatec sibírsky (Iris sibirica).

Cieľom tejto aktivity je upozorniť na zaujímavé alebo ohrozené druhy. Tento rok obsadil pomyselný trón nenápadný kosatec sibírsky. Tento druh pochádza z Európy a európskej časti Ázie a vyskytuje sa prirodzene na stanovištiach od strednej Európy až po jazero Bajkal. Rastie na vlhkých a striedavo vlhkých lúkach. S postupným otepľovaním a vymiznutím podmáčaných miest, intenzívnym obrábaním pôdy sa populácia kosatca sibírskeho značne zmenšuje. Na Slovensku sa v najväčšom množstve prirodzene vyskytuje v prírodnej rezervácii Hostovické lúky (okres Snina). Táto rezervácia je určená na ochranu nivných lúčnych až slatinných rastlinných spoločenstiev.

Vizitka rastliny

Slovenský názov: Kosatec sibírsky

Latinský názov: Iris sibirica

Čeľaď: kosatcovité (Iridaceae)

Výška: 50 až 100 cm

Stonka: priama, tenká, oblá a dutá, v hornej časti slabo rozkonárená

Listy: čiarkovito kopijovité

Kvet: modrofialový, zriedka biely, voňavý, vyrastá v pazuchách hnedých listeňov

Kvitnutie: máj – jún

Plod: hrubá, dlhostopkatá tobolka

Výskyt: v nížinách na vlhkých lúkach a rašeliniskách

Uplatnenie v záhrade

Kosatec sibírsky je trstnatá rastlina, vysoká približne 100 cm. Dlhé a úzke zelené listy pripomínajú okrasnú trávu. Od mája do júna ho zdobia vskutku nádherné modrofialové kvety. Okvetné lístky smerujúce nahor sú tmavšie a tie previsnuté sú svetlejšie s viditeľným žilkovaním. Kvety režte do vázy, budú skutočnou ozdobou každého interiéru. Vysaďte ho na brehy jazierok, rybníkov či iných vodných plôch. Najviac vynikne v prírodných a vo vidieckych záhradách. Obľubuje polotieň a vlhké, priepustné pôdy s dostatkom živín. V období sucha ho zalievajte. Listy odstraňujte až na jar zrezaním tesne nad pôdou. Po troch až štyroch rokoch rastlinu rozdeľte a rozsaďte. Vytvára totiž nepekné prázdne hniezda uprostred trsov. Tento druh je mrazuvzdorný, nevyžaduje zimnú ochranu.

Zdroj: Shutterstock

Poznávacím znakom je modrofialový kvet a úzke trávovité listy.

Bežne pestované druhy

Vznešené kvety kosatcov v rôznych farbách a odtieňoch každoročne v priebehu mája zaplavia záhradníctva. Ponuka je bohatá, s minimom námahy sa v záhrade môžete tešiť z krásnych kvetov. K prvým šľachtiteľom kosatcov patrí Francúz Lemoine, ktorý v roku 1840 uviedol na trh odrodu ‘Mme Chereau’.

  • Sibírske kosatce sú potomkovia prevažne kosatca sibírskeho (I. sibirica). Majú nežné, drobnejšie kvety, rýchlo tvoria bohaté trsy s veľkým počtom kvetných stoniek. Patria medzi nenáročné druhy. Vyžadujú slnečné stanovište s vlhkou pôdou, preto sa veľmi dobre uplatnia ako brehové trvalky záhradných jazierok.
  • Japonské kosatce pochádzajú prevažne z kosatca Kaempferovho (I. ensata). U nás sa pestujú pomerne málo, hoci sú naozaj atraktívne. Možno je dôvodom náchylnosť niektorých odrôd na chlad a potreba zimnej ochrany. Nájdu sa však aj také, ktoré prezimujú bez problémov. Uplatnia sa v prírodne ladených trvalkových záhonoch, väčšina však patrí k močiarnym rastlinám, preto sú ideálne hlavne na brehy jazierok.
  • Kosatec nemecký (I. germanica) vyžaduje priepustnú pôdu s vyšším obsahom vápnika. Dobre sa mu darí na suchších stanovištiach chránených pred vetrom. Na dosiahnutie bohatého kvitnutia je dobré trsy každé dva až tri roky rozdeliť a presadiť, ideálne 8 až 10 týždňov po odkvitnutí, teda od konca júla do konca augusta.

Zdroj: Shutterstock

Kosatec sibírsky aj konkurenčný kosatec krvavý rastú v nížinách na vlhkých lúkach v blízkosti vodných plôch.

Konkurent na obzore

Kosatce sú od 17. storočia pestované v záhradách pre ich nádherné kvety, kosatec sibírsky nevynímajúc. Vzhľadovo podobný a často zamieňaný je kosatec krvavý (I. sanguinea), ktorý pochádza z východnej Ázie. Je v našich končinách nepôvodný, čo pre domácu populáciu kosatca sibírskeho môže predstavovať nebezpečenstvo oslabenia až zániku. V Slovenskej aj Českej republike je kosatec sibírsky zákonom chránený, nezberajte ho v prírode.

Autor článku

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.