Zvyknete na jeseň SPAĽOVAŤ záhradný odpad? Podľa zákona vám hrozí POKUTA
19. 10. 2022, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: shutterstock
Na jeseň si záhradkári lámu hlavu nad tým, čo s rastlinnými zvyškami po uprataní záhrady. Z niektorých pozemkov sa pravidelne valia kúdoly dymu, lebo ich majitelia odpad spaľujú.

Pre záhradkárov je najdôležitejšia problematika biologického odpadu vyprodukovaného a spaľovaného v záhrade. Staré konáre, suché lístie či iné zvyšky prírodného materiálu, ktoré vzniknú napríklad pri uprataní či zveľaďovaní záhrady, sú podľa zákona o odpadoch biologicky rozložiteľný odpad.
Teória v praxi!
Dedinský zvyk
Dôvodov na pálenie bioodpadu v záhradách je niekoľko. Najčastejší je zvyk – na dedinách sa to robilo bežne, ešte relatívne nedávno to nebolo zakázané. Išlo o najjednoduchší spôsob zbavenia sa lístia či konárov po reze stromov a nikto to zásadne neriešil.
Žiaľ, mnohí takto uvažujú a konajú i dnes, občas na oheň dokonca prihodia i niečo iné. Takéto konanie je už extrém, no pokuty sa zaň ukladajú len minimálne.
Prečo je spaľovanie problém? ->>>
Životné prostredie na prvom mieste
Pri spaľovaní záhradného odpadu vzniká a uvoľňuje sa oxid uhoľnatý, oxid dusnatý, decht a ďalšie nebezpečné látky. Ak horenie prebieha pri pomerne nízkych teplotách, vznikajú a do ovzdušia unikajú ďalšie nebezpečné splodiny.
Tieto zlúčeniny majú negatívny vplyv na životné prostredie aj priamo na človeka, ak takéto látky vdychuje, keďže tieto splodiny môžu vyvolať závažné poškodenie zdravia. Rizikom je, že nedochádza k okamžitým následkom, ale zväčša ide o následky, ktoré sa prejavia po dlhšom čase.

Aká hrozí pokuta? ->>>
Protiprávne konanie
Spaľovanie biologického odpadu, hoci na vlastnom pozemku, je zakázané! Pri porušení tohto zákazu vám podľa zákona o odpadoch hrozí pokuta:
- Ak ste fyzická osoba, tak do výšky 1 500 €.
- Ak ste právnická osoba, tak do 16 596 €.
Ľudia sú, žiaľ, negatívne vynaliezaví. Mnohí spaľujú záhradný odpad v nočných hodinách a v rôznych kovových nádobách. Ak spaľujete odpad zo záhrady (lístie, trávu, konáre...), ale aj odpad z domácnosti (plastové fľaše, papiere, kartóny, gumu...), dopúšťate sa protiprávneho konania.