Reklama

ADVOKÁT RADÍ | Čo robiť v prípade, ak objavíte nelegálnu skládku odpadu?

Často je náročné identifikovať zodpovednú osobu, ktorá nelegálnu skládku vytvorila, prípadne do nej pravidelne „prispieva“, a následne takýto priestupok alebo trestný čin riadne objasniť.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Peter Rak

Peter Rak

Advokát

Napriek prísnym postihom nelegálne skládky stále zamorujú naše okolité prostredie, a ich odstránenie si vyžaduje bdelosť a rýchlu reakciu zo strany občanov aj úradov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    PRÁVNA PORADŇA | Máte problém súvisiaci so záhradkárčením? Napíšte nám!

    V prípade, ak sa nelegálna skládka nachádza nie na vašom, ale na cudzom pozemku, máte možnosť, ale nie povinnosť oznámiť túto skutočnosť obci, prípadne okresnému úradu (odbor životného prostredia), v ktorého územnom obvode sa takýto pozemok nachádza. V prípade, ak sa nelegálna skládka nachádza na vašom pozemku, hoc aj prenajatom, v tomto prípade máte už povinnosť túto skutočnosť oznámiť buď obci, alebo okresnému úradu do troch pracovných dní. Za nesplnenie tejto povinnosti vám môže byť ako fyzickej osobe uložená pokuta do 1 500 eur a ako právnickej osobe od 500 do 50 000 eur.

    Písomný podnet na ohlásenie nelegálnej skládky by mal obsahovať dátum, kedy ste nelegálnu skládku objavili, detailný opis miesta, kde sa skládka nachádza, jej približná veľkosť a druh odpadu, ktorý sa tam nachádza. Vhodným riešením je taktiež takúto nelegálnu skládku odfotografovať a fotografiu následne zaslať spolu s podnetom. V prípade oznámenia o nelegálnej skládke máte možnosť požiadať, aby vás o výsledku šetrenia informovali, alebo máte možnosť podať anonymný podnet bez udania svojich osobných údajov. V oboch prípadoch majú oba správne orgány povinnosť podnet začať riešiť.

    Po vašom oznámení vydá príslušný okresný úrad odborné vyjadrenie o tom, či bude takéto nelegálne umiestnenie odpadu posudzovať ako trestný čin alebo ako priestupok. V prípade, že takéto konanie naplní znaky trestného činu, okresný úrad vec postúpi Policajnému zboru na prešetrenie. V tomto prípade by išlo o trestný čin neoprávneného nakladania s odpadmi, pri ktorom zákon stanovuje dolnú trestnú sadzbu dva roky. V opačnom prípade okresný úrad začne správne konanie o priestupku, v ktorom určí osobu zodpovednú za nezákonné uloženie odpadu a zároveň určí osobu povinnú skládku zlikvidovať a zabezpečiť zákonné nakladanie s odpadom. Takouto osobou je v prvom rade osoba, ktorá sa priestupku dopustila. Povinnosť skládku zlikvidovať môže mať aj vlastník, prípadne nájomca nehnuteľnosti, ak sa nepodarilo zistiť totožnosť zodpovednej osoby a zároveň za predpokladu, že vlastník zanedbal opatrenia na ochranu svojej nehnuteľnosti, na ktorej sa nelegálna skládka našla.

    V prípade, že postupom nebolo možné zistiť zodpovednú osobu, túto povinnosť má obec, prípadne niekto z dobrovoľníkov. To, či pôjde o trestný čin alebo priestupok, závisí od hodnoty škody, ktorá bola takýmto konaním spôsobená. Nelegálne skládky sú pomerne často vyskytujúcim sa neželaným javom napriek prísnym postihom či už zo strany správneho orgánu, alebo zo strany polície. Často je náročné identifikovať zodpovednú osobu, ktorá nelegálnu skládku vytvorila, prípadne do nej pravidelne „prispieva“, a následne takýto priestupok alebo trestný čin riadne objasniť.