Reklama

Zvyknete na jeseň SPAĽOVAŤ záhradný odpad? Podľa zákona vám hrozí POKUTA

Burning,Leaves,,Fire,While,Cleaning,The,Garden,In,Early,Autumn,

Zdroj: shutterstock

Reklama
Peter Rak

Peter Rak

Advokát

Na jeseň si záhradkári lámu hlavu nad tým, čo s rastlinnými zvyškami po uprataní záhrady. Z niektorých pozemkov sa pravidelne valia kúdoly dymu, lebo ich majitelia odpad spaľujú.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vedeli ste, že ORECHOVÉ lístie sa dá tiež kompostovať?

    Pre záhradkárov je najdôležitejšia problematika biologického odpadu vyprodukovaného a spaľovaného v záhrade. Staré konáre, suché lístie či iné zvyšky prírodného materiálu, ktoré vzniknú napríklad pri uprataní či zveľaďovaní záhrady, sú podľa zákona o odpadoch biologicky rozložiteľný odpad.

    Zákaz spaľovania odpadu zo záhrad platí na Slovensku už od roku 2006.

    —  

    Teória v praxi!

    V praxi to znamená, že takýto odpad je zakázané skládkovať aj spaľovať, ak na to neexistuje súhlas orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva.

    Dedinský zvyk

    Dôvodov na pálenie bioodpadu v záhradách je niekoľko. Najčastejší je zvyk – na dedinách sa to robilo bežne, ešte relatívne nedávno to nebolo zakázané. Išlo o najjednoduchší spôsob zbavenia sa lístia či konárov po reze stromov a nikto to zásadne neriešil.

    Žiaľ, mnohí takto uvažujú a konajú i dnes, občas na oheň dokonca prihodia i niečo iné. Takéto konanie je už extrém, no pokuty sa zaň ukladajú len minimálne.

    Prečo je spaľovanie problém? ->>>

    Životné prostredie na prvom mieste

    Pri spaľovaní záhradného odpadu vzniká a uvoľňuje sa oxid uhoľnatý, oxid dusnatý, decht a ďalšie nebezpečné látky. Ak horenie prebieha pri pomerne nízkych teplotách, vznikajú a do ovzdušia unikajú ďalšie nebezpečné splodiny.

    Spaľovanie bioodpadu a vypaľovanie trávy poškodzuje povrchovú vrstvu pôdy a usmrcuje drobné živočíchy.

    —  

    Tieto zlúčeniny majú negatívny vplyv na životné prostredie aj priamo na človeka, ak takéto látky vdychuje, keďže tieto splodiny môžu vyvolať závažné poškodenie zdravia. Rizikom je, že nedochádza k okamžitým následkom, ale zväčša ide o následky, ktoré sa prejavia po dlhšom čase.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Čo s opadaným lístím? Vyrobte z neho kvalitné hnojivo

      Aká hrozí pokuta? ->>>

      Protiprávne konanie

      Spaľovanie biologického odpadu, hoci na vlastnom pozemku, je zakázané! Pri porušení tohto zákazu vám podľa zákona o odpadoch hrozí pokuta:

      1. Ak ste fyzická osoba, tak do výšky 1 500 €.
      2. Ak ste právnická osoba, tak do 16 596 €.
      Zároveň ide o protiprávne konanie, za ktoré je možné v závislosti od okolností niesť aj prípadnú trestnoprávnu zodpovednosť.

      —  

      Ľudia sú, žiaľ, negatívne vynaliezaví. Mnohí spaľujú záhradný odpad v nočných hodinách a v rôznych kovových nádobách. Ak spaľujete odpad zo záhrady (lístie, trávu, konáre...), ale aj odpad z domácnosti (plastové fľaše, papiere, kartóny, gumu...), dopúšťate sa protiprávneho konania.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS