Zimné dni rozžiaria PRVOSIENKY: Stačí urobiť jednu vec a zakvitnú aj na budúci ROK
18. 2. 2025, 14:00

Zdroj: shutterstock
K najčastejším pestovateľským problémom patria nevhodná zálievka či teplota alebo osvetlenie. Problémy však môžu vzniknúť aj kvôli vzdialenosti, ktorú musia niektoré rastliny uraziť na ceste za zákazníkom. Preto je vhodné pri nákupe sledovať nielen cenu, ale aj pôvod rastlín.
Zdroj: living4media
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Ocenia chlad
Pokiaľ chcete, aby vám prvosienka bezbyľová (Primula acaulis) vydržali v interiéri čo najdlhšie, rozhodne ju nenechávajte v byte, kde je izbová teplota. Prvosienky priam vyžadujú teploty od 10 do 16 °C. Ocenia, ak im doprajete pravidelnú zálievku, dostatok svetla a pokiaľ je to možné aj pohyb vzduchu. Práve preto je vhodné umiestniť jarnú výsadbu s prvosienkami do nevykurovanej chodby, zimnej záhrady či na krytý balkón. Pod pojmom pravidelná zálievka si treba predstaviť neustále vlhkú pôdu, nikdy však nesmie byť premokrená, pretože by dochádzalo k zahnívaniu koreňov a rastlina by dlho nevydržala. Kvitnutie podporíte odstraňovaním odkvitnutých kvetov a zažltnutých listov.
Zdroj: shutterstock
Rastliny po prinesení z obchodu presaďte do kvalitnej pôdy. Substráty, v ktorých sa prvosienky predávajú, nezadržujú príliš vodu, ľahko sa zasoľujú a sú chudobné na živiny.
Liečivá kráska
Prvosienka jarná (Primula veris) má rozkonárený podzemok, z ktorého vyrastajú prízemné vajcovité listy a z nich stvol vysoký až do 30 cm. Na ňom nájdete zlatožlté kvety s príjemnou sladkastou vôňou. Bylinka je vďaka obsahu saponínov výborná na choroby dýchacích ciest, pri prechladnutí či chrípke. Pomáha s vykašliavaním hlienov a posilňuje imunitný systém. Pôsobí upokojujúco a môže pomôcť aj pri nespavosti. Využíva sa tiež do mastí, ktoré sú účinné pri bolestiach kĺbov. Má antibakteriálne a močopudné
účinky. Pomáha aj pri reumatických ťažkostiach, prečisťuje krv a je vhodná pre ženy ktoré koja, pretože stimuluje tvorbu materského mlieka.
Zdroj: Shutterstock
Prvosienka sa dá jesť a ešte k tomu je veľmi zdravá.
Opätovné kvitnutie
Ak ste mali prvosienku umiestnenú na parapete a príliš rýchlo odkvitla, určite ju nevyhadzujte. Pri vhodnej teplote však dokážu kvitnúť v črepníku až päť týždňov. Akonáhle odkvitne, preneste ju niekam do chladnejšej miestnosti a počkajte do jari. Po uplynutí najväčších mrazov ju vysaďte do záhrady. Dobre porastie na slnečnom, ale aj polotienistom stanovišti s dostatkom vlahy. Najčastejšie sa vysádzajú do trvalkových záhonov, do skaliek alebo ako obruba chodníkov. Prvý rok po výsadbe nezabudnite rastliny na zimu zakryť organickým materiálom. Budúci rok na jar vám spoľahlivo zakvitne.
Zdroj: shutterstock
Najčastejšie sa vysádzajú do trvalkových záhonov, do skaliek alebo ako obruba chodníkov.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.