Reklama

Zdá sa vám na jeseň POCHMÚRNA? TOP žiarivé dreviny podľa JANKY BIELIKOVEJ

Aj vy sa obávate toho, že bude záhrada po jesennom upratovaní prázdna?

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama
Jana Bieliková

Jana Bieliková

Záhradná architektka

Aj vy sa obávate toho, že bude záhrada po jesennom upratovaní prázdna Našťastie, krása netkvie len v trvalkách a kvitnúcich druhoch. Poobzerajte sa po zaujímavých farbách, textúrach a plodoch.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Výnimočnosť listnatých drevín si vychutnáte aj počas zimy! Neveríte?

    V našich podmienkach je našťastie možné pestovať mnohé zaujímavé rastliny, ktoré okúzlia aj inými časťami než kvetom. Aj keď je pravda, že mnohé trvalky sú dokonalé aj počas zimy, ak ich zrežete až v jarnom období. Je teda na mieste hovoriť o celoročnom efekte vysadených plôch.

    Krehké steblá

    Dominantami neskorej jesene sú bez diskusie okrasné trávy. Vejúce súkvetia vo vetre vyzerajú rovnako dobre ako tie, na ktorých sa drží ligotajúci sa srieň. Iste, pod váhou snehu to už také ideálne nebude, ale za posledné roky sú naozaj mierne zimy a snehová pokrývka sa stáva v teplejších oblastiach Slovenska doslova raritou. Medzi obľúbené patria druhy, ako ozdobnica (Miscanthus), perovec (Pennisetum), kortadéria (Cortaderia), proso (Panicum), metlica (Deschampsia) či bezkolenec (Molinia).

    Zdroj: Shutterstock

    Perovec veľkoklasý ‘Rubrum’ spraví počas sezóny veľkú parádu, no na zimu v našich podmienkach odumiera. Pri niektorých odrodách si dávajte pozor na to, či ide o vytrvalý druh alebo nie.

    Pichľavé ozdoby

    Všímajte si aj vždyzelené druhy či ihličnany a nebojte sa ich vysádzať do vašich záhrad. Nemyslíme tým dlhé, nikde nekončiace sa živé ploty z tuje západnej ‘Smaragd’ (Thuja occidentalis). Na výber je oveľa viac možností. Zbožňujete ihličnany, no k dispozícii máte len maličký priestor na výsadbu? Vyberajte z „trpaslíkov“. Napríklad taká jedľa balzamová ‘Nana’ (Abies balsamea) sa hodí do skaliek, ale môžete ju pestovať aj vo väčšej nádobe, no nezabúdajte na pravidelnú výživu. Ak si chcete zdobiť exteriérový vianočný stromček, zabudnite na náš domáci druh – jedľu bielu (Abies alba). Prerástla by vás už po pár sezónach. Ale odroda ‘Archer's Dwarf’ dorastie do výšky okolo 2 metrov a má pomerne malé ročné prírastky (5 až 8 cm). Jej striebristé zafarbenie je zaujímavé počas celej sezóny.

    Zdroj: shutterstock

    Zaujímavé zimné zafarbenie má aj borovica horská ‘Winter Gold’ (Pinus mugo), ktorá prefarbuje do žltých odtieňov. Hodí sa do kamenistých, suchších záhonov, kde bude dostatok slnka a dokonale priepustná pôda.

    Ohnivé sfarbenie

    • Zimné oranžové zafarbenie lipy malolistej ‘Winter Orange’ z nej robí atraktívnu drevinu, ktorá síce rastie pomalšie, no nepatrí k najmenším stromom (dosahuje výšku 10 m).
    • Do menších záhrad vysaďte kry. Čo tak výrazné zafarbenie výhonkov svíbu v odrode ‘Winter Beauty’ či ‘Elegantissima’? Dorastajú do výšky okolo 2 až 3 m a hravo z nich dokážete vytvoriť aj optickú bariéru.
    • Veľkou výhodou svíbov je to, že ide o nenáročné dreviny, ktoré zvládajú široké spektrum podmienok. O niečo nižšia je odroda ‘Midwinter Fire’, ktorá dorastá do výšky 1,5 m.
    • Veľmi netradične pôsobí lieska obyčajná ‘Contorta’ s pokrútenými konármi.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Smutnú pochmúrnu záhradu, bez snehu či so snehom určite spestrí svíb biely, krvavý a výbežkatý.

    Rozjasnia tmavé kúty

    Je vo vašej záhrade chránené miesto s mierne vlhkou, humóznou pôdou, ktorá však nie je premočená? Aukuba japonská ‘Variegata’ (Aucuba japonica) s panašovanými listami môže byť dobrou voľbou práve pre vás. Počas silnejších mrazov sa stáva, že namrzne, no po jarnom reze pomerne dobre regeneruje. Druhy s panašovanými listami je potrebné citlivo začleniť do výsadby. Je dobré držať sa hesla menej je viac. Do výsadieb radšej vyberte jednu výraznejšiu farbu a tú doplňte zelenými, jemnejšími odtieňmi. Ďalším vždyzeleným druhom, ktorý môže na prvý pohľad pôsobiť v sezóne nenápadne, je pieris japonský (Pieris japonica). Počas kvitnutia očarí množstvom kvetov. Odroda ‘Red Mill’ zaujme červenou farbou nových listov. Tie sa objavujú vtedy, keď rastlina kvitne.

    Zdroj: profimedia.sk

    Pierisy majú podobné nároky na pestovanie ako rododendrony, azalky či vresy, s ktorými sa vo výsadbe veľmi dobre kombinujú.

    Neprehliadnuteľné bobuľky

    • Počas neskorej jesene ich nájdete na krásnoplode Bodinierovom ‘Profusion’. Ich fialovú farbu zbadáte z diaľky. Plody sa na rastline držia aj po opade listov. Dorastá do výšky 2 až 3 m a vďaka tomu, že kvitne a plodí na nových výhonkoch, reaguje dobre aj na prípadný jarný rez. Dariť sa mu bude na slnečných miestach, na pôdu nie je náročný, ale neznáša dlhodobé podmočenie.
    • Úžasný efekt na konci sezóny vo formeplodov prinášajú jarabiny. Niektoré odrody, ako ‘Moravská sladkoplodá’ či ‘Edulis’, sú vhodné aj na spracovanie. Čiže opäť ide o dreviny, ktoré sú okrasné a úžitkové zároveň.
    • Nepriehľadný živý plot, ktorý bude nielen vždyzelený, ale zaujme aj plodmi, môžete vytvoriť z hlohyne šarlátovej. Jej veľkou výhodou je, že je nenáročná a práve vďaka svojej odolnosti sa požíva aj v mestskom prostredí. Výrazné oranžové plody má odroda ‘Orange Charmer’, ‘Orange Glow’, červenou zaujme ‘Red Column’ a v teplých oranžovožltých odtieňoch bude plodiť zas ‘GoldenCharmer’.

    Zdroj: Profimedia.sk

    Na hlohyniach dozrievajú okrasné plody v odtieňoch červenej, oranžovej aj žltej.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      TEASER: Prečo listy stromov menia na jeseň FARBU?

      Vyberáme pre vás niečo PLUS