Reklama

Chcete predať pozemok, ale nie ste jediný vlastník? PRÁVNIK RADÍ, aké máte možnosti

Pri predaji svojho podielu nezabudnite spoluvlastníčke ponúknuť predkupné právo.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Peter Rak

Peter Rak

Advokát

Vlastním pozemok po rodičoch, na ktorom je spoluvlastníkom ešte moja sesternica v podiele jednej šestiny. Potrebujem peniaze, a preto chcem pozemok predať, ide o zaujímavý stavebný pozemok. Sesternica je však v celej veci nielen nečinná, ale plánuje predaj blokovať tým, že peniaze teraz nepotrebuje a svoj diel si chce ponechať. Nechce pochopiť, že so svojím podielom nič nespraví a predaj je najlepšou alternatívou. Ak sa nedohodneme, aké mám možnosti? Z finančných dôvodov pozemok predať musím.

Mária K.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Máte sa na čo tešiť! APRÍLOVÝ ZÁHRADKÁR je práve v predaji

    Pýtate sa advokáta

    Máte konkrétny susedský či iný problém súvisiaci so záhradkárčením a potrebujete právnu radu? Napíšte nám na e-mail pravnik.zahradkar@newsandmedia.sk

    Odpoveď nájdete na nasledujúcej strane >>>

    Radí advokát JUDr. Peter RAK

    Tento typ vlastníctva má svoje úskalia, keďže o nehnuteľnosti nerozhodujete len ako jeden jediná vlastníčka, ale ste obmedzená právami inej osoby – spoluvlastníčky. V prvom rade je možnosť pozemok rozdeliť geometrickým plánom na dva samostatné pozemky, to znamená, že obe podielové spoluvlastníčky by sa stali výlučnými vlastníčkami novovytvorených pozemkov vo výmere podľa pôvodných podielov a s týmito pozemkami už budete hospodáriť samostatne. S takouto alternatívou musíte súhlasiť obe, pričom v praxi je niekedy problém jeden pozemok rozdeliť tak, aby to bolo zaujímavé pre oboch. Ak by išlo napríklad o 6-árový pozemok, vám by 5-árový nový pozemok teoreticky aj vyhovoval, no sesternica s jedným árom stavebného pozemku asi nespraví nič. Taktiež je dôležitá poloha nových pozemkov vo vzťahu k inžinierskym sieťam, aby sa k nim dalo pripojiť. Druhou možnosťou je podať žalobu na súd na vysporiadanie spoluvlastníctva. Túto možnosť upravuje § 142 ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vysporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

    Ďalšou možnosťou je samotný predaj len vášho podielu. V prvom rade je otázka, či a ako rýchlo nájdete kupcu, keďže bremeno spoluvlastníctva a s tým spojené problémy napríklad pri výstavbe domu a potreby udelenia niektorých súhlasov prenesiete na kupujúceho.

    Ďalšou otázkou je, za koľko takýto právne nevysporiadaný pozemok predáte, ceny za takéto podiely sú v praxi oveľa nižšie, ako keby ste predávali celý pozemok, pretože kupujúci ešte môže mať ďalšie dodatočné náklady na právne vysporiadanie pozemku. Pri predaji svojho podielu nezabudnite spoluvlastníčke ponúknuť predkupné právo. Podstata predkupného práva spočíva v povinnosti osloviť podielovú spoluvlastníčku a ponúknuť jej váš podiel, a až následne, ak si ho spoluvlastníčka neuplatní, môžete svoj podiel predať inej, tretej osobe mimo okruhu spoluvlastníkov. Zmyslom takéhoto predkupného práva je zachovanie nehnuteľností v rukách spriaznených či blízkych osôb, keď je predpoklad, že sa pri nakladaní s nehnuteľnosťou tieto osoby skôr zhodnú, ako keby mali spolurozhodovať s úplne cudzími ľuďmi. Ďalšie podmienky predkupného práva sú uvedené v Občianskom zákonníku a odporúčame sa v tejto veci poradiť s advokátom. Ak by ste totiž spoluvlastníčku v tejto veci obišli, môže si svoje práva úspešne uplatniť na súde a môže sa stať, že v takom prípade by sa zmaril váš predaj tretej osobe. Predkupné právo nemusíte ponúkať, ak podiel plánujete previesť na blízku osobu.