Na liste vlastníctva je zapísaná ťarcha: ADVOKÁT RADÍ, kedy je možné zrušiť vecné bremeno
20. 6. 2024, 11:00

Zdroj: Shutterstock
Po bratovi som zdedil pozemok so starším domom. Až pri dedičskom konaní som zistil, že na celom pozemku je na liste vlastníctva zapísaná ťarcha – vecné bremeno práva prechodu a prejazdu v prospech vedľajšej susednej parcely. Nikto z našej rodiny však nevie, prečo sa toto bremeno zriadilo, respektíve aby sa po tomto pozemku niekedy chodilo k susedom. Oni totiž majú samostatný vchod z ulice. Potenciálny kupec po zistení tejto ťarchy nakoniec odmietol pozemok kúpiť, vraj je to preňho príliš veľké riziko, ak by sa susedia rozhodli raz aktivovať svoje práva. Čo s tým môžem robiť? Vladimír M.

Pýtate sa advokáta
Máte konkrétny susedský či iný problém súvisiaci so záhradkárčením a potrebujete právnu radu? Napíšte nám na e-mail pravnik.zahradkar@newsandmedia.sk
Vecné bremeno sa dá zrušiť na základe písomnej dohody so susedmi. Táto dohoda by sa následne podala na kataster nehnuteľností a po jeho rozhodnutí by na pozemku toto vecné bremeno už nebolo zapísané. V otázke neuvádzate, ako dlho je vecné bremeno nevyužívané. Občiansky zákonník v § 109 uvádza, že právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo. Nie je pritom podstatné, z akého dôvodu sa vecné bremeno nevykonávalo. Uplynutím 10-ročnej premlčacej lehoty vzniká právo povinného, v tomto prípade vás, vzniesť námietku premlčania práva zodpovedajúceho vecnému bremenu. V takomto prípade sa už môžete aj na súde domôcť toho, aby sa susedia výkonu práva z vecného bremena zdržali, teda aby po vašom pozemku nemohli do budúcna chodiť. Samozrejme, takúto žalobu treba podoprieť aj dôkazmi, že susedia vecné bremeno vyše 10 rokov nevyužívali, čo sa dá napríklad výpoveďami svedkov, dobovými fotografiami či dokumentmi a podobne. Vecné bremeno môže zaniknúť aj pred uplynutím 10-ročnej premlčacej lehoty, počas ktorej sa nevyužívalo. Ide napríklad o situácie, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti, alebo ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného. V takom prípade môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje.
Pokiaľ sa nechcete so susedmi súdiť, môžete pozemok s domom predať záujemcovi s tým, že mu poskytnete všetky informácie a dokumenty, a on sa so susedmi už môže vysporiadať sám. Samozrejme, v tomto prípade nejde o jednoduchú právnu záležitosť, a preto vám odporúčame pred začatím akýchkoľvek právnych úkonov poradiť sa s advokátom.