Reklama

Žltli jej listy a bola skúpa na kvety? Možno ste pri výsadbe HORTENZIE urobili túto CHYBU!

Najkrajšie hortenzie priamo z vašich záhrad.

Zdroj: Monika

Reklama

Hortenzie, všetky druhy, sa v súčasnosti tešia mimoriadnej obľube. A niet sa, čo čudovať. Ich nádherné súkvetia zdobia záhradu celé leto, a ak ich nezrežete, prakticky do konca zimy. Často sa však stane, že kvitnú veľmi skromne, ba dokonca im ožltnú aj listy. Preto sme sa pozreli na možné príčiny.

Slnko áno, úpek nie!

Nech už pestujete hortenziu metlinatú, h. stromčekovitú alebo h. kalinolistú, majte vždy na pamäti, že všetkým vyhovuje slnečné stanovište. Dariť sa im síce bude aj v miernom polotieni, kvitnúť však budú poskromnejšie. Platí to najmä v prípade, ak hortenziu vysadíte do polotieňa, ktorý bráni slnečným lúčom dopadať na rastlinu od rána do obeda, prípadne celé popoludnie. Pokiaľ rastlinu vysadíte na miesto chránené pred ostrými lúčmi poludňajšieho slnka, ale inak má slnka nadostač, odvďačí sa bohatými kvetmi.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Očarujúce HORTENZIE: Ktorú odrodu si vybrať do záhrady?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Pôda je základ

    Hortenzie patria, čo sa pôdy týka, k náročnejším druhom. Pre všetky vyššie spomínané druhy platí, že obľubujú priepustnú, výživnú pôdu. Preto najlepšie urobíte, keď nešetríte kompostom a doprajete im ho už pri výsadbe. Pokiaľ kompost nemáte, zastúpi ho záhradný substrát. Veľmi dôležité je prihliadať na vlhkosť pôdy, najlepšie je hortenzie sadiť do vlhkejšej, nie premokrenej pôdy. Na sucho sú citlivé, preto je dôležité ich počas horúcich dní bez dažďa pravidelne zavlažovať, aby nezvädli. Pred únikom pôdnej vlhkosti výparom, rastliny uchráni nástielka z drevnej štiepky alebo píniovej kôry.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Nedostatok železa sa prejavuje žltnutím listov, na ktorých vyniká farebne nezmenená žilnatina.

    Aby nežltli

    Vplyv na kvalitu rastu, hojnosť kvitnutia aj farbu kvetov má aj hodnota pH pôdy.

    — Záhradkár

    Hortenziám sa najlepšie darí v mierne kyslej pôde, kde je hodnota pH približne 5,5. Docielite ju, keď pred sadením do jamy nasypete substrát na rododendrony. K starším rastlinám nalejte hnojivo na kyslomilné druhy, ideálne určené na hortenzie. Ak pestujete hortenzie kalinolistú na efekt modrých kvetov, použite na to určené špeciálne hnojivo.

    Niekedy sa stane, že doma nemáte špeciálne hnojivo na daný druh rastliny. Pri hortenziách si dajte pozor, čo z domácich zásob použijete. Sú citlivé na vápnik. V zásaditej pôde trpia chlorózou, ktorá sa prejavuje žltnutím či blednutím listov. Vápnik vytvára v pôde zlúčeniny so železom alebo s horčíkom, čím dochádza k nedostatočnému príjmu týchto živín rastlinou. Výsledkom je žltnutie medzižilových pletív a výrazné sfarbenie žilnatiny do zelena. Ak sa tak už stalo, pomôže listová výživa a hnojivá s obsahom blokovaných živín určené na pôdnu aplikáciu. Všetky sa aplikujú počas sezóny.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Čím hlbší rez, tým bohatšie súkvetia! Poponáhľajte sa, je čas zrezať HORTENZIE

      Načasovanie rezu

      Bohaté kvitnutie hortenzií ovplyvňuje aj rez. Na jeseň vás možno láka ošetriť rastliny nožnicami, no ak patríte k začiatočníkom, zapamätajte si, že hortenzie sa režú v predjarí. Samozrejme, pokiaľ chcete využiť atraktívne suché súkvetie na dekoráciu, môžete tak urobiť. Zrežte ho po prvé očko pod ním. Ak by ste rez viedli hlbšie, pri hortenzii kalinolistej by ste sa pripravili o kvety v budúcom roku.

      Autor článku

      Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.