Zmeny počasia prekvapili aj kvetinové FARMY! Podľa farmárky sú aktuálne tieto DRUHY
23. 4. 2024, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: www.farmaburina.sk
Každý rok pestujú približne štyridsať odrôd tulipánov a stále sa snažia sortiment obmieňať. Zároveň však na kvetinovej farme nájdete aj iné stálice, ktoré si zamilovali tak majitelia, ako aj zákazníci.
Zdroj: www.farmaburina.sk
Zdroj: www.farmaburina.sk
Zdroj: www.farmaburina.sk
Galéria k článku
Neďaleko rušného centra Žiliny sa na neveľkej ploche každoročne objavujú pestrofarebné lány jarných kvetov. Za voňavým podnikaním stojí záhradná architektka Ing. Jana FEILEROVÁ, ktorá tu so svojím tímom vybudovala Kvetinovú farmu Burina. Pestovanie kvetov je sezónne náročnou prácou, ktorá v zime nezarába. Napriek tomu majú farmári aj mimo sezóny čo robiť.

Zdroj: Jana FEILEROVÁ
Na farme trvá sezóna od polovice apríla do konca októbra, prípadne do polovice novembra. V zime je síce práca menej náročná ako v lete, no musí byť precízne naplánovaná. Posledné roky si ľudia zvykli na farme začiatkom jari kupovať aj priesady rajčiakov, paprík a byliniek. Okrem tradičných odrôd majú v ponuke také, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou, tvarom a chuťou. Majiteľov teší, že sa k nim vracajú zákazníci s radosťou, tak na kvety, ako i na priesady zeleniny.
Ako vznikla vaša kvetinová farma a ako dlho už fungujete?
Vždy som mala túžbu vytvoriť niečo vlastné, kde sa môžem realizovať a zároveň ma to bude napĺňať. Už počas školy ma život smeroval tam, kde som teraz. Bol na to potrebný kus odvahy, odhodlania a správny impulz, aby som mohla začať. Bolo to zároveň počas obdobia, keď som čakala svoju prvú dcérku. V októbri 2018 sme do zeme nasadili prvé tulipány a sezóna 2019 bola pre nás skúšobným obdobím, či sa tento projekt uplatní. Začali sme v malom, a každý rok sa pomaly, ale isto zväčšujeme, či už veľkosťou plôch, množstvom dopestovaných kvetov a kvalitou.
Zdroj: www.farmaburina.sk
Jesenná výsadba tulipánových cibúľ vie byť poriadne náročná a trvá niekedy aj mesiac. Vykopať sa musí množstvo hliny aj napriek daždivému počasiu.
Aké druhy kvetov ponúkate každoročne na samozber?
V prvej polovici mája máme ako prvé tulipány. Za nimi v júni nasledujú talianske iskerníky. Lisianthus (známy aj ako Eustoma), limonky a bezpeľové slnečnice sú dostupné v mesiacoch august, september a október. Niekedy majú ľudia počas samozberu možnosť výberu aj iných druhov, no niektoré z nich len pod našou asistenciou a dohľadom, pretože každý kvet sa zberá v inom štádiu rozkvetu/zrelosti. Minulý rok sme mali pripravené na október aj množstvo fiál a papuliek, ale samozber sme z dôvodu veľkého množstva veľkoobchodných objednávok neotvorili. Dúfam, že sa nám to tento rok podarí, keď opäť navýšime produkciu. Samozrejme, každý rok sa snažíme do ponuky zahrnúť aj ďalšie druhy. Vyberáme také, ktoré nielen dlho vydržia vo váze, ale sú hlavne jednoduché na zber pre verejnosť.
Zdroj: www.farmaburina.sk
Všetky odrody tulipánov majú podľa farmárky svoje čaro. No srdcovkou aj tak ostávajú najobľúbenejšie ľaliové odrody. Vysoké, elegantné a na záhone priam tancujú vo vetre.
Dodávate kvety aj do kvetinárstiev, prípadne iných obchodov?
Od začiatku nášho fungovania sme zameraní na veľkoobchodné pestovanie a predaj, a stále tak aj fungujeme. Pestujeme kvety na rez pre kvetinárstva, floristov, svadobné agentúry, hotely, reštaurácie a cukrárov. Ľudia si rýchlo všimli kvalitu a „výdrž“ našich kvetov. Netrvalo dlho a otvorili sme prvý kvetinový samozber. Vďaka záujmu a nadšeniu ľudí sme sa rozhodli robiť samozbery častejšie. Zistili sme, že sa nám páči, keď je na farme „život a živo“, preto ďalšie projekty pôjdu aj týmto smerom.
Zdroj: www.farmaburina.sk
Posledné čistenie a kontrola tulipánov pred odchodom do kvetinárstiev. Každý musí byť v top stave bez poškodenia.
Na akej veľkej ploche a akým spôsobom tulipány pestujete?
Plocha, na ktorej pestujeme tulipány, nie je veľká. Je to približne 200 m² . Na jeseň sa pripraví pôda, ak je veľmi ílovitá, odľahčíme jej štruktúru pieskom a kompostom. Následne vykopávame jamy hlboké 15 až 20 cm, široké približne 1 m a dlhé podľa potreby. Tulipány sadíme dosť nahusto. Cibuľky majú medzi sebou vzdialenosť 2 až 3 cm. Nakoniec tieto jamy zahrnieme vykopanou zeminou.
Zdroj: www.farmaburina.sk
Od roku 2021 sme sa rozhodli otvoriť farmu širšej verejnosti hlavne samozbermi a osobnými odbermi zväzkov. Tešíme sa, keď odchádzate šťastní s náručou plnou kvetov.
Čo je najťažšie pri pestovaní tulipánov na každoročný zber?
Tulipány nie je ťažké pestovať, myslím, že to zvládne aj úplný začiatočník. Základ je vysadiť ich v správnom čase, na správnom mieste, špičkou nahor a bez akéhokoľvek výrazného hnojenia. U nás je to od polovice októbra do polovice novembra, na slnečné stanovište, kde nehrozí riziko stojatej spodnej vody. Najťažšie je vykopať kubíky zeminy a stihnúť zasadiť veľké množstvo cibúľ do daného termínu aj pri nepriaznivom počasí (dážď, mráz, sneh).
Zdroj: www.farmaburina.sk
Aj počas Dňa matiek nakvitá mnoho tulipánov, ktoré odchádzajú do kvetinárstiev po celom Slovensku. Od začiatku fungovania sme zameraní na veľkoobchodné pestovanie.
Vyskytujú sa pri pestovaní tulipánov nejaké choroby a škodce?
Tulipány a jarné cibuľoviny, rovnako ako aj ostatné rastliny môžu trpieť rôznymi chorobami. Posledné tri roky sme zaznamenali vyšší výskyt zákernej huby Botrytis tulipae. Ide o hubové ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri a postihuje aj iné druhy rastlín. Každý rok pri vysádzaní cibuliek vyradíme vždy tie, ktoré sa nám nepozdávajú. Keď začínajú s príchodom jari rásť, každý deň kontrolujeme vysadené záhony a ručne zlikvidujeme takzvané ohnisko, kde sa vyskytne jedinec, ktorý má príznaky huby alebo iného ochorenia. Zároveň používame biologické postreky, ktoré si samostatne vyrábame a miešame. Pre rastliny a hlavne pre nás sú bezpečné, nemusíme sa báť o svoje zdravie. Aj takto vieme zabezpečiť, aby nám narástli zdravé a silné rastliny. Pred tromi rokmi sa nám stalo, že sme prišli o tri štvrtiny celej produkcie tulipánov. Neboli sme na to pripravení a zároveň sme utrpeli veľkú stratu, s ktorou prišli následné preventívne opatrenia na celej farme. Rastliny často sužujú nielen hubové, ale aj bakteriálne choroby a vírusy. Čo sa týka škodcov, cibule a ich výhonky obľubujú srny, diviaky a rôzne hlodavce.
Zdroj: www.farmaburina.sk
Počas dvoch týždňov prejdú nielen našimi rukami tisícky tulipánov, ktoré sa musia starostlivo nachystať a zabaliť.
Ako dlho priemerne vydržia vaše čerstvo rezané tulipány vo váze?
My hovoríme, že tulipán od nás vydrží minimálne osem dní. Ale realita je taká, že vydrží omnoho dlhšie, záleží hlavne aj na starostlivosti po zrezaní. Naše základné pravidlo je, že nepredávame nič, čo vydrží menej ako osem dní vo váze. Keďže sme hlavne veľkoobchodní pestovatelia, je pre nás dôležité predávať čo najdlhšie „žijúce“ kvety. Pestujeme druhy kvetov, ktoré vo váze vydržia aj tri týždne. Samozrejme, každý kvet je iný a má inú životnosť. Pri niektorých druhoch sú to len tri až štyri dni. Na našej farme však takéto druhy nepestujeme, ak si to vyslovene nevyžiada kvetinár alebo florista.
Zdroj: www.farmaburina.sk
V októbri 2018 sme do zeme nasadili prvé tulipány a sezóna 2019 bola pre nás skúšobným obdobím, či sa tento projekt uplatní.
Kedy sa začína samozber tulipánov pre verejnosť a ako dlho trvá?
Najväčšie tulipánové samozbery sa začínajú 1. mája a končia sa približne tretí májový týždeň. Zatiaľ sa nám nepodarilo otvoriť kvetinový samozber na Deň matiek, i keď sa o to posledné tri roky veľmi snažíme. V tento sviatok sme každoročne beznádejne vypredaní. Po tomto termíne ostávajú na záhonoch ešte tulipány, ktoré dozrievajú o týždeň neskôr. Vtedy otvárame posledné tulipánové samozbery pre tých, ktorí sa chcú opäť potešiť našimi čerstvými kvetmi.
Zdroj: www.farmaburina.sk
Základným pravidlom je nevynášať cibule z farmy. Bohužiaľ, každý rok prídu ľudia, ktorí nemajú záujem ani tak o kvety, ale len o cibuľky, ktoré chcú získať zadarmo.
Aké pravidlá, zásady musia návštevníci dodržiavať a rešpektovať?
Pre verejnosť máme v bežné dni zatvorené. Preto ako prvé, je rešpektovanie dátumu a času samozberu, ktorý oznámime. Inak, ako zvyčajne hovoríme, vítaní sú všetci. Tí, ktorí u nás už boli, len na nás zamávajú pri vstupe a idú k záhonom. Noví zákazníci dostanú rýchlu inštruktáž. Napríklad pri tulipánoch prebieha samozber vyťahovaním. Chytíte stonku celou dlaňou čo najnižšie pri zemi a stačí potiahnuť. Pokiaľ ich vyberiete aj s cibuľkou, nič sa nestane. Tulipány vám očistíme od cibuliek a nadbytočných listov. Základným pravidlom je nevynášať cibule z farmy. Bohužiaľ, každý rok prídu ľudia, ktorí nemajú záujem ani tak o kvety, ale len o cibuľky, ktoré chcú získať zadarmo.
Zdroj: www.farmaburina.sk
Majiteľov teší, že sa k nim vracajú zákazníci s radosťou, tak na kvety, ako i na priesady zeleniny.
Viažete a vyrábate aj priamo na farme kytice a aranžmány?
Kyticiam ani aranžmánom sa nevenujeme. Nie je to v našich silách. Pestovanie nás plne zamestnáva a je to naša priorita. Pre našich veľkoobchodných odberateľov nie sme a ani nechceme byť konkurenciou, sme ich partnermi. Preto maloobchodne ponúkame len to, čo si sami zabezpečiť nedokážu, a to sú práve kvetinové samozbery a onedlho aj jednodruhové zväzky zo samoobslužného kvetinového stánku. Zároveň nám každoročne píše veľa záujemcov o svadobné výzdoby a kytice. Týmto zákazníkom s radosťou odporučíme niektorého z našich odberateľov, ktorí im z našich kvetov uviažu kyticu alebo naaranžujú celú svadbu.
Zdroj: www.farmaburina.sk
Od začiatku nášho fungovania sme zameraní na veľkoobchodné pestovanie a predaj, a stále tak aj fungujeme. Pestujeme kvety na rez pre kvetinárstva, floristov, svadobné agentúry, hotely, reštaurácie a cukrárov.