Reklama

Betlehemské svetlo je už na Slovensku: Zažiari aj na Lomnickom štíte. Kedy ho prinesú k vám?

Na snímke Betlehemské svetlo, ktoré členovia Slovenského skautingu symbolicky odovzdali prezidentke SR Zuzane Čaputovej v Prezidentskom paláci v Bratislave v pondelok 11. decembra 2023. FOTO TASR - Pavol Zachar

Zdroj: Pavol Zachar

Reklama

Betlehemské svetlo je už na Slovensku. Skauti ho budú po 34-krát roznášať po celej krajine.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bohatá SNEHOVÁ nádielka je tu: uľahčite si ODHŔŇANIE snehu s týmito šikovnými POMOCNÍKMI!

    Skautské posádky budú v sobotu (16. 12.) od rána roznášať svetlo po Slovensku. Doručia ho do viac ako 300 miest a obcí, vrátane domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti či kostolov. Jeho distribúcie sa každý rok dobrovoľne zúčastňujú stovky skautov. Zažiari aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku - na Lomnickom štíte.

    Slovenskí skauti Betlehemské svetlo prevzali v sobotu (9. 12.) z Rakúska. Cez víkend ho odovzdali skautom z Ukrajiny a Poľska.

    Betlehemské svetlo je symbol pokoja, lásky a mieru. A práve tieto hodnoty, ktorých nositeľom je tento plamienok, sme priniesli s tichým, ale silným prianím ich naplnenia k našim východným susedom, aby si ho mohli prevziať ukrajinskí skauti a rozsvietiť svoju krajinu práve spomínanou nádejou a mierom.

    — Koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku Marián Suvák

    Tradícia svetla z Betlehema sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav. Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z "večného" svetla, ktoré horí v Betleheme.

    Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia, univerzálnych hodnôt spájajúcich ľudí. Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku.