Reklama

Po zime do trávnika zabodnite NOŽE! Neuveríte, čo všetko z neho VYHRABETE

Vertikuláciu je dobré robiť na jar kvôli podpore rastu a zahusteniu trávnika.

Zdroj: shutterstock

Reklama
Ida Furiková

Ida Furiková

Záhradná architektka

Trávnatá plocha je dôležitou súčasťou záhrady najmä v domácnosti s malými deťmi. Podobne ako ostatné časti záhrady vyžaduje na jar zvýšenú pozornosť. Poriadna jarná údržba ju naštartuje do novej sezóny.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Ako prakticky spevniť zelenú plochu TRÁVNIKA?
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Po období mrazov, keď sa trávnatý porast neobnovuje, bývajú tieto plochy často riedke a ušliapané, nezriedka napadnuté i hubovými chorobami. Doprajte trávniku základné jarné úkony, ktoré mu vrátia vitalitu. V miestach, kde sa trávniku dlhodobo nedarí, založte radšej trvalkový záhon alebo vytvorte spevnenú plochu.

    Rada nášho odborníka:

    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Ida FURIKOVÁ, záhradná architektka

    Vertikulácia

    Je to kolmé prerezanie vrchnej vrstvy trávnika, pri ktorom sa odstránia odumreté časti rastlín a mach. Nože by mali plytko prerezať i  vrchnú vrstvu pôdy, čím sa podporí zahustenie trávnika zlepší prívod vody, vzduchuživín ku koreňom rastlín. Nemá sa vykonávať na čerstvo založených trávnikoch, pretože slabo zakorenené rastlinky by sa mohli nožmi vetikulátora ľahko povytrhávať.

    Zdroj: shutterstock

    Po vykonaní vertikulácie prejdite plochu kosačkou so zberným košom. Tá účinne pozberá zvyšky trávnej plsti a machu. Účinné sú tiež pružné hrable na lístie s plastovými hrotmi.

    Spravidla sa s vertikuláciou začína najskôr na dvoj- trojročných trávnikoch. Počkajte, kým teploty vystúpajú aspoň na 8 °C a plocha trochu preschne. Jesenná vertikulácia pôsobí ako prevencia pred napadnutím porastu plesňou snežnou. Treba ju však spraviť včas, aby sa porast stihol po zákroku zregenerovať pred príchodom mrazov.

    Ošetrenie proti hubovým chorobám

    V oblastiach s bohatou snehovou nádielkou či zvýšenou pôdnou vlhkosťou sa najmä v jarných obdobiach vyskytujú na trávnikoch hubové ochorenia. Medzi najčastejšie patrí pleseň snežná. Plochy s miernym výskytom veľakrát stačí riadne prevzdušniť a po vysušení povrchu pleseň sama rýchlo zmizne. Pri masívnom výskyte sa používajú fungicídne postreky.

    Aerifikácia

    Pri tomto úkone sa do trávnika zapichujú plné alebo ideálne duté hroty dlhé približne 5 cm, ktoré z  neho vyrezávajú valčeky hliny. Tie ostávajú po úkone na povrchu trávnika a musia sa pozberať. Diery v trávniku sa následne vyplnia kremičitým pieskom. Aerifikácia sa bežne vykonáva na golfových trávnikoch, ktoré sú extrémne náročné na údržbu. Pomôcť môže i v bežných trávnikoch založených na ťažkých pôdach, čím sa povrch pôdy výrazne prevzdušní.

    Zdroj: shutterstock

    Aerifikáciu vykonáte na menšej ploche jednoducho a relatívne rýchlo použitím špeciálnych prevzdušňovacích vidiel.

    Aerifikácia je trochu zložitejší úkon ako vertikulácia, bežne sa nevykonáva na súkromných záhradách v  pravidelných termínoch. Benzínové aerifikátory sú zväčša drahé stroje určené na profesionálne použitie, preto ak uvažujete o  aerifikácii, oslovte odborníkov, ktorí sa aerifikácii venujú, prípadne si stroj prenajmite v požičovni náradia.

    Pozor na závlahu!

    Pred vykonaním vertikulácie či aerifikácie si riadne označte všetky postrekovače automatickej závlahy a týmto miestam sa pri práci s prístrojmi vyhnite. Vytrhnutie trysky vertikulátorom patrí medzi najčastejšie príčiny poškodenia automatickej závlahy.

    Ako postupovať pri vertikulácii? >>>

    Ako na to?

    Trávnik by nemal byť príliš mokrýpôda lepivá. V  opačnom prípade môže dochádzať k vytrhávaniu trávnych drnov a tvorbe holých miest. Trávnik by však nemal byť ani príliš suchý, pretože nože sa do tvrdej a suchej zeme ťažko zarezávajú, rýchlo sa otupia a práca je namáhavá.

    Zdroj: shutterstock

    Vertikulovať sa vyplatí, ak je trávnik starší.

    Mierne vlhká pôda a suchý porast je na ošetrenie ideálny. Pred vertikuláciou trávnik pokoste na výšku cca 4 cm, z plochy pozberajte trávu, lístiepopadané konáriky. Vertikulácia sa vykonáva v dvoch na seba kolmých smeroch.

    Zdroj: Shutterstock

    Trávnik sa rýchlo zregeneruje, najmä ak ho podporíte hnojením, prípadne jemným zapieskovaním či pridaním kompostu.

    Nikdy sa však so strojom so spustenými nožmi neotáčajte. Nože v mieste otáčania totiž oskalpujú povrch trávnika. Krátko po vykonaní vertikulácie bude trávnik vyzerať dosť riedko a  „zničene“. Je to však len krátky prechodný efekt a  plocha sa rýchlo zregeneruje do hustého a  zdravého porastu.

    Čo treba urobiť po prevzdušnení? >>>

    Rýchly štart vďaka výžive

    Po prevzdušnení je ideálny čas na pridanie výživy. V prírodných záhradách sa na hnojenie trávnika používa preosiaty kompost, ktorý sa v tenkej vrstve roztiahne po celej ploche. Po pár dňoch kompost vďaka pôdnym mikroorganizmom z plochy zmizne. Použiť sa tiež dajú prírodné či umelé granulované hnojivá.

    Zdroj: shutterstock

    Na jar sa používa hnojivo s väčším obsahom pre rýchly rast, na jeseň použite hnojivo s nižším obsahom dusíka.

    Ručné rozhodenie je však vo väčšine prípadov nerovnomerné a na trávniku môžu vzniknúť tmavé pásy a fľaky. Na aplikáciu preto vždy použite rozmetadlohnojivo aplikujte rovnomerne v rôznych smeroch. Pri výbere hnojív sa riaďte obsahom dusíka.

    Lokálne a plošné dosiatie

    Po vykonaní vertikulácie (prípadne aerifikácie) podsejte holériedke miesta osivom, ktoré bolo použité na založenie trávnika. Staršie a dlhšie zanedbané trávniky sú často celé riedke a nevzhľadné. Práve na jar máte možnosť rýchlo a efektívne tieto plochy obnoviť.

    Zdroj: shutterstock

    Pri dosievaní trávnika je vhodné plochu najprv prevzdušniť a následne dosypať kompost alebo trávnikový substrát.

    Vďaka dôkladnej vertikulácii a pridaniu kompostu získate ideálne podmienky na dosiatie a tým celkové zahustenie trávnika. Podsejte celú plochu a osivo jemne zapracujte hrabľami do kompostu. Namiesto kompostu môžete použiť i odľahčený trávnikový substrát, ktorý obsahuje veľké množstvo piesku a živiny potrebné na rýchle klíčenie.