Biely ŠKODCA na BRŠLENE narobil túto sezónu hotovú spúšť: ODBORNÍČKA radí, ako sa ho zbaviť
7. 11. 2024, 18:01

Zdroj: čitateľka Gabriela
„Nášmu bršlenu začali najskôr schnúť a opadávať listy. Neskôr som si na konárikoch a listoch všimla útvary podobné bielym vločkám. Vedeli by ste mi, prosím, povedať, o akého škodcu ide, a ako proti nemu zasiahnuť?“
Zdroj: Čitateľka
Zdroj: Lucia Harničárová
Zdroj: čitateľka Gabriela
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Archív NMH
Ing. Jarmila KRÁLOVÁ, PhD., záhradník,rastlinolekár
Podľa symptómov sa pravdepodobne jedná o štítničku bršlenovú (Unaspis euonymi). Jej výskyt v posledných rokoch zaznamenávame na vždyzelených bršlenoch – najviac postihuje bršlen japonský (Euonymus japonicus), no aj vyskytuje sa aj na bršlene európskom (Euonymus europaeus). Výskyt tohto škodcu bol detekovaný aj na ďalších rastlinách, ako sú cezmíny (Ilex) a krušpány (Buxus). V poslednom období robí v záhradách značné problémy a jeho likvidácia je zdĺhavejšia. Škodí na listoch, vetvičkách, aj na kmeni cicaním rastlinných štiav.
Zdroj: muroPhotographer
Stítničku bršlenovú (Unaspis euonymi) zaznamenávame nielen na vždyzelených bršlenoch.
Prvá generácia sa liahne v júni. Spočiatku sa prejavuje ako malé bledé bodky na listoch, pri intenzívnom napadnutí rastliny prestávajú rásť a listy začínajú schnúť a opadávať. Vyskytuje sa aj na iných častiach rastlín, na konárikoch a kmeni, ktoré takisto poškodzuje a pri neskorom ošetrení môžu odumierať celé konáriky, prípadne celé rastlina. Je to škodca, ktorý má dobrú reprodukčnú schopnosť a za rok má 2 až 3 generácie, ktoré sú schopné rastlinu poškodiť. Druhá generácia sa liahne v júli, v prípade priaznivých podmienok sa tretia generácia liahne v októbri. Ošetrenie spočíva v chemickej ochrane na začiatku vegetácie, kedy je vhodné urobiť aspoň dva postreky, v prípade intenzívneho napadnutia môžete vykonať aj tretí postrek, v 10- až 14-dňových intervaloch.
Zdroj: Lucia Harničárová
Štítnička bršlenová
Na každý postrek použite iný prípravok. Keďže bršleny majú hladké listy, do postrekovej kvapaliny je vhodné pridať zmáčadlo. Jarnými postrekmi eliminujete prezimované larvy, prípadne prezimované oplodnené samičky prisaté k rastline a chránené „štítkom“, ktorý je možné od samičky odlúpiť. V priebehu vegetácie je vhodné podľa potreby postreky opakovať. Použiť možno Karate Zeon 5 CS, prípadne ďalšie dostupné prípravky. Poškodené konáriky a listy odstráňte.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.