Rada nášho odborníka:
Hrdza hrušiek
Hrdza hrušková (Gymnosporangium sabinae) je huba, ktorá má dvoch hostiteľov. Zimným hostiteľom sú borievky. Hrdza prezimuje v zhrubnutých konároch a na jar sa objavia žltooranžové výrastky, ktoré infikujú listy hrušiek. Práve hrušky sú totiž jej letným hostiteľom.
Na listoch či plodoch hrušiek sa tvoria oranžové až červenooranžové škvrny - výtrusnice. Výtrusnice znižujú zdravú a aktívnu plochu listov a tým znižujú prísun energie pre strom. Infekcia navyše hrušku oslabuje proti ďalším chorobám i mrazu.
Odborník radí:
Literatúra síce uvádza väčšiu či menšiu toleranciu voči tejto chorobe u viacerých odrôd, spoľahnúť sa však na to nedá.
Každý rok je úplne odlišný tlak choroby, každá oblasť to má navyše inak. Stále však platí, že najlepšou prevenciou je vylúčenie hostiteľov hrdze hruškovej z okolia pestovania hrušiek a tiež dôsledná ochrana hrušiek proti chrastavosti jabloní, ktorá zaberá súčasne aj na hrdzu hruškovú.
Nepriama ochrana
Vylúčte blízkosť obidvoch hostiteľov. Uvádza sa, že infekcia sa prenáša na vzdialenosť asi 150 m a na jar sa šíri najmä za daždivého počasia. Preto sa odporúča minimálna vzdialenosť medzi borievkami a hruškami aspoň 200 m.
Ochrana proti chrastavosti aj múčnatke súčasne:
- na jablone a hrušky: Dithane M 45, Discus, Zato 50 WG (aj MB)