Zožrala aj vám celý KRUŠPÁN? S vijačkou zatočí účinná baktéria ZA PÁR DNÍ
17. 4. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Po napadnutí krušpánu húsenicami vijačky, zostávajú na rastline len holé konáriky popretkávané pavučinou. V tomto štádiu ho už nedokážete zachrániť. Na to, aby ste proti nim vedeli účinne zasiahnuť, musíte dobre poznať ich vývoj a bionómiu.

Nepriateľ krušpánu
Vijačka krušpánová (Cydalima perspectalis) je invázny škodca pôvodom z Ázie, ktorý má na jedálnom lístku prevažne krušpány (Buxus). Dorastená húsenica s dĺžkou približne 3,5 cm má charakteristické zelené sfarbenie, pestrú kresbu a čiernu hlavu. Dôkazom jej prítomnosti na rastlinách je prítomnosť pavučiny, v ktorej sa zachytáva trus húseníc.
Zdroj: shutterstock.com
Staršie húsenice majú zelenožlté alebo žlté telo s hrubými čiernymi a tenkými bielymi pásikmi pozdĺž celej svojej dĺžky.
V našich podmienkach nemá prirodzeného nepriateľa a vytvára dve až tri generácie za rok. Výskyt prezimujúcich húseníc treba dôkladne monitorovať už od polovice marca. So žerom začínajú pri teplotách okolo 8 až 10 °C.
Zdroj: shutterstock
Nenápadná vijačka krušpánová sa prvýkrát na Slovensku objavila v roku 2012. Žer začína vo vnútri kríkov, takže si škodcu nemusíte všimnúť.
Vývojový cyklus
Mladé húsenice si koncom vegetačného obdobia vytvárajú pavučinové zámotky, v ktorých prezimujú. Najčastejším miestom sú spradené listy krušpánu a taktiež rôzne štrbiny na hostiteľskej rastline. Na jar, keď teploty presiahnu 7 °C, húsenice pokračujú v poškodzovaní rastlinných pletív a začínajú sa kukliť medzi listami.
Zdroj: shutterstock
Neveľký motýľ s rozpätím krídel maximálne 4 cm je pomerne nenápadný. Bežne je bledý s hnedou kresbou, vyskytnúť sa však môže aj hnedá forma.
Zasiahnite proti nim touto baktériou --->>>
Pôdna baktéria
Na reguláciu húseníc v záhrade vám poslúži pôdna baktéria Bacillus thuringiensis. Vytvára takzvaný delta-toxín, ktorý špecificky pôsobí proti húseniciam vijačky krušpánovej. Húsenice sa kontaminujú požerom ošetrených listov prípravkom Lepinox Plus.
Neškodná ochrana!
Baktéria Bacillus thuringiensis sa v prírode bežne vyskytuje v pôde. Prípravok preto nie je škodlivý pre užitočný hmyz ani stavovce a nezanecháva rezíduá, takže je ideálny pre ekologické výsadby.
Zdroj: shutterstock
Zaveďte nový rituál a pravidelne kontrolujte ohrozené rastliny. Ak na stonkách či listoch uvidíte dravé húsenice, ihneď ich pozbierajte.
Uvoľnené toxíny spôsobia poškodenie čreva, čo má za následok prerušenie požeru počas niekoľkých hodín. Približne o dva až päť dní dochádza k úhynu húseníc. Najvyššiu účinnosť má prípravok na mladé instary škodcu. Pri teplotách nad 15 °C vykazujú húsenice zvýšenú požerovú aktivitu, a tak prijmú dostatočné množstvo prípravku, ktorý obsahuje účinnú baktériu.
Zdroj: shutterstock
Prípravok aplikujte jemným rosením na rastliny. Do postrekovej kvapaliny sa odporúča pridať zmáčadlo pre lepšiu priľnavosť prípravku.