Reklama

Ak spozorujete sršňa ázijského, treba kontaktovať odborníkov! Postup je jednoduchý

Sršeň ázijský je invázny nepôvodný druh, ktorý je hrozbou pre opeľovače vrátane včiel. Rovnako predstavuje hrozbu pre ovocinárov, vinohradníkov, ale tiež pre ľudí alergických na bodavý hmyz.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

V prípade spozorovania invázneho sršňa ázijského je potrebné kontaktovať odborníkov prostredníctvom mobilnej aplikácie "Zastav sršňa".

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Už vieme, ako vyzerá hniezdo sršňa ázijského, ktoré našli v Palárikove: Čo zistili naši vedci?
    Zdroj: Adrián Purkart

    Ďalšou možnosťou je využitie Systému rýchleho varovania na webe Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR alebo zaslanie hlásenia e-mailom na srsen@sopsr.sk. Pre TASR to uviedol Dušan Senko z Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied a člen poradného orgánu envirorezortu v oblasti problematiky sršňa ázijského.

    "Zapojenie miestnych obyvateľov do monitorovania a hlásenia podozrivých nálezov môže byť kľúčové pri ochrane biodiverzity a prevencii. Malé komunity môžu zohrávať významnú úlohu v boji proti inváznym druhom, pričom je nevyhnutné pokračovať v systematickom monitorovaní a včasnom zneškodňovaní hniezd," tvrdí Senko. Priblížil, že doteraz zaznamenali cez mobilnú aplikáciu 68 hlásení. Prostredníctvom webu a mailu evidujú 585 hlásení.

    Pri každom hlásení je dôležité uviesť dátum a čas pozorovania spolu s presnou lokalitou, ideálne podľa odborníka vo forme GPS súradníc alebo podrobného popisu miesta. Rovnako je potrebné zaznamenať počet jedincov, či išlo o osamelého sršňa alebo viacero jedincov. Ak je viditeľné hniezdo, je dôležité uviesť jeho umiestnenie a stav, vysvetlil. "Zaznamenanie podrobností o pozorovaní je kľúčové pre efektívne sledovanie šírenia sršňa ázijského," poznamenal Senko.

    Zdroj: Shutterstock

    Sekundárne hniezdo vo vetvách stromu.

    Po nahlásení výskytu sršňa ázijského je podľa Senka vhodné informovať aj miestnu samosprávu, ktorá môže kontaktovať národného alebo miestneho koordinátora pre riešenie situácie. Hlásenie následne preveria certifikovaní odborníci ministerstva životného prostredia. Po potvrdení prítomnosti sršňa stanovia plán zničenia a jeho realizáciu, skonštatoval odborník. Následne vykonávajú ďalšie monitorovanie, ktorého cieľom je sledovať efektivitu opatrení a prípadné ďalšie výskyty.

    "Správanie sršňa počas pozorovania môže poskytnúť cenné informácie o jeho aktivite. Môže ísť napríklad o lov hmyzu, pohyb okolo kvetov či iné typické prejavy. Ako dôkazový materiál sa odporúča zhotoviť fotografie alebo videozáznam, ktorý môže pomôcť odborníkom pri identifikácii," povedal Senko.

    Štátna ochrana prírody zároveň pre TASR priblížila, že na jar sa prebúdza kráľovná sršňa ázijského. Zakladá primárne hniezdo a vývoj prvej skupiny robotníc trvá jeden až dva mesiace. Primárne hniezdo má veľkosť približne 15 centimetrov, čo je veľkosť tenisovej loptičky alebo pomaranča. Je svetlo-hnedej farby a vchod má zospodu, opísali ochranári. ŠOP SR preto oslovuje širokú verejnosť vrátane včelárov, aby si všímali okolie a okrem vizuálneho pozorovania jedincov vyhľadávali aj primárne hniezda v budovách, skladoch či prístreškoch vo svojom vlastníctve.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Už vieme, ako vyzerá hniezdo sršňa ázijského, ktoré našli v Palárikove
      Zdroj: Adrián Purkart

      Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.