PODCAST | Kvetinárka šokuje: Zabudnite na červené ruže! Do módy sa vracia...
13. 2. 2025, 14:00

Zdroj: Záhradkár
Sviatok svätého Valentína mnohí pokladajú za komerčný sviatok pochádzajúci z Ameriky. My vám prezradíme, ako to v skutočnosti je! O symboloch tohto sviatku, o trendoch vo floristike i o pestovaní kvetov a kvetinových farmách sme sa rozprávali s Monikou Blaškovou.
Zdroj: archív Moniky Blaškovej
Zdroj: archív Moniky Blaškovej
Zdroj: archív Moniky Blaškovej
Galéria k článku
Komerčný sviatok alebo tradícia s hlbokými koreňmi?
Deň svätého Valentína sa v mnohých slovenských domácnostiach považuje za americký komerčný sviatok. Otázka znie: ako vnímame tento sviatok na Slovensku? Kvetinári majú jasnú odpoveď – najväčší dopyt po kvetoch nie je na Valentína, ale na Medzinárodný deň žien. Tento sviatok má u nás hlboké tradície a oslavuje sa oveľa intenzívnejšie. Kvetinárka Monika Blašková v podcaste Záhradkár opisuje situáciu, kedy mnohí muži prichádzajú kupovať kvety na Valentína s nechuťou, pretože sa cítia "nútení" partnerkou. „Ak za deň počujete od 100 či 200 mužov, že Valentín je hlúpym americkým sviatkom, zamyslíte sa nad jeho skutočnou podstatou,“ dodáva.

Zdroj: redakcia Záhradkár
História Valentína: krvavé počiatky a cirkevné premeny
Mnohí si myslia, že sviatok pochádza z Ameriky, no jeho korene siahajú do starovekého Ríma. Pôvodný pohanský sviatok Lupercalie nemal nič spoločné s romantikou, skôr s plodnosťou. Počas týchto osláv Rimania obetovali kozy, kožu ktorých namáčali do psej krvi a týmito kúskami kože bičovali ženy, ktoré to považovali za znak budúcich plodných rokov. Večer si slobodní muži žrebovali mená žien a s nimi potom rok spolu žili.
Cirkev tento sviatok v 5. storočí zrušila a nahradila ho Dňom svätého Valentína. Práve 14. februára bol popravený biskup Valentín, ktorý tajne sobášil zamilované páry napriek zákazu cisára Klaudia II. Ten považoval ženatých mužov za slabých vojakov a zakázal sobáše, aby muži neodmietali vojenskú službu. Valentín svojou vzdorovitosťou porušil tento príkaz a zaplatil za to životom.
Druhá legenda hovorí o inom Valentínovi, ktorý pomáhal utekajúcim kresťanom z rímskeho väzenia. Podľa príbehu sa zamiloval do dcéry dozorcu a pred smrťou jej napísal láskyplný list, čo sa považuje za prvú "Valentínku" v histórii.
Ako sa Valentín stal komerčným sviatkom?
V stredoveku sa v Anglicku a Francúzsku začali na Valentína posielať láskyplné listy. Prvá oficiálna Valentínka vznikla na dvore Henricha V., keď jeho dvorný básnik napísal pre kráľovu manželku romantickú báseň.
V 17. storočí sa zvyk rozšíril do Španielska, Nemecka a Holandska. Do Ameriky dorazil Valentín v 18. storočí, no skutočný komerčný rozmach nastal až v 19. storočí, keď sa začali predávať tlačené Valentínky a darčeky. Tento trend sa neskôr vrátil naspäť do Európy a dnes sa Valentín oslavuje takmer po celom svete.
Anketa
Oslavujete s partnerom Valentína?
Má Valentín ešte svoj romantický význam?
V minulosti bol tento sviatok o vyjadrení citu, nie o darčekoch. Dnes sa jeho podoba zmenila a mnohí ho vnímajú skôr ako sviatok marketingu. Napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorí si zachovávajú tradičné spôsoby oslavy, napríklad písaním ručne vyrobených Valentínok.
Možno je teda čas zmeniť prístup a vrátiť sa k jednoduchej, no úprimnej podstate tohto sviatku – k láske a jej vyjadreniu slovami, nie len darčekmi. Milí páni, tento rok skúste namiesto kvetov napísať zamilovaný list. Vaša partnerka to určite ocení!