Reklama

Nádaská o starých tradíciách na Luciu: Stačí spraviť jedno a celý rok vám nebudú chýbať peniaze

Nádaská Katarína nám porozprávala o starých tradíciách na Luciu.

Zdroj: MATEJ KALINA

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Deň svätej Lucie je odpradávna spájaný s mnohými čarami a kúzlami.

Aký je význam tohto známeho mena, čo ľudia v tento deň kedysi robili a prečo je práve Lucia spájaná s bosoráctvom prezradila denníku Plus JEDEN DEŇ etnologička Katarína Nádaská (54).

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Etnologička Katarína Nádaská porozprávala o tradíciách, ktoré sa robili na Luciu

    V našich tradíciách sa Lucia objavuje ako tajomná bytosť a 13. december je deň zasvätený mágii, keď treba odháňať zlé démonické sily. „Lucia je nositeľkou svetla. Význam mena pochádza z latinského slova Lux, čo v preklade znamená svetlo. Meno bolo kedysi veľmi obľúbené, i keď u nás zriedkavejšie, ale veľkú obľubu malo najmä v severských krajinách,“ vysvetľuje Katarína Nádaská.

    Lucia je spájaná s množstvom povier. V našej kultúre počas tohto obdobia trvajú tzv. stridžie dni, ktoré sú od Kataríny až do Štedrého dňa. „Počas nich sa robili rôzne protibosorácke praktiky, ľudia sa báli, že stridžie dni sú obdobím, keď sa dni skracovali a noci predlžovali. Verili, že práve v tomto čase sa môžu aktivizovať rôzne démonické sny,“ hovorí etnologička.

    Zdroj: Shutterstock

    Čarovanie s bylinkami: Do vrecúška dajte bylinky, starostlivo ho zaviažte a dajte si ho pod vankúš. V noci sa vám bude snívať o vašom budúcom ženíchovi alebo neveste.

    Bosoriek a bosorákov sa ľudia obávali, pretože verili, že môžu kravám odobrať mlieko. „Pred bosorkami sa kedysi cesnakom natierali dvere do maštale či stajne, aby ochránili dobytok. Je to archaický zvyk starý už dvesto rokov. Práve na Luciu sa verilo, že je to jeden z klasických stridžích dní. Okrem cesnaku, ktorý sa natieral na obruby dverí, sa okolo prahu vysypával tiež cesnak. V tento deň si gazdovia veľmi strážili svoje maštale, nepúšťali tam nikoho cudzieho,“ približuje etnologička, ako to v minulosti vyzeralo.

    Zdroj: MATEJ KALINA

    Čarovanie s hviezdou: Vystrihnite si z červeného papiera trinásťcípovú hviezdu. Do každého cípu napíšte meno svojho vyvoleného. Cípy potom zložte tak, aby nebolo mená vidieť a každý deň jeden cíp odstrihnite a spáľte. Samozrejme, mená na cípoch nesmiete čítať, inak čary stratia moc! Ten, ktorý zostal nakoniec, je rozhodujúci.

    V niektorých regiónoch sa kedysi napríklad prekrížili dve metly, ktoré sa vložili do rámu dverí, aby sa tam bosorky za žiadnych okolností nedostali. Ďalším pravidlom bolo, že v domácnosti sa nič nepožičiavalo, čo bolo inač bežné, napríklad, že si suseda prišla požičať trochu cukru, múky či mlieka. Na Luciu sa z domu nič nevynášalo. Ženy mali v tento deň tiež zakázané priasť i šiť. Verilo sa, že keď to porušia, tak im budú pukať alebo praskať prsty.

    Luciu si síce spájajú s bosoráctvom, expertka však hovorí, že ide o mylnú informáciu.

    U nás práve na Luciu chodili Lucky, čo boli traja zamaskovaní mládenci, tváre mali namočené do vody a potom do múky, oblečené mali biele plachty. Jedna Lucka mala v ruke pierko od husacieho krídla, druhá sviečku a tretia malý košíček. Chodili do každého domu, nič nehovorili, avšak ich návšteva bola očakávaná, pretože husacím pierkom imitovali akoby vymetenie špiny, duchovné zlo či zlé energie.

    — K. Nádaská

    Cieľom ich návštevy bolo, aby dom, ktorý navštívia, mal na ďalšie obdobie dostatok lásky, radosť a neboli v ňom hádky. Na Luciu sa robieval aj Luciin stolček, ktorý bol od 13. decembra – Lucii – až do Štedrého dňa. Bol to iba malý stolček – šamlík. „Každý deň mal človek na ňom urobiť kus práce, no nesmeli sa používať k jeho zloženiu klince, ale drevené svorky,“ zdôrazňuje, čo bolo zakázané robiť.

    Zdroj: Shutterstock

    Čarovanie s metlou: Ak dnes na Luciu povymetáte všetky kúty, vyženiete z domu aj finančnú krízu a po celý rok vám nebudú chýbať peniaze. Naši predkovia totiž zvykli 13. decembra podobným spôsobom vyháňať všetko zlo z domu.

    Na polnočnú omšu si mal starý človek sadnúť na oltár a tradovalo sa, že tam uvidí všetky bosorky, ktoré sú v kostole. Jedna z tradícií ľúbostnej mágie sa zachovala dodnes. „Bola to skôr zábava slobodnej mládeže, kedysi sa to volalo Luciine halušky. Slobodné dievčatá museli zo studne v ústach nosiť vodu. Každá si potom urobila svoju halušku, ktorú si poznačila, hodili ich do zovretej vody donesenej v ústach a komu vyplávala haluška ako prvému, čiže bola hotová, nasledujúci rok sa mala vydať ako prvá,” prízvukuje Katarína Nádaská.

    Modernejšia verzia sú Luciine lístočky. Od Lucie do Štedrého dňa je 13 dní, zobralo sa 13 malých lístočkov, na 12 sa napísalo jedno mužské meno a posledný zostal biely. Každý deň dievčina bez toho, aby lístoček otvorila, hodila jeden do pece. Na Štedrý deň ráno si otvorila posledný. Ak v ňom bolo mužské meno, tak sa mal volať jej nastávajúci manžel. Ak bol čistý, znamenalo to, že sa nasledujúci rok nevydá.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.