7 otázok na Janku BIELIKOVÚ ohľadom pestovania LETNIČIEK z priameho výsevu
8. 5. 2024, 8:02 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Archív NMH
Túžite po záplave kvetov, ktoré budú zdobiť vaše záhrady až do prvých mrazov? Máme pre vás jednoduché riešenie. Siahnite po letničkách z priameho výsevu. Konečný výsledok je podobný kvitnúcej lúke, samotná podstata je však iná.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zatiaľ čo lúku tvorí zmes tráv a trvaliek (v malom množstve aj letničiek), výsevy, ktoré vám chceme predstaviť, sa skladajú len z letničiek. Ide o druhy, ktoré po aprílovom, či májovom výseve dokážu začať kvitnúť v priebehu šiestich až ôsmich týždňov a posledné kvety naozaj vytrvajú až do mrazov. Založiť takýto výsev je pomerne jednoduché. Napriek tomu, že to zvládne každý začiatočník, záhradná architektka Ing. Jana BIELIKOVÁ vám poradí, aké kroky by ste nemali podceniť, aby ste neboli sklamaní hneď na začiatku.
Zdroj: Canva
TIP záhradnej architektky
Ing. Jana BIELIKOVÁ,
záhradná architektka
Čo sa týka konkrétnych zmesí, využívam vlastné, ktoré miešam z nazberaných semien, no rovnako tak dokupujem ďalšie. Nebránim sa ani malým vrecúškam s obsahom cca 5 až 10 g, pretože mám v záhrade aj menšie miesta, ktoré týmto množstvom hravo osejem. Samozrejme, kúpiť si môžete aj samostatné druhy, ktoré vysejete separé. Niektoré však kvitnú už v priebehu júna, tie ďalšie o pár týždňov neskôr a tak sa vám môže stať, že vaše záhony zostanú koncom leta prázdne. Práve vyváženosť a premenlivosť dobre namiešanej zmesi je čarovná a okúzli počas celej sezóny, až do mrazov.
Zdroj: shutterstock
Rozkvitnutú lúku plnú nenáročných a bohato kvitnúcich letničiek si môžete ľahko dopriať.
Ako sa najjednoduchšie dopracujem k semenám letničiek vhodných na priame vysievanie?
Na trhu máme hneď niekoľko firiem, ktoré sa zaoberajú pestovaním letničiek, ich miešaním a, samozrejme, aj dlhoročným testovaním zmesí. Najjednoduchšie je, ak si vyberiete na začiatok už hotovú namiešanú zmes. Nájdete ich aj bežne v hobby obchodoch, vo väčších či menších baleniach.
Zdroj: Jana BIELIKOVÁ
Aksamietnica je obľúbená letnička, ktorej semená získate ľahko – odtrhnutím odkvitnutých kvetov.
Ako správne pripraviť plochu?
V zásade platí, že plocha má byť dokonale odburinená. Ak chcete semená vysievať do pravidelne obrábanej pôdy, tak viete odhadnúť prípadné zaburinenie. Po odstránení pravidelne koseného trávnika je predpoklad, že semien z burín tam bude minimum. Za nevhodné považujem vysievanie na ploche pri novostavbe, o ktorú sa dlho nikto nestaral. V takomto podklade očakávajte nadpriemerné množstvo semien burín. Odporúčam na povrch rozhrabať 10 cm nezaburinenej ornice alebo prerýľovať a otočiť pôvodnú zeminu. Letničkám sa bude najviac dariť na slnečnom mieste a v priepustnej pôde.
Článok pokračuje na ďalších stranách...>>>
Zdroj: Jana BIELIKOVÁ
Veľa ľudí si zamieňa kvitnúcu lúku s letničkovou zmesou. Lúka je tvorená prevažne trávami a trvalkami. Nemusíte ju každý rok siať.
Ako postupovať pri vysievaní?
Množstvo potrebného osiva sa pohybuje v rozmedzí 1 až 5 g/m² (približne jedna kávová lyžička). Osivo primiešajte do piesku, ktorý vám značne uľahčí vysievanie. Podľa jeho farby na pôde uvidíte, čo ste už vysiali. Po vysiatí semená jemne zasekajte do pôdy hrabľami a celú plochu povalcujte a zalejte. Vlaha je dôležitá najmä v čase klíčenia semien a počas horúceho leta. Na ploche však začnú vzchádzať aj buriny. Je vhodné, aby ste ich odstránili vtedy, keď dosahuje výšku okolo 10 až 15 cm. Buriny nenechajte nikdy rozkvitnúť a vysemeniť. Ak zvolíte deň po daždi alebo zálievke, pôjde to jednoducho. Čerstvé výsevy výdatne zalievajte, pokým nie je porast zapojený aspoň raz za 4 až 7 dní. Buriny vyťahujte ručne alebo použite ostrý nôž, ktorý vám pomôže najmä s druhmi s kolovitým koreňom.
Zdroj: Jana BIELIKOVÁ
Semená nemusíte každý rok kupovať. Pozberajte si ich, odložte a budúci rok vysejte. Vzhľad výsevov sa môže líšiť od pôvodných.
Musia sa takéto výsevy hnojiť? Sú náročné na výživu?
Letničkám z priameho výsevu nesvedčí, ak ich pravidelne hnojíte. Môže sa stať, že podporíte rast zelených častí a kvetov bude pomenej. Vďaka výške, ktorú dosiahnu, sa často stane, že poľahnú na zem a to už veru vábne nevyzerá. Treba použiť opory. Rovnako tak im na kráse nepridá ani to, ak ich budete príliš často polievať alebo, naopak, zabudnete na pravidelnú zálievku. Po samotnom vysiatí si dajte pozor na to, aby ste silným prúdom vody semienka nevyplavili z pôdy hneď na začiatku. Nesejte nahusto, držte sa odporúčaného množstva. Klíčenie niektorých druhov môže trvať dlhšie, v prvých týždňoch teda nič nedosievajte. Ak aj vytrháte buriny a letničky sa vám budú zdať riedke a slabé, počkajte. Uvidíte, že sa onedlho vzchopia.
Zdroj: Jana BIELIKOVÁ
Semená nechtíka lekárskeho zvyknú z plodu samy vypadnúť, preto sa občas prejdite po záhrade a pozberajte ich. Sú dobre viditeľné.
Čo so záhonmi na konci sezóny? Dajú sa semená z rastlín pozberať? Alebo sa letničky objavia na jar zas?
Mnohé druhy neúnavne kvitnú až do prvých mrazov. Stačí však jedna mrazivá noc a bude po nich. Čo s nimi potom? Máte viac možností. Môžete ich nechať na ploche nedotknuté až do jari. Ak vám vizuálne zvyšky rastlín neprekážajú, poslúžia ako úkryt pre drobných živočíchov. Môžete ich vytrhať, vytrúsiť zvyšok semien rukami na celý priestor a zostatok dať na kompost. Nečakajte však, že záhony zakvitnú v plnej sile a v rovnakom zložení aj v budúcej sezóne. Ak na jar vysievate vlastné zmesi nazberaných semien, každý rok sú záhony iné, no okúzľujúce môžu byť rovnako. Ak však chcete zažiť rovnaký alebo veľmi podobný efekt, kúpte si novú zmes. Na jar si len celú plochu vyčistite, pôdu jemnespracujte, vyrovnajte hrabľami a vysievajte opäť. Berte však na vedomie, že sa vo vašich záhonoch objavia aj rastliny z minulej sezóny. Ak ste mali záhon plný žltooranžovej rudbekie srstnatej (Rudbeckia hirta), krásnoočka farbiarskeho (Coreopsis tinctoria) alebo krasuľky (Cosmos sulphureus), pripravte sa na ňu opäť. Spoliehať sa na to, že sa vám objavia už len konkrétne rastliny z nového výsevu sa neopláca. Berte to však tak, že každá sezóna môže byť plná prekvapení.
Zdroj: Jana BIELIKOVÁ
Nezabudnite si po odkvitnutí nazberať z letničiek semená. Zberajte ich za suchého počasia.
Aké sú zásady správneho zberu semien?
Semená zberajte za suchého počasia, nie po daždi, ani po polievaní. Na zber použite plastové poháriky, do ktorých si ľahko roztriedite jednotlivé druhy a odrody. Pár dní ich nechajte v tenkej vrstve preschnúť, aby nezačali prípadne plesnivieť. Nikdy nezberajte nezrelé, biele či zelené semená.
Zdroj: Jana BIELIKOVÁ
Letničky dokážu veľmi rýchlo vyrásť, vykvitnúť a „parádu“ urobia na celé leto aj jeseň. Niektoré druhy dokonca až do mrazov.
Zdroj: Jana BIELIKOVÁ
Cínia je výbornou letničkou na rez. Vo váze vydrží naozaj dlho. Na trhu je dostupných veľa odrôd.
Čo ak nestihneme vysiať letničky v odporúčanom termíne?
Výhodou niektorých letničiek je to, že vysievať môžete aj v lete, či na jeseň. Ich kvety vás však očaria skoro na jar, respektíve začiatkom leta v budúcej sezóne. Ide o druhy, ktoré nie sú také citlivé na mráz. Výhodou takéhoto výsevu je, že rastlinky do zimy vyrastú na niekoľko centimetrov, a tak budú mať oproti iným druhom na jar náskok. Nielen v termíne kvitnutia, ale aj vo výške, keďže bývajú mohutnejšie. Ja sama som vysiala týmto spôsobom napríklad ostrôžku poľnú (Delphinium consolida), černušku damascénsku (Nigella damascena), kraviarka (Saponaria vaccaria), kúkoľ poľný (Agrostemma githago), lúčovku veľkokvetú (Orlaya grandiflora), hlaváč hviezdicovitý (Scabiosa stellata). Ak si vysejete spomínané druhy aj na jar, zhruba koncom apríla až začiatkom mája, dosiahnete postupné kvitnutie. Rovnako tak si môžete jarné výsevy rozdeliť na etapy, medzi ktorýmivynecháte dva až tri týždne.
Zdroj: Jana BIELIKOVÁ
Krasuľka perovitá je nežná a elegantná letnička, ktorá by nemala v žiadnej letničkovej zmesi určenej na priamy výsev chýbať.