Objavili ste na ovocných stromoch BIELU VATU? Škodcu zneškodní tento ŽIVOČÍCH
8. 3. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: archív redakcie Záhradkár
Dlhé biele voskové vlákna prekrývajú kolónie vošky vlnačky krvavej. Chránia ich nie len pred prirodzenými nepriateľmi, ale aj insekticídnymi postrekmi a tak komplikujú ochranu stromov proti tomuto nepríjemnému škodcovi.

Keď bezkrídlu samičku vlnačky krvavej (Eriosoma lanigera), s telom pokrytým voskovými vláknami podobnými vate rozpučíte medzi prstami, zafarbia sa vám červenou hmotou, ktorú veľmiťažko vyčistíte, ak sa dostane na oblečenie.
Kedy sa objavuje?
Najvyšší výskyt škodcu možno zaznamenať v máji a júni, potom sa jeho početnosť znižuje, ale v septembri znovu stúpa. V júni sa objavujú okrídlené formy samičiek, ktoré prelietavajú na susedné stromy. Škodca môžeme mať počas roka 10 až 15 generácií.
Zdroj: profimedia.sk
Mladé larvy vlnačky voskovými vláknami nedisponujú. Prezimujú na koreňoch a kmeňoch jabloní, na jar migrujú do koruny a cicajú na konároch.
Tvorba nádorov
Vlnačka krvavá neškodí na listoch, ale vyciciava rastlinné šťavy z konárov, čím spôsobuje tvorbu kambiálnych nádorov. Konáre sa na napadnutých miestach deformujú, tvoriace sa nádory praskajú, čím vznikajú vstupné brány pre mnohé patogény. Silno napadnuté stromy zaostávajú v raste, môžu odumrieť, pričom ohrozené sú najmä mladé stromy.
Zdroj: Juraj Matlák
Silno napadnuté stromy zaostávajú v raste, môžu odumrieť, pričom ohrozené sú najmä mladé stromy.
Ako bojovať proti vlnačke krvavej --->>>
Preventívne opatrenia
Znížiť riziko napadnutia jabloní vlnačkou krvavou môžete výberom správnej odrody a podpníka. Rovnako dôležité je vhodné stanovište, správny výsadbový spon a zníženie poškodení stromov počas ošetrovania. Väčší výskyt škodcu bol pozorovaný v sadoch so silno orezanými stromami. Veľký význam má aj ošetrovanie rán po reze či úplné odrezanie a spálenie napadnutých konárov.
Veľmi citlivé odrody a podníky!
Zdroj: shutterstock
Na neošetrených ranách po reze stromov sa často vyskytujú kolónie vlnačky krvavej, preto rany treba ošetriť prípravkami na ošetrenie rán - balzam, vosk.
Prirodzení nepriatelia
Dôležitá je podpora prirodzených nepriateľov. V sadoch treba podporovať podmienky na ich prežitie, napríklad ponechaním vegetácie alebo vysievaním kvitnúcich rastlín produkujúcich peľ a nektár ako zdroje potravy užitočného hmyzu. Sledovať vývin a migrácie prirodzených nepriateľov a naučiť sa správne naplánovať ich uplatnenie v regulácii vošiek.
Udržia ju pod prahom škodlivosti!
Z najznámejších prirodzených nepriateľov, ktorí sú schopní udržať populáciu vlnačky krvavej pod úrovňou škodlivosti, majú na jar najväčší význam ucholaky, rôzne druhy lienok, larvy pestríc, imága a nymfy dravých bzdôch.
Zdroj: profimedia.sk
Ucholaky patria medzi najdôležitejších prirodzených nepriateľov vlnačky krvavej. Aj takto môže vyzerať príbytok pre užitočné ucholaky.
Neviete, ako prilákať do záhrady ucholaky? Vyrobte im jednoduchý príbytok! Stačiť vám naň budú menšie, už opotrebované hlinené črepníky. Zaveste ich na kry drobného ovocia alebo do korún stromov. Návod nájdete vo VIDEU!
