Reklama

Kedy môžete hnojiť pôdu v záhrade POPOLOM a na čo dať pozor?

Hnojenie popolom má svoje pravidlá!

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

„Môžem vysypať zvyšky popola z uhlia do záhrady a zapracovať ich do pôdy?“

Vôbec nie je jedno, aký popol na hnojenie pôdy v záhrade použijete. Popol a uhoľný prach môžu obsahovať aj škodlivé chemické prvky a látky v nadmerných množstvách. Toxické látky prechádzajú z pôdy do rastlín, následne do potravín a tie potom škodia zdraviu.

Zdroj: pinterest/bobvila.com

Veľmi účinným organickým hnojivom obsahujúcim fosfor je drevený popol. Aplikujte ho zmiešaný s vodou, ale len 1 až 2 krát ročne.

Na hnojenie pôdy by sa mal preto zásadne využívať len popol, ktorý vznikne spaľovaním čistej drevnej hmoty bez rôznych zvyškov z domácnosti. Pôda je veľmi vzácna na to, aby sme ju poškodili nedbalosťou. Popol je vhodný najmä na ťažké ílovité pôdy s kyslou pôdnou reakciou. Ideálne, ak ho aplikujete na jeseň, čím podporíte tvorbu drobnej hrudkovej štruktúry.

Zdroj: Shutterstock

Popol využijete nielen v záhrade.

Na kyslú ľahkú pôdu ho použite na jar. Pri alkalických pôdach dávajte pozor, aby ste zbytočne nezvyšovali už aj tak vysoké pH. Dávka popola by sa mala pohybovať v rozmedzí 100 až 800 g na štvorcový meter pôdy, v závislosti od pH a obsahu živín v nej. Neaplikujte ho spolu s maštaľným hnojom alebo s vtáčím trusom, pretože by dochádzalo k stratám dusíka. Dbajte tiež na to, aby bol dobre zapracovaný do pôdy a aby korene rastlín neprišli do priameho kontaktu s čiastočkami popola, ktoré by ich popálili.

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.