Moníliová spála: Odborník radí, čím ochrániť ovocné stromy
21. 1. 2024, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: Canva
Usýchanie letorastov a kvetov ovocných stromov na jar nemusí zapríčiniť mráz, ale nápadne podobajúca sa moníliová spála.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: Jakub Mankovecký
Galéria k článku
Záhradkári oddávna poznajú mumifikované plody marhúľ, sliviek, čerešní, višní i broskýň. Choré a nahnité plody na stromoch napadnuté hubou Monilia laxa sú zdrojom moníliového usychania kvetov i letorastov v jarnom období. Infikované stromy sa tohto ochorenia ťažko zbavujú. Pri kalamitnom rozšírení choroby sa zhoršuje aj kondícia stromu.
Zdroj: Archív NMH
Ing. Samuel MICHÁLEK, ovocinár
Dôležitá je účinná látka
Pre marhule, slivky a čerešne sú v jarnom období povolené meďnaté prípravky ako napríklad AIRONE SC, BADGE WG s účinnou látkou oxychlorid meďnatý a hydroxid meďnatý. Tieto prípravky aplikujte na stromoch ešte v štádiu zatvorených kvetných púčikov. Nepoužívajte v období kvetu.
Prípravok SIGNUM s účinnou látkou boscalid a pyraclostrobín je účinný na ošetrenie proti moníliovému usychaniu kvetov i letorastov, ako aj proti hnilobe ovocia v letnom období. Prípravok preniká do rastliny listami a účinné látky sú rozvádzané v rastline jej pletivami.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Moníliovým usychaním zničené kvety.
Proti moníliovej spále marhúľ, višní, čerešní i sliviek môžete použiť aj prípravok LUNA EXPERIENCE s účinnou látkou fluopyram a tebuconazole. Je to kvalitný fungicíd, ktorý spomaľuje klíčenie spór a blokuje rast mycélia hubového ochorenia.
Vybrať sa dajú aj iné prípravky ako napríklad LYNX, ORNAMENT 250 EW a iné. V malospotrebiteľskom balení pre marhule, slivky, čerešne i broskyne je určený prípravok PROLECTUS na ošetrenie proti moníliovému usychaniu kvetov a letorastov v jarnom období a moníliovej hnilobe ovocia v letnom období. Vždy treba dodržať postup pri ošetrení stromov podľa etikety na prípravku z pohľadu bezpečnosti i likvidácie obalov.
Z novších prípravkov je pre marhule, slivky a višne povolený prípravok BELANTY. Spomaľuje rast a rozširovanie patogénu. Používa sa dvakrát počas vegetačného obdobia s odstupom sedem dní od prvej aplikácie – od obdobia pred kvetom, alebo aj pred dozrievaním proti moníliovej hnilobe ovocia.
Zdroj: Jakub Mankovecký
Proti moníliovej hnilobe plodov kôstkovín je veľmi dôležitá nepriama ochrana. Jej základom je zodpovedné odstraňovanie a likvidácia napadnutých letorastov a mumifikovaných plodov z minuloročnej vegetácie.
Proti moníliovej spále vykonávajte aspoň dve ošetrenia. Táto choroba mala v roku 2023, ale aj v uplynulých rokoch optimálne podmienky na šírenie. Je predpoklad, že to bude tak aj v roku 2024 a ďalších rokoch.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Monilióza kvetov a výhonkov kôstkovín
- Prvé ošetrenie vykonajte v štádiu uzavretých kvetných púčikov, prípadne aj pred samotným začiatkom kvitnutia.
- Druhé ošetrenie opakujte o 7 až 10 dní na konci kvitnutia alebo hneď po ňom.