Neustály hluk, krik a hlasná hudba narúšajú pokoj v ZÁHRADKOVEJ OSADE: Ako sa efektívne brániť?
30. 10. 2024, 11:00

Zdroj: Shutterstock
V záhradkovej osade, kde by sme sa mali rekreovať prírodou, tichom a prácou, nás naši susedia pravidelne obťažujú neuveriteľným hlukom, krikom, alkoholom a hlasnou hudbou, čo všetkým prekáža. Je možné ich hluk natočiť a sťažovať sa na nich alebo ako to máme riešiť? Pokojná debata s nimi je zbytočná, odpoveďou je, že či my sme neboli mladí.
Jaroslav S.

Hluční a neprispôsobiví susedia sú pomerne častým problémom, ktorý má však niekoľko riešení. Ak susedia nereagujú na vaše sťažnosti, v nočných hodinách máte možnosť zavolať obecnú políciu či políciu, pretože ide o priestupok v podobe rušenia nočného pokoja na základe zákona o priestupkoch. V tomto prípade môže byť opakovane uložená pokuta do výšky 100 eur. Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na obec, a to na základe ustanovení Občianskeho zákonníka. Na základe tohto zákona, ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci.
Z návrhu podaného obci musí byť zrejmé, kto ho podáva, akej veci sa týka a čo sa navrhuje. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Obec však v tomto prípade poskytuje iba predbežnú ochranu. Ak by ani na základe spomenutých prostriedkov nedošlo k náprave a zlepšeniu situácie, máte možnosť podať žalobu na súd, a to na základe § 127 Občianskeho zákonníka, ktorý okrem iného hovorí, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného, teda nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom.
Pýtate sa advokáta
Máte konkrétny susedský či iný problém súvisiaci so záhradkárčením a potrebujete právnu radu? Napíšte nám na e-mail pravnik.zahradkar@newsandmedia.sk
Okrem žaloby je možné využiť inštitút neodkladného opatrenia, ktoré je možné súdom nariadiť, ak je nutné bezodkladne upraviť problematické pomery. V prípade súdneho sporu sa odporúča mať k dispozícii čo najviac dôkazov, napríklad písomné výzvy, telefonáty na políciu, sťažnosti iných susedov, komunikáciu s obcou alebo prípadne odborné vyjadrenie týkajúce sa prekročenia prípustnej miery hlučnosti, ktoré môžete riešiť prostredníctvom úradu verejného zdravotníctva alebo znalca.
Čo sa týka nahrávania susedov, aj keď vyhotovovanie takýchto nahrávok je na Slovensku veľmi populárne, je otázka, do akej miery ich môžete využiť a či konáte v súlade so zákonom. Ak je nahrávanie súkromného správania osoby/osôb a zverejňovanie takejto nahrávky realizované bez súhlasu druhej strany, vo všeobecnosti je takéto konanie zakázané, dokonca nevhodné zverejnenie nahrávky s citlivým obsahom so vznikom ujmy osoby na nahrávke môže byť až trestným činom. Otázka prípustnosti takýchto nahrávok ako dôkazov nie je v teórii ani v praxi úplne zjednotená a stále závisí od okolností prípadu, intenzity porušovania práv a podobne.