Reklama

Môžem zrezať KONÁRE pretŕčajúce od suseda? Zákon hovorí jasne! Takto treba postupovať

Lezú vám na nervy KONÁRE OD SUSEDA?

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Aj vy máte úhľadne upratanú záhradu a všetok neporiadok - konáre, listy, tenké halúzky - k vám padajú od susedov? Určite by ste sa najradšej konárov, ktoré prevísajú nad váš pozemok zbavili! Ide to však tak jednoducho?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete, kedy nepotrebujete súhlas na výrub stromov?

    Vzdialenosť stromov

    Hoci minimálnu výsadbovú vzdialenosť drevín od hranice susedného pozemku zákon nestanovuje, treba na primeraný odstup od susednej nehnuteľnosti pamätať. Takýmto jednoduchým krokom možno často predísť susedským sporom súvisiacim s presahom koreňov a konárov na priľahlý pozemok.

    Zdroj: Shutterstock

    V prípade koreňov a konárov presahujúcich na susedný pozemok je vhodné konať preventívne a sadiť jednotlivé dreviny tak, aby v dospelom veku neobťažovali susedov.

    Spôsobené nepríjemnosti

    Prerastaním konárov a koreňov na pozemok suseda dochádza k obťažovaniu najmä tienením, odčerpávaním živín z pôdy, bránením vo výhľade, poškodzovaním základov domu, záhradných stavieb či chodníkov a podobne. Sused, do práva ktorého sa takýmito spôsobmi zasahuje, je oprávnený odstrániť zo svojej pôdy korene a konáre presahujúce na pozemok.

    Zdroj: Shutterstock

    Ak už k obťažujúcim stavom dochádza, treba v dostatočnej miere eliminovať možné nechcené následky.

    Konáre môžete odstrániť za určitých podmienok >>>

    Dôležité podmienky

    Nesmie to však urobiť v nevhodnom ročnom období a nešetrným spôsobom. Nevhodnosť obdobia je daná vegetáciou. Za šetrný sa považuje taký zásah, ktorý je primeraný na odstránenie rušenia. Ak sa spomenuté zásahy uskutočňujú šetrne a vo vhodnom ročnom období, nemožno ich považovať za protiprávne.

    Zdroj: Shutterstock

    Problematiku odstraňovania koreňov alebo konárov stromov presahujúcich na druhý pozemok upravuje Občiansky zákonník.

    Nešetrné úkony

    Ak by boli korene, prípadne konáre odstránené nešetrne (napríklad nevhodným olámaním alebo osekaním namiesto odborného strihania či rezania, prípadne, ak by bola odstránená aj tá časť dreviny, ktorá nemala byť odstránená), v nevhodnom ročnom období, prípadne by pri týchto zásahoch došlo k poškodeniu majetku, nastúpila by zodpovednosť za škodu.

    Zdroj: Shutterstock

    Hoci nie je potrebný predchádzajúci súhlas suseda (vlastníka stromu), uvedené zásahy je lepšie vykonať až po dohode s ním.

    Vyberte si jednu z možností, ako riešiť tento problém >>>

    S chladnou hlavou

    Pri susedských sporoch treba pamätať na fakt, že každá situácia sa ľahšie vyrieši konštruktívne, bez emócií a s chladnou hlavou. Vo všeobecnosti ich možno riešiť nasledujúcimi spôsobmi:

    Zdroj: Shutterstock

    Pred využitím oprávnenia odstrániť zo svojej pôdy korene a prerastajúce konáre je teda na prvom mieste dohoda medzi susedmi. Takýmto zmierlivým konaním sa niekedy možno vyhnúť aj mnohoročným súdnym sporom.

    • Dohodou susedov: Tento spôsob riešenia susedských sporov je najmenej rizikový v súvislosti s možným narušením susedských vzťahov. Žiaľ, pri vyhrotení situácie niekedy už takýto postup na riešenie vzniknutej situácie nepostačuje.
    • Svojpomocne: V celkom výnimočných prípadoch, ak by mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu života, zdravia a majetku,možno uvažovať o svojpomoci.
    • Mediáciou: Ide o mimosúdnu činnosť, pri ktorej osoby zúčastnené na mediácii pomocou mediátora riešia spor. Mediátorom je v tomto prípade odborne kvalifikovaná, nezávislá a nestranná osoba, zapísaná v registri mediátorov, vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR.
    • S pomocou obce: Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany v obci. Obec môže zásah predbežne zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav.
    • Súdnou cestou: Ak nie je iná možnosť, ako sa domôcť svojich práv, prichádza do úvahy riešenie susedského sporu súdnou cestou. To je však z hľadiska času a financií často najnáročnejší spôsob riešenia susedského sporu.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.