Kedy zasiahnuť proti KUČERAVOSTI broskýň a MONILIÓZE kôstkovín?
12. 3. 2024, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: https://i.pinimg.com/736x/ad/1d/47/ad1d47dde4907a49b426d3ea75806311.jpg
Napadnutie ovocných stromov kučeravosťou broskýň a moniliózou kôstkovín môžete ovplyvniť hneď po zime. Musíte však vystihnúť správny termín a sledovať fenofázu stromu.

Zdroj: Archív NMH
Ing. Ján TANCIK, PhD. Ecophyta, s. r. o., Nitra, Prvá rastlinnolekárska služba
Kučeravosť broskýň
Pôvodcom tohto hubového ochorenia broskýň je huba Taphrina deformans. Infikuje mladé listy v štádiu pučania púčikov. Po vypučaní sa na nich tvoria červenkasté mechúriky, ktoré sa postupne zväčšujú, deformujú list, a ten následne opadáva. Po ich opadnutí sa vytvárajú nové listy bez napadnutia kučeravosťou. Tejto chorobe vyhovuje vlhké daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10 °C. Najhorší vplyv majú dažde v období pučania, zasahujúce priamo rozvíjajúce sa púčiky.
Zdroj: Ing. Ján TANCIK, PhD., ECOPHYTA, s.r.o.
Pri silnom výskyte huby Taphrina deformans zapríčiňujúcej kučeravosť listov broskýň dochádza až k úplnému výpadku úrody. Ak sa napadnutie opakuje viac rokov po sebe, môže odumrieť celý strom.
Priama ochrana
Vykonáva sa v dvoch termínoch, a to na jeseň po opade listov na prelome októbra a novembra a potom v jarnom období na začiatku nalievania púčikov. Na účinnosť postrekov má významnejší vplyv druhý termín, preto treba sledovať fenofázu stromu a zasiahnuť v správnom čase. Osvedčili sa najmä meďnaté prípravky Airone SC, Badge WG, Coprantol Duo a Champion 50 WG, pri ktorých možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky. Keďže vlhké a chladné počasie predlžuje pučanie a tým aj možnosť infekcie, odporúča sa aj druhý postrek 7 až 14 dní po prvom, najneskôr do začiatku kvitnutia stromov. Účinnosť po kvitnutí je veľmi nízka. Pri druhom postreku sa už neodporúčajú meďnaté prípravky, ale fungicídy napríklad na báze dithianonu (Delan 700 WDG). Pri postreku treba použiť väčšie množstvo vody (1 000 litrov na ha).
Ako zasiahnuť proti monilióze? Čítajte na ďalšej strane!
Zdroj: aebletoften.dk
Monilióza kôstkovín
Monilióza kôstkovín
Na začiatku vegetácie počas chladného a daždivého počasia pri poklese teplôt pod 12 °C, huba Monilinia laxa infikuje kvety, ktoré zostávajú v strede zničené, pričom okvetie ostáva neporušené. Cez poranenia infekcia napáda aj konáre stromov, a tým zanecháva výrazný glejotok. Napadnuté časti vädnú a usychajú. Najviac infikované sú najmä mechanicky poškodené plody, na ktorých sa tvoria hnedé škvrny pokryté sivými sporodóchiami konídií huby. Dužina postupne hnedne a hnije. Plody buď opadávajú, alebo zostávajú na stromoch, kde mumifikujú.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Ani rezistentná odroda ‘Toptaste’ monilióze na 100 percent neodolá. Strom obsypaný plodmi po dažďoch tiež trpí touto chorobou aj keď je napadnutých len niekoľko. Šarka sa jej nevyhne, ale na plodoch sa neprejaví, je len kozmetickou vadou, ktorá stromu neškodí.
Preventívne opatrenia
Odstraňovanie zaschnutých kvetov, napadnutých konárov či mumifikovaných plodov a zabezpečenie dostatočného prevzdušnenia koruny.
Zdroj: Jakub Mankovecký
Monilióza kôstkovín a jej prejav na broskyni v období dozrievania. Dotyk s ďalšími plodmi spôsobuje rýchle šírenie.
Priama ochrana
Ošetrenia sa prvýkrát vykonávajú na začiatku kvitnutia a druhýkrát po odkvitnutí. Využívajú sa prípravky na báze medi.