Neohrozujú záhradu, ale záhradkára. Na týchto škodcov si dajte pozor
13. 5. 2024, 15:49

Zdroj: Pfizer
Záhradkári často zvádzajú neľahký boj s rôznymi druhmi záhradných škodcov. Čo však v prípade, ak nebezpeční škodcovia ohrozujú samotného záhradkára?
Nie sú to vošky, slimáky, húsenice, skočky ani molice. Na záhradkárov číhajú v trávnatých porastoch kliešte. Odborníci vyvracajú populárny mýtus, podľa ktorého môžete kliešťov stretnúť len v lese. Sú však čoraz prefíkanejšie a vo väčšej miere sa nachádzajú už aj v nížinách a mestách. Stretnúť kliešťa tak môžete aj vo svojej záhrade. Nebezpečný je najmä v tom, že môže prenášať závažné ochorenie kliešťovej encefalitídy, ľudovo nazývané aj ako zápal mozgu, na ktoré nemáme liek.
Prípadov kliešťovej encefalitídy za posledné roky pribudlo. Zatiaľ čo v minulosti boli najviac rizikové oblasti Považia a Trenčiansky kraj, za ostatné roky eviduje najvyššiu chorobnosť Žilinský a Banskobystrický kraj. Za obdobie posledných 5 rokov je výskyt kliešťovej encefalitídy zaznamenaný v každom kraji Slovenskej republiky.
Každý záhradkár, tak ako chráni svoje rastliny, by mal chrániť aj seba.
Ako na kliešte?
Proti samotným kliešťom sa môžete chrániť repelentmi proti hmyzu, nosením dlhých nohavíc a tričiek s dlhým rukávom. Keďže sa môžu vyskytovať aj vo vyššej tráve či nahromadenom lístí, správnou starostlivosťou o záhradu je možné riziko výskytu kliešťov minimalizovať – ide predovšetkým o pravidelné kosenie trávy či oddelenie tienistých a zarastených častí záhrady od trávnika pomocou kamienkov.
Nie vždy sa však vieme uhryznutiu kliešťom vyhnúť. Najúčinnejšou prevenciou proti ochoreniu kliešťovej encefalitídy je preto aj podľa odborníkov očkovanie, ktoré vás pri dodržaní očkovacej schémy pred vírusom môže ochrániť. Viac informácií nájdete na www.pozornakliesta.sk
Zdroj: Pozornakliesta.sk
Ilustračné foto
Schválené apríl 2024, PP-TCV-SVK-0155
PR článok